عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: به یقین، شیعیان ما آنانند که دلهایشان از هر نوع فریبکاری، کینه و دشمنی پاک و سالم باشد. بحارالانوار، ج 68، ص 156

زنان باردارنبايدازواکسن سرخک استفاده کنند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

زنان باردارنبايدازواکسن سرخک استفاده کنند
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:32 ق.ظ

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان گفت: تجويز ويتامين A به کودکان در کاهش شدت بيماري سرخک موثر است.

دكتر روح الله زحمتکش در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه کوير، در مورد بيماري سرخک گفت: سرخک يک بيماري ويروسي درگير کننده مجاري تنفسي و پوست است. اين بيماري يکي از مسري‌ترين بيماري‌هاي شناخته شده است كه در همه سنين مي‌تواند بروز کند ولي در کودکان شايع‌تر است.

وي افزود: سرخک در گذشته بسيار شايع بود ولي اکنون به دليل واکسيناسيون، شيوع آن کاهش يافته است. خطر مرگ ناشي از سرخک به علت شرايط نامساعد مانند سوء تغذيه و يا عوارض سرخک مانند برنکوپنوموني است.

دكتر زحمتکش در مورد منبع عفونت اين بيماري گفت: منبع بيماري خود بيماران مبتلا هستند، سرخک اشکال پنهاني و حامل ندارد و مواد آلوده کننده، ترشحات دستگاه تنفس آلوده کننده است.

وي يادآور شد: سرخک در مرحله پيش از بروز دانه‌ها و هنگام بروز دانه‌ها به شدت آلوده کننده است ولي پس از بروز دانه‌ها شدت آلوده کنندگي آن کمتر مي‌شود دوره آلوده کنندگي سرخک از چهار روز قبل تا پنج روز بعد از بروز دانه‌ها است.

وي با اشاره به اين كه زنان باردار نبايد ازواکسن سرخک استفاده کنند، افزود: سرخک عمدتاً يک بيماري دوران کودکي است. کودکان کمتر از شش ماه اگر آنتي بادي مادري داشته باشند از آلودگي مصون هستند.

وي بروز بيماري در هر دو جنس را يکسان دانست و افزود: يک بار ابتلا به سرخک ايمني دائمي مي‌دهد در کودکان دچار سوء تغذيه سرخک به اشکال بسيار شديد بروز مي‌کند.

زحمتکش افزود: راه انتقال سرخک عمدتاً توسط ريز قطره‌هاست. راه ورود ويروس دستگاه تنفس و از طريق تماس مستقيم با ترشحات بيني و گلوي فرد بيمار است.

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان تصريح کرد: دامنه دوره پنهاني هشت تا 16 روز است و دوره آشكار بيماري به دو صورت پيش از بروز بثورا ت پوستي و مرحله بروز بثورات را مي‌توان نام برد.

وي در مورد علايم شايع اين بيماري گفت: علايم سرخک معمولاً به صورت تب شديد، خستگي، کاهش اشتها، عطسه و آبريزش بيني، سرفه خشک و خشن، قرمزي چشم و حساسيت به نور، نقاط ريز سفيد در دهان و حلق و ضايعات پوستي قرمز رنگ بر روي پيشاني و اطراف گوش است که به تنه گسترش مي‌يابند.

زحمتکش در مورد عوارض احتمالي گفت: اسهال، عفونت‌هاي گوش و سينه پهلو پنوموني (ذات الريه)، آنسفاليت يا مننژيت، گلودرد استرپتوکوکي و مرگ از عوارض احتمالي اين بيماري است.

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کرمان، واکسيناسيون و ايمنوگلوبولين را از عوامل پيشگيري ذکر کرد و افزود: در ايران پيشگيري از سرخک توسط واکسن MMR و در پايان 12 ماهگي و دومين مرحله آن در 18 ماهگي صوورت مي‌گيرد.

زحمتکش اظهار داشت: افراد با اختلالات سيستم ايمني (مانند مبتلايان به سرطان خون)، زنان باردار و مصرف کنندگان از داروهاي ضعيف کننده ايمني نبايد از واکسن استفاده کنند.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها