عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راه های حفظ یک رابطه عاشقانه

راه های حفظ یک رابطه عاشقانه
چهارشنبه 22 تیر 1390  05:15 ب.ظ

همه ما دوست داريم عاشقانه‌ترين رابطه را با همسرمان داشته باشيم اما گاهي بعضي از عادت‌هاي غلط به اين رابطه عاشقانه آسيب مي‌رساند...

  
 اين روزها آن‌قدر همه جا حرف طلاق و جدايي و... است كه خيلي‌ها از ازدواج مي‌ترسند و خيلي ‌از ازدواج كرده‌ها را هم نگران زندگي زناشويي‌شان مي‌كند، اما باور كنيد به‌راحتي مي‌توانيد عشق را در زندگي زناشويي خود حفظ كنيد، كافي است كمي بيشتر به رفتارهاي‌تان توجه كرده و سعي كنيد عادت‌هاي بد خود را از بين ببريد و البته از بين بردن يك عادت بد كار خيلي مشكلي است مي‌تواند روزها، ماه‌ها يا حتي سال‌ها به طول انجامد. مسلما همسر شما نمي‌تواند اين‌ همه صبر كند، شما بايد قبل از به‌وجود آمدن هرگونه كدورت، عادت‌هاي رفتاري خود را اصلاح كنيد. در اينجا كوشيده‌‌ايم چند راه‌حل خوب براي از بين بردن عادت‌هاي بد به شما ياد بدهيم تا هيچ وقت خوشبختي و شادي زندگي زناشويي شما را ترك نكند.

 

اگر در خانه به‌خود نمي‌رسيد
 


 چه بخواهيد چه نخواهيد زندگي مي‌گذرد، شما پير مي‌شويد، بچه‌دار مي‌شويد، بيمار يا چاق مي‌شويد و... و به مرور در زندگي نگاه شما به زندگي و همسرتان عوض مي‌شود، شما نمي‌توانيد همان نگاهي را به همسرتان داشته باشيد كه در نخستين ديدارتان داشتيد. به هرحال چه بخواهيد چه نخواهيد همسر شما هميشه به ظاهرتان توجه مي‌كند و برايش مهم است و مي‌تواند او را جذب كند. هيچ زحمتي ندارد كه سعي كنيد كمي براي همسرتان به ظاهر خود برسيد، حتي يك تغيير كوچك در ظاهرتان يا يك مهماني 2نفره مي‌تواند اثر زيادي در زندگي شما داشته‌باشد، بايد هميشه  زيبايي‌هاي فيزيكي خود را براي همسرتان حفظ كنيد مثل اين‌كه وزن خود را متعادل نگه داريد يا... رعايت اين موارد نه تنها در شاداب نگه داشتن زندگي زناشويي شما موثر است بلكه موجب تقويت سلامت بدني و روحي(اعتماد به نفس) شما نيز مي‌شود.

  

اگر بيشتر زمان شما صرف كار مي‌شود
 


اين‌كه شما يك فرد مستقل و متكي به‌خود نه به همسرتان باشيد بسيار مهم است، اين‌كه به كارتان اهميت دهيد يا دوستان خود را داشته‌باشيد يا گاهي به سراغ تفريح‌هاي مورد علاقه‌تان برويد اصلا بد نيست، ولي اينجا بايد يك نكته را فراموش نكنيد و آن اين است كه اولويت اول شما در زندگي، همسر و زندگي زناشويي‌تان است. به‌طور حتم شوهر شما دوست ندارد فكر كند كه در زندگي شما نقشي ثانوي و نه چندان مهم دارد. در اين حالت ممكن است يا هيچ‌چيز نگويد يا به شما بگويد  دوست دارم زمان بيشتري را با هم بگذرانيم يا... .

  
اگر زياد با خانواده‌ها رفت‌وآمد مي‌كنيد
 


وقتي شما بيش‌از‌حد با خانواده خودتان يا همسرتان رفت‌وآمد كنيد و به قولي هميشه با هم باشيد به مرور تمام چيزهاي خصوصي كه در زندگي زناشويي شما وجود دارد يا تمام ويژگي‌هاي خاص همسرتان برملا خواهد شد و حتي ممكن است به واسطه اين ارتباط زياد، خانواده روي تصميم‌هاي شما در مورد همسرتان تاثير بگذارند. همه اين‌ها مي‌تواند به راحتي به زندگي شما آسيب برساند به‌خصوص اگر همسر شما احساس كند كه در زندگي به‌عنوان يك فرد درجه دوم (بعد از خانواده شما ) به حساب مي‌آيد.

شما بايد اولويت‌هاي خود را در زندگي مشخص كنيد تا بتوانيد مرز ميان انتخاب‌هاي خود با ديگران را مشخص كنيد يعني حتي اگر با پدرو‌مادر و به‌طور كلي خانواده‌تان خيلي صميمي هستيد بايد مواظب باشيد، كسي نتواند اولويت‌ها و انتخاب‌هاي اساسي زندگي شما را تغيير دهد. با ازدواج كردن در واقع خانواده‌اي براي خود مي‌سازيد كه بايد بيش از همه چيز در زندگي شما مهم باشد.

البته اين مورد كاملا به نوع خانواده‌ها وابسته‌است يعني اگر خانواده‌هاي‌تان به لحاظ فرهنگي يا... كاملا متفاوت باشند ممكن است همسرتان از چگونگي يا ميزان ارتباط شما با خانواد‌ه‌تان گله‌مند شود و براي حل اين مشكل بايد با او صحبت كنيد تا به تفاهم برسيد. اما اگر خانواده‌هاي‌تان شبيه هم باشند شما در يك موقعيت خيلي خوب قرار داريد و چندان در اين مورد دچار مشكل نخواهيد شد.

  

اگر درباره خريد‌هاي‌تان با همسرتان مشورت نمي‌كنيد
 


براساس تحقيقي كه در سال 2007 انجام شده است، دعواها و اختلاف‌هاي بيش از 37 درصد زوجين به دليل پول است تا مسائل عادي روزمره و همين تحقيق نشان مي‌دهد، نزديك 80 درصد زن و شوهرها گاهي خريد‌هاي‌شان را از هم پنهان مي‌كنند. ممكن است اگر شما خريد يك بلوز را به همسرتان نگوييد، اتفاق خاصي نيفتد اما به‌طور حتم پنهان كردن خريد‌هاي بزرگ يا ديگر تعهدات مالي عمده مثل قرض‌ها مي‌تواند در زندگي زناشويي شما مشكل به‌وجود بياورد. اين موارد نه تنها باعث كدورت و عصبانيت مي‌شوند بلكه داشتن شيوه‌اي نادرست در خرج‌كردن پول مي‌تواند به‌راحتي آينده خانواده شما را به خطر بيندازد. بهتر است از همان ابتدا درباره تمام مسائل مالي خانواده مثل صورت حساب بانك،  پرداخت‌ها، وام‌ها،  پس‌اندازها،  سرمايه‌گذاري‌ها و... با همسرتان مشورت كنيد و به او اطلاع دهيد. يادتان باشد، اگر نتوانيد به‌طور دوستانه درباره مسائل مالي با هم صحبت كنيد يعني زندگي زناشويي شما مشكل دارد.

 عشق بين شما مثل گلي است كه بايد هر روز به آن رسيدگي كنيد. كوچك‌ترين محبت و عاطفه‌اي كه شما هر روز به هم ابراز كنيد صميميت و عشق شما را زنده نگه مي‌دارد

  

اگر احساسات خود را بروز نمي‌دهيد
 


عشق بين شما مثل گلي است كه بايد هر روز به آن رسيدگي كنيد. كوچك‌ترين محبت و عاطفه‌اي كه شما هر روز به هم ابراز كنيد صميميت و عشق شما را زنده نگه مي‌دارد اما متاسفانه بسياري از زوجين اين مسئله را فراموش مي‌كنند و سعي كنيدتا جايي كه مي‌توانيد اطرافتان را پراز محبت كنيد. باور كنيد كارهاي خيلي ساده مي‌تواند بسيار موثر باشد مثلا هنگامي كه ايستاده هستيد از او بپرسيد چيزي احتياج ندارد يا او را با كادوهاي كوچك غافلگير كنيد (اصلا لازم نيست كادوها گران قيمت باشد)، وقتي براي شما كاري انجام مي‌دهد از او تشكر كنيد(اصلا مهم نيست آن كار بزرگ باشد يا كوچك)  بايد بدانيد اين كارهاي محبت‌آميز فقط مخصوص دوران نامزدي نيست و حتي مي‌توان گفت اهميت آن‌ها در زندگي زناشويي شما بيشتر است.

  

اگر عادت داريد مدام انتقاد كنيد و غر بزنيد
 


اين‌كه هميشه ديگران را مقصر بدانيم كار واقعا راحتي است و مسلما بي‌رحمانه انتقاد كردن از همسر نيز ساده است. هر چند ممكن است شوهرتان غرهاي همسرش را دربين دوستانش مسخره كند و از آن‌ها جوك بسازد ولي به‌طور حتم در درونش از اين غرها ناراضي است. اگر به‌خودتان اجازه دهيد كه مدام از همسرتان انتقاد كنيد به مرور به خوشبختي‌تان خدشه وارد مي‌كنيد. شايد با خود فكر كنيد، فقط كارهايي را به او يادآوري مي‌كنيد يا انتقادهاي‌تان منصفانه است، اما وقتي اين روند را ادامه دهيد حرف‌هاي‌تان تبديل به غر و نق مي‌شود و در نتيجه او ممكن است صدايش را بالا ببرد و همين شما را عصباني‌كند و در نهايت مدام بين شما دعوا پيش بيايد. شما بايد يك جا اين روند را قطع كنيد، قرار نيست شما شوهرتان را تربيت كنيد، هرگز فراموش نكنيد وقتي شما با او ازدواج كرديد يعني او را با تمام خصوصياتش قبول كرديد.

  

اگر در دعواها منصف نيستيد
 


گفت‌وگو يا حتي بحث و جدل كردن براي حل يك مسئله لزوما بد نيست. بسيار پيش مي‌آيد كه بين شما و همسرتان در مسائل مهمي چون مسائل مالي يا فرزندان يا مسئوليت‌هاي خانه و خارج از خانه اختلاف نظر وجود دارد، در اين مواقع آنچه مهم است مواجه شدن منصفانه با موضوع است به‌اصطلاح شما بايد منصفانه باهم بحث و جدل كنيد يعني:
 

  •  سعي نكنيد حتما حقانيت خود را ثابت كنيد بلكه بكوشيد مشكل را حل كنيد.
  •  تمام نقطه نظرات همسرتان را درنظر بگيريد.
  •  يك بار براي هميشه يك مشكل را حل كنيد.
  •  هيچگاه مشكلات گذشته را پيش نكشيد.
  •  از انتقاد و حمله به شخصيت همسرتان به‌شدت پرهيز كنيد.
  •  به هيچ وجه از روش‌هايي چون تهديد كردن، متهم كردن يا... استفاده نكنيد.


 شما بايد اولويت‌هاي خود را در زندگي مشخص كنيد تا بتوانيد مرز ميان انتخاب‌هاي خود با ديگران را مشخص كنيد يعني حتي اگر با پدرو‌مادر و به‌طور كلي خانواده‌تان خيلي صميمي هستيد بايد مواظب باشيد، كسي نتواند اولويت‌ها و انتخاب‌هاي اساسي زندگي شما را تغيير دهد

  

اگر هرچيز كوچكي را جدي مي‌گيريد
 


بسيار پيش مي‌آيد كه شوهر شما كارهاي كوچكي را كه از او خواسته‌ايد فراموش كند مثلا يادش برود لباس شما را از خشك‌شويي بگيرد يا چيز خرابي در خانه را تعمير كند يا... بايد بدانيد كه فراموش كردن اين كارها به اين معنا نيست كه او شما را دوست ندارد. در يك زندگي ممكن است بسياري اوقات كارها آن جور كه بايد پيش نروند اما در اين مواقع شما هستيد كه بايد با خود فكر كنيد كدام مورد ارزش آن را دارد كه شما عصباني شويد. ما گاهي يك موضوع كوچك را بيش از حد بزرگ مي‌كنيم. هيچ‌وقت همه چيز درست پيش نمي‌رود و اگر سخت بگيريد و بخواهيد هميشه و همه جا هر چيز كاملا درست و به جا باشد،  به مرور اين حالت باعث به‌وجود آمدن مشكلات و دردسرهايي در زندگي زناشويي خود مي‌شويد. روي موضوعاتي تكيه كنيد كه ارزشش را داشته باشد وگرنه زندگي‌تان را تبديل به ميدان نبرد مي‌كنيد.

وقتي چيزي شما را ناراحت مي‌كند،  اول از همه از خود بپرسيد واقعا اين موضوع چقدر مهم است؟ آيا به اندازه كافي دليل منطقي داريد كه نشان دهد آن يك موضوع ضروري در زندگي است؟

اگر شما ياد بگيريد كه از بعضي مسائل عبور كنيد و آنها را جدي نگيريد به مرور ديگر هيچ رنجشي بين شما و همسرتان  به‌وجود نمي‌آيد و آن وقت ديگر اختلاف‌هاي غيرمنطقي و غيرمنصفانه پيش نخواهد آمد.


پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها