عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گیاه خواری به یک باره، چاقی مفرط را به دنبال دارد

گیاه خواری به یک باره، چاقی مفرط را به دنبال دارد
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:19 ق.ظ

یک متخصص تغذیه با اشاره به گسترش برخی از رژیم های غذایی مانند گیاه خواری در بین افراد گفت: این رژیم ها به یک باره برای کاهش وزن در بین افراد رواج پیدا می کند که این تغییر ناگهانی، چاقی مفرط و افزایش وزن را بدنبال دارد.
دکتر سعید حسینی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به تعریف رژیم غذایی گیاه خواری اظهار داشت: افرادی که پیرو رژیم غذایی گیاه خواری هستند از مواد با منشا حیوانی از جمله لبنیات و تخم مرغ استفاده نمی کنند که این امر پس از مدتی آنها را با کمبود برخی از مواد به ویژه مواد پروتئینی رو به رو می کند. بنابراین گیاه خواری زمانی مفید است که زیر نظر پزشک و هم چنین با چیدمان مناسب دنبال شود.
این متخصص تغذیه ادامه داد: افراد پیرو رژیم گیاه خواری به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از این افراد از بر اساس باورهای فرهنگی و مذهبی گیاه خوار هستند اما دسته ی دوم برای کاهش وزن خود و یا بر اساس مدگرایی تابع پیروی از این رژیم غذایی هستند و چون از ابتدا گوشت خوار بودند و سپس گیاه خوار شده اند، سوخت و ساز بدن آنها به شدت کاهش می یابد و فرد نه تنها لاغر نمی شود بلکه در معرض چاقی مفرط نیز قرار می گیرد.
دکتر حسینی، پروتئین حیوانی را بهترین نوع پروتئین ها دانست و تصریح کرد: گیاه خواران باید برای تامین تمام مواد غذایی بدن خود از پروتئین ها به ویژه پروتئین های حیوانی که بهترین نوع پروتئین ها هستند، استفاده کنند. بنابراین گیاه خواران برای تامین اسیدهای آمینه ضروری بدن نباید لبنیات و تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف کنند. اما این در حالی است که افرادی که از گوشت به عنوان منبع ویتامین استفاده نمی کنند در برخی از موارد این کمبود آهن با مصرف سیزیجات جبران می شود.
وی افزود: در رژیم غذایی گیاه خواری، چون پروتئین گیاهی جایگزین پروتئین حیوانی می شود، افراد برای جبران باید از حبوبات به اندازه کافی استفاده کنند. با این حال برای کسی که به مصرف حبوبات عادت ندارد دستگاه گوارش پذیرای این مواد غذایی نیست و به دنبال آن احتمال ایجاد برخی از عوارض از جمله عدم تحمل، نفخ معده و افزایش مشکلات گوارشی وجود دارد

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها