عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اسلام آوردن عباس عموي پيامبرص

اسلام آوردن عباس عموي پيامبرص
چهارشنبه 22 تیر 1390  04:41 ب.ظ

اسلام آوردن عباس عموي پيامبرص

تفسير نمونه ج : 7ص :252  
در تفسيرهاى شيعه و اهل سنت در ذيل دو آيه فوق نقل شده كه گروهى از انصار از پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) اجازه خواستند كه از عباس عموى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) كه در ميان اسيران بدر بود - به احترام آن حضرت (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) - فديه گرفته نشود ، ولى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : و الله لا تذرون منه درهما يعنى به خدا سوگند ، حتى از يك درهم آن نيز صرف نظر نكنيد
(اگر گرفتن فداء قانون خدا است بايد در باره همه حتى عموى من اجرا شود ، و فرق ميان او و سايرين نباشد) .  
پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به عباس فرمود از طرف خودت و فرزند برادرت ( عقيل بن ابى طالب ) بايد فداء دهى ، عباس ( كه علاقه خاصى به مال داشت ) گفت اى محمد ! مى‏خواهى مرا چنان فقير كنى كه دست پيش روى طايفه قريش دراز كنم ؟ ! پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) گفت از همان ذخيره‏اى كه نزد همسرت ام الفضل گذاردى و گفتى اگر من در ميدان جنگ كشته شدم ، اين مال را مخارج خود و فرزندانت قرار ده ، فديه را بپرداز ! عباس از اين موضوع سخت در تعجب فرو رفت ، و گفت چه كسى اين خبر را به تو داده ؟ ( در حالى كه كاملا محرمانه بوده است ) پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود 
تفسير نمونه ج : 7ص :253 
جبرئيل از طرف خداوند
عباس گفت سوگند به كسى كه محمد (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به آن سوگند ياد مى‏كند ، هيچ كس جز من و همسرم از اين راز آگاهى نداشت ، سپس گفت اشهد انك رسول الله و مسلمان شد
همه اسيران بدر پس از آزادى به مكه باز گشتند ، جز عباس و عقيل و نوفل كه قبول اسلام كردند و در مدينه ماندند ، و آيات فوق اشاره به وضع آنها مى‏كند . 
در مورد اسلام آوردن عباس در بعضى از تواريخ چنين آمده كه پس از قبول اسلام به مكه بازگشت ، و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را به وسيله نامه از توطئه‏هاى مشركان آگاه مى‏ساخت سپس قبل از سال هشتم هجرت سال فتح مكه به مدينه هجرت نمود . 
در كتاب قرب الاسناد از امام باقر (عليه‏السلام‏) از پدرش امام سجاد (عليه‏السلام‏) چنين نقل شده كه روزى اموال قابل ملاحظه‏اى نزد پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) آوردند ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) رو به عباس كرد و فرمود عبايت را بگشا ، و قسمتى از اين مال را برگير ، عباس چنين كرد ، سپس پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود اين از همان است كه خداوند فرموده و آيه يا ايها النبى قل لمن فى ايديكم ... را تلاوت كرد . 
اشاره به اينكه وعده خدا راجع به جبران اموالى كه از شما گرفته شده هم اكنون عملى شد . 
و از اين حديث معلوم مى‏شود ، كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در صدد بود اسيرانى را كه اسلام آوردند به نحو احسن تشويق و اموالى را كه پرداخته‏اند به طرز بهترى جبران كند . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره انفال آیات 75- 60
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها