عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کمبود ید موجب نازایی می شود

کمبود ید موجب نازایی می شود
چهارشنبه 22 تیر 1390  11:44 ب.ظ

کمبود ید عوارضی مانند نازایی، سقط جنین، تولد نوزاد مرده، عقب ماندگی های ذهنی، گواتر را به دنبال دارد که این عوارض در دوران جنینی شدیدتر است. واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد: ید به طور عمده به صورت یون و بیشتر در غدد تیروئید و مقدار کمتری نیز در غدد بزاق و معده وجود دارد و همچنین تمام سلول ها دارای مقدار جزیی ید هستند.
بنابراین گزارش، عامل اصلی ید، حضور دو هورمون است که این هورمون ها بر بیشتر اندام های بدن اثر می گذارد و برای تکامل و عملکرد طبیعی بدن و دستگاه عصبی، حفظ گرمای بدن و انرژی ضروری است.
این گزارش می افزاید: میزان نیاز روزانه به ید در شیر خواران 40 میکروگرم و در بالغین 150 میکرو گرم است.
این گزارش حاکیست، مهمترین منبع طبیعی ید مواد غذایی دریایی مثل ماهی آب های شور و ساردین، لبنیات آلوده شده به مواد ضدعفونی کننده حاوی ید هستند ولی مطمئن ترین راه برای تامین ید کافی، استفاده از نمک ید دار است.
ید باعث سلامت پوست ، مو ، ناخن و دندان، تنظیم سرعت سوخت و ساز بدن، تنظیم متابولیسم سلولی( تبدیل غذا به انرژی) و تقویت بافت پیوندی می شود.
گفتنی است، خواب آلودگی ، بی حالی و سستی، گواتر، اضافه وزن، بیماری های کیست تخمدان، خارش، جوش و زخم های پوستی، مشکلات معده و روده ای از علائم کمبود روی در بدن است.


    منبع :وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها