عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحقيقات اجتماعي با حضور وزير علوم رونمايي شد

اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحقيقات اجتماعي با حضور وزير علوم رونمايي شد
چهارشنبه 22 تیر 1390  05:39 ب.ظ

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، علي‌اكبر عليخاني رئيس پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در اين مراسم گفت: نرم‌افزار M.R.P اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحليل تحقيقات علوم‌ اجتماعي و انساني است كه قابليت رقابت با نرم‌افزارهاي مشابه خارجي مانند SPSS را دارد، بلكه نسبت به آنها مزيت‌هايي هم دارد.

وي با اشاره به ضرورت بحث پردازش و تحليل اطلاعات در فرآيند تحقيق افزود: بديهي است طراحي و توسعه نرم‌افزارهاي هوشمند در داخل كشور و قطع وابستگي از ساير كشورها در اين زمينه از افتخارات برزگي است كه به واسطه توليد اين نرم‌افزار نصيب جامعه علوم‌انساني كشور شده است.

رئيس پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با اشاره به كاربردي و عملياتي بودن نرم‌افزار M.R.P تأكيد كرد: توليد اين نرم‌افزار با همه پيچيدگي‌هايي كه دارد نشان‌دهنده روح ابداع و نوآوري در متخصصين ايراني است كه روحيه خودباوري و اتكاي به نفس ملي را هم تقويت مي‌كند.

وي در خصوص كاربردهاي اين نرم‌افزار گفت: استخراج انواع سؤالات باز و بسته‌ پرسش‌نامه، تحليل محتواي متون و تصاوير به همراه فيلم‌هاي سينمايي و راديويي عنوان شده است، همچنين تحليل مصاحبه‌هاي عمقي و اتاق‌هاي گفت‌وگو در اينترنت از ديگر توانايي‌هاي نرم‌افزار M.R.P است.

براساس اين گزارش، نرم‌افزار M.R.P حاصل تلاش 25 ساله مهدي محسنيان‌راد عضو هيئت علمي و دانشيار رشته علوم ارتباطات دانشگاه امام صادق عليه السلام و همكاران وي است كه با حمايت پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم به مرحله توليد رسيده و گواهي‌نامه‌هاي لازم را از شوراي عالي امور انفورماتيك و مركز ديجيتال وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي اخذ و در كتابخانه ملي ايران نيز ثبت شده است. كتاب نرم‌افزار M.R.P تأليف مهدي محسنيان‌راد توسط پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم منتشر شده است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها