عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

سخنان امام حسين عليه السلام به هنگام تبعيد دردناك ابوذر به ربذه

چهارشنبه 22 تیر 1390  04:42 ب.ظ

تفسير نمونه ج : 23ص :141 
و جانشين شدن عالم ديگرى به جاى آن است. 
2 -هر روز پديده تازه‏اى مى‏آفريند 
گفتيم آيه كل يوم هو فى شان هم اميد آفرين است ، هم غرورشكن ، و هم نشانه دوام خلقت و استمرار آفرينش ، به همين دليل گاهى پيشوايان اسلام براى اميد بخشيدن به افراد مخصوصا روى اين آيه تكيه مى‏كردند ، چنانكه در داستان تبعيد دردناك ابو ذر به ربذه مى‏خوانيم : على (عليه‏السلام‏) با جمله‏هاى بسيار گيرا و پر معنى به هنگام بدرقه او به او دلدارى داد ، سپس امام حسن (عليه‏السلام‏) فرزند رشيد امير مؤمنان او را به عنوان عمو خطاب كرد و جمله‏هاى ديگرى افزود ، بعد از او سالار شهيدان امام حسين (عليه‏السلام‏) زبان به سخن گشود و فرمود : يا عماه ! ان الله تعالى قادر ان يغير ما قد ترى ، الله كل يوم هو فى شان ، و قد منعك القوم دنياهم و منعتهم دينك ... فاسال الله الصبر و النصر ... اى عمو ! خداوند متعال قادر است كه اين شرائط را دگرگون سازد ، و او هر روز در شان و كار تازه‏اى است ، آنها تو را مزاحم دنياى خود ديدند و تو را بازداشتند ، و تو آنها را مزاحم دين خود ديدى و از آن بازداشتى ... از خدا شكيبائى و پيروزى بطلب
و نيز مى‏خوانيم هنگامى كه امام حسين (عليه‏السلام‏) به سوى كربلا مى‏آمد وقتى به منزلگاه صفاح رسيد فرزدق شاعر حضرت را ملاقات كرد ، امام (عليه‏السلام‏) فرمود : بينلى خبر الناس خلفك : بگو ببينم مردم پشت سرت چگونه بودند ( اشاره به مردم عراق است ) عرض كرد : الخبير سالت ، قلوب الناس معك ، و سيوفهم مع بنى اميه ! و القضاء ينزل من السماء و الله يفعل ما يشاء : از شخص آگاهى سؤال كردى ، بدان دلهاى مردم با تو است ، اما شمشيرهايشان 
تفسير نمونه ج : 23ص :142 
با بنى اميه است ! اما فرمان الهى از آسمان نازل مى‏شود و خداوند هر چه را صلاح بداند و اراده كند انجام مى‏دهد
امام حسين (عليه‏السلام‏) فرمود : صدقت لله الامر يفعل ما يشاء ، و كل يوم ربنا فى شان : راست گفتى خدا هر چه را مشيت كند انجام مى‏دهد ، و پروردگار ما هر روز در شان و كارى است
اينها همه نشان مى‏دهد كه اين آيه آيه‏اى است اميدبخش براى مؤمنان. 
جالب اينكه مى‏گويند : يكى از امراء از وزير خود از تفسير اين آيه سؤال كرد اما او اظهار بى‏اطلاعى نمود و تا فرداى آن روز مهلت خواست . 
هنگامى كه محزون و غمناك به منزل آمد غلام سياه ( با معرفتى ) داشت سؤال كرد : چه خبر است ؟ ماجرا را گفت ، غلام اظهار داشت به سراغ امير برو اگر مايل باشد من تفسير آيه را براى او بازگو مى‏كنم ، امير او را خواست و از وى سؤال كرد ، در پاسخ گفت : اى امير ! شانه ان يولج الليل فى النهار ، و يولج النهار فى الليل ، و يخرج الحى من الميت ، و يخرج الميت من الحى ، و يشفى سقيما و يسقم سليما ، و يبتلى معافا ، و يعافى مبتلى ، و يعز ذليلا ، و يذل عزيزا ، و يفقر غنيا و يغنى فقيرا : شان خداوند اين است كه شب و روز را يكى بعد از ديگرى مى‏آورد ، و مى‏برد ، از دل مرده زنده خارج مى‏كند ، و از زنده مرده ، بيمارى را شفا مى‏دهد ، و سالمى را بيمار مى‏كند ، تندرستى را مبتلا مى‏سازد ، و مبتلائى را عافيت مى‏بخشد ، ذليلى را عزت مى‏دهد ، و عزيزى را ذليل مى‏كند ، ثروتمندى را فقير مى‏سازد و فقيرى را غنى مى‏كند ! امير گفت : فرجت عنى فرج الله عنك : مشكلى را براى من گشودى 
تفسير نمونه ج : 23ص :143 
خداوند مشكلت را بگشايد و بعد او را اكرام كرد و انعام داد
منبع : تفسیر نمونه : سوره رحمن آیات 78 – 26
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234

پاسخ به:سخنان امام حسين عليه السلام به هنگام تبعيد دردناك ابوذر به ربذه
چهارشنبه 22 تیر 1390  05:47 ب.ظ

لبیک یا حسین (ع)

azarian2010

azarian2010
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 809
دسترسی سریع به انجمن ها