عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحقيقات اجتماعي با حضور وزير علوم رونمايي شد

اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحقيقات اجتماعي با حضور وزير علوم رونمايي شد
چهارشنبه 22 تیر 1390  05:39 ب.ظ

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، علي‌اكبر عليخاني رئيس پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در اين مراسم گفت: نرم‌افزار M.R.P اولين نرم‌افزار ايراني ويژه تحليل تحقيقات علوم‌ اجتماعي و انساني است كه قابليت رقابت با نرم‌افزارهاي مشابه خارجي مانند SPSS را دارد، بلكه نسبت به آنها مزيت‌هايي هم دارد.

وي با اشاره به ضرورت بحث پردازش و تحليل اطلاعات در فرآيند تحقيق افزود: بديهي است طراحي و توسعه نرم‌افزارهاي هوشمند در داخل كشور و قطع وابستگي از ساير كشورها در اين زمينه از افتخارات برزگي است كه به واسطه توليد اين نرم‌افزار نصيب جامعه علوم‌انساني كشور شده است.

رئيس پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با اشاره به كاربردي و عملياتي بودن نرم‌افزار M.R.P تأكيد كرد: توليد اين نرم‌افزار با همه پيچيدگي‌هايي كه دارد نشان‌دهنده روح ابداع و نوآوري در متخصصين ايراني است كه روحيه خودباوري و اتكاي به نفس ملي را هم تقويت مي‌كند.

وي در خصوص كاربردهاي اين نرم‌افزار گفت: استخراج انواع سؤالات باز و بسته‌ پرسش‌نامه، تحليل محتواي متون و تصاوير به همراه فيلم‌هاي سينمايي و راديويي عنوان شده است، همچنين تحليل مصاحبه‌هاي عمقي و اتاق‌هاي گفت‌وگو در اينترنت از ديگر توانايي‌هاي نرم‌افزار M.R.P است.

براساس اين گزارش، نرم‌افزار M.R.P حاصل تلاش 25 ساله مهدي محسنيان‌راد عضو هيئت علمي و دانشيار رشته علوم ارتباطات دانشگاه امام صادق عليه السلام و همكاران وي است كه با حمايت پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم به مرحله توليد رسيده و گواهي‌نامه‌هاي لازم را از شوراي عالي امور انفورماتيك و مركز ديجيتال وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي اخذ و در كتابخانه ملي ايران نيز ثبت شده است. كتاب نرم‌افزار M.R.P تأليف مهدي محسنيان‌راد توسط پژوهشكده فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم منتشر شده است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها