عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اسلام آوردن عباس عموي پيامبرص

چهارشنبه 22 تیر 1390  04:41 ب.ظ

تفسير نمونه ج : 7ص :252  
در تفسيرهاى شيعه و اهل سنت در ذيل دو آيه فوق نقل شده كه گروهى از انصار از پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) اجازه خواستند كه از عباس عموى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) كه در ميان اسيران بدر بود - به احترام آن حضرت (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) - فديه گرفته نشود ، ولى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : و الله لا تذرون منه درهما يعنى به خدا سوگند ، حتى از يك درهم آن نيز صرف نظر نكنيد
(اگر گرفتن فداء قانون خدا است بايد در باره همه حتى عموى من اجرا شود ، و فرق ميان او و سايرين نباشد) .  
پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به عباس فرمود از طرف خودت و فرزند برادرت ( عقيل بن ابى طالب ) بايد فداء دهى ، عباس ( كه علاقه خاصى به مال داشت ) گفت اى محمد ! مى‏خواهى مرا چنان فقير كنى كه دست پيش روى طايفه قريش دراز كنم ؟ ! پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) گفت از همان ذخيره‏اى كه نزد همسرت ام الفضل گذاردى و گفتى اگر من در ميدان جنگ كشته شدم ، اين مال را مخارج خود و فرزندانت قرار ده ، فديه را بپرداز ! عباس از اين موضوع سخت در تعجب فرو رفت ، و گفت چه كسى اين خبر را به تو داده ؟ ( در حالى كه كاملا محرمانه بوده است ) پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود 
تفسير نمونه ج : 7ص :253 
جبرئيل از طرف خداوند
عباس گفت سوگند به كسى كه محمد (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به آن سوگند ياد مى‏كند ، هيچ كس جز من و همسرم از اين راز آگاهى نداشت ، سپس گفت اشهد انك رسول الله و مسلمان شد
همه اسيران بدر پس از آزادى به مكه باز گشتند ، جز عباس و عقيل و نوفل كه قبول اسلام كردند و در مدينه ماندند ، و آيات فوق اشاره به وضع آنها مى‏كند . 
در مورد اسلام آوردن عباس در بعضى از تواريخ چنين آمده كه پس از قبول اسلام به مكه بازگشت ، و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را به وسيله نامه از توطئه‏هاى مشركان آگاه مى‏ساخت سپس قبل از سال هشتم هجرت سال فتح مكه به مدينه هجرت نمود . 
در كتاب قرب الاسناد از امام باقر (عليه‏السلام‏) از پدرش امام سجاد (عليه‏السلام‏) چنين نقل شده كه روزى اموال قابل ملاحظه‏اى نزد پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) آوردند ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) رو به عباس كرد و فرمود عبايت را بگشا ، و قسمتى از اين مال را برگير ، عباس چنين كرد ، سپس پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود اين از همان است كه خداوند فرموده و آيه يا ايها النبى قل لمن فى ايديكم ... را تلاوت كرد . 
اشاره به اينكه وعده خدا راجع به جبران اموالى كه از شما گرفته شده هم اكنون عملى شد . 
و از اين حديث معلوم مى‏شود ، كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در صدد بود اسيرانى را كه اسلام آوردند به نحو احسن تشويق و اموالى را كه پرداخته‏اند به طرز بهترى جبران كند . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره انفال آیات 75- 60
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها