عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

دومينو در ايران و هزار راه نرفته

دومينو در ايران و هزار راه نرفته
پنج شنبه 23 تیر 1390  02:15 ق.ظ

بيرجند - برگزاري نخستين دوره مسابقات دومينوي دانشجويان كشور كه به ميزباني شهر بيرجند در حال برگزاري مي باشد از زواياي مختلف قابل بررسي است، اما نخست ببايد ديد كه در اين رشته ورزشي كجا قرار داريم و هزار راه نرفته آن را دولت بايد طي كند يا بخش خصوصي؟
دومينو در ايران و هزار راه نرفته

به گزارش ايرنا، نخستين دوره مسابقات دانشجويي دومينوي كشور توسط دانشگاه صنعتي بيرجند و البته با حمايتهاي دستگاه ها و نهادهاي مختلف در اين شهرستان، از يكشنبه گذشته با حضور 28 تيم از دانشگاه هاي سراسر كشور، در سالن ورزشي شهيدين قاسمي اين شهرستان آغاز و تا امشب كه تيمهاي برتر اعلام خواهند شد، ادامه دارد.


استرس، هيجان، شور و شوق و تشويق هاي پر هياهوي تماشاگران، از عوامل اين رقابت ورزشي مي باشد و در هنگام برگزاري آن مگر كسي ياراي كنترل اين همه شور و اشتياق است.


بسياري از خانواده ها و شهروندان هر روز از ساعت 17 آرام آرام وارد سالن ورزشي مي شوند تا راس ساعت 18، شاهد فروپاشي دومينوها باشند.


هر تيم چهار نفره بين پنج تا هشت ساعت را صرف مي كند تا دومينوي خود را با يك موضوع خاص بچيند و اتفاقا انتخاب موضوع دومينو از نگاه هيات داوران يكي از امتيازات اصلي را شامل مي شود.


اعياد شعبانيه، موفقيتهاي ايران در عرصه هاي سياسي و علم و فناوري، دستمايه انتخاب موضوعات در اين دوره از رقابتها شده است، روز جوان، نفرت از رژيم صهيونيستي، انرژي هسته اي، حماسه بزرگ آرش كمانگير، ايرانشناسي، ميراث فرهنگي خراسان جنوبي، حج ابراهيمي و جهان آخرت از جمله مهمترين موضوعاتي است كه دومينو بازان براي فرم چيدمان مهره هاي خود انتخاب كرده اند.


در عصر كنوني دومينو شيوه نويني براي تبليغ تلقي مي شود و بسياري از اسپانسرها در حوزه ورزش مي توانند در قالب اين شيوه نوين خود را معرفي كنند كه البته در اين دوره از رقابتها چند شركت توليدي و ساختماني نيز به عنوان اسپانسر پا به عرصه گذاشته و به همين خاطر برخي موضوعات نيز، به معرفي اسپانسر مربوطه پرداخته بودند.


اما خيلي از شهروندان و خانواده هايي كه از نقاط مختلف كشور براي تشويق فرزندان خود و البته لذت بردن از تماشاي اين مسابقات به بيرجند آمده بودند، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا يك سووال مشترك را طرح كردند، چرا تا امروز ايران نتوانسته است در زمينه دومينو استعدادهاي خود را به جهان معرفي كند؟


با وجودي كه در خيلي از كشورها تنها به زيبايي دومينو امتياز مي دهند، اما در اين مسابقات علاوه بر زيبايي و ديزاين به محاسبات فني نيز امتياز داده مي شد.


اين مساله نشان مي دهد، هر جا كه پاي محاسبه و تحقيق در ميان باشد، جوان ايراني سري از سرها جداست، اما مشخص نيست كه چرا تا امروز در معرفي استعدادها و توان فني جوانان ايران در اين زمينه، كم كاري و غفلت صورت گرفته است.


سرگروه يكي از تيمهاي دانشجويي نيز در اين زمينه به خبرنگار ايرنا مي گويد: تاكنون اين مسابقات در گستره دانشگاههاي شهر تهران و آن هم در قالب بسيار محدود برگزار مي شد و اين نخستين باري است كه مسابقات با اين حجم گسترده برگزار مي شود.


'علي دربندي درياني' گفت: ما از دانشگاه روزبهان ساري به اين مسابقات آمده ايم و اميدوار هستيم برگزاري اين مسابقات مقدمه اي باشد براي ايجاد دفاتر نمايندگي دومينو در مراكز استانها، چرا كه تاكنون انجمن دومينوي ايران در تهران دفتر ايجاد كرده است.


وي در عين حال از اين كه مسابقات به محاسبات فني نيز امتياز مي دهد، انتقاد كرد و افزود: ما خود را بيشتر براي طراحي و ديزاين دومينو آماده كرده بوديم.


'وحيد فخر' سر گروه دانشگاه بيرجند نيز مي گويد: مهمترين مشكل بازدارنده در اين رقابتها، حاكميت دلهره و استرس بر فضاي اين مسابقات است و همين موضوع موجب شده تا خيلي از گروه ها چند دقيقه قبل از اجراي برنامه خود، دست يا پايشان به يكي از مهره هاي خورده و تمام زحماتشان به هدر رود و دوباره روز از نو و روزي از نو.


وي در عين حال مي افزايد: ويژگي منحصر بفرد اين دوره از مسابقات آن است كه محور قالب موضوعات جنبه ارزشي دارد و اي كاش مسوولان استان هم براي تماشاي اشتياق و علاقه جوانان به مباحث ملي و اسلامي كشور خود، لحظه اي به اين سالن مي آمدند.


'آرش ايزد پناه' سرگروه دانشگاه عباسپور تهران نيز به خبرنگار ايرنا گفت: نوع افكت ها و مسيرها و جلوه هاي ويژه اي كه دانشجويان براي خود انتخاب كرده اند، نشان مي دهد تنها دانشجويان تهران بيشتر از شيوه هاي علمي بهره گرفته اند و اين بدان خاطر است كه هنوز خيلي ها با دومينو آشنايي ندارند.


'زهرا خاوري' سر گروه دانشگاه صنعتي بجنورد نيز مي گويد: براي كسب اطلاعات و تجربه بيشتر، از اينترنت كمك گرفتيم.


به گفته وي، مسوولان كه پيگير موضوعاتي چون تفريحات سالم و تحريك هوش و بهره علمي جوانان هستند، توسعه دومينو مي تواند مسوولان را به مقصود نظرشان نزديك كند، زيرا هم تفريح سالم است هم ورزش فكري و خلاقيت علمي.


يكي از داوران اين مسابقات در خصوص نحوه داوري اين دوره از مسابقات به خبرنگار ايرنا گفت: شيوه امتياز دهي در دو قالب عمومي و اختصاصي مي باشد كه ضريب امتياز تخصصي بيشتر است.


'جواد محسني' افزود: بخش عمومي شامل، خلاقيت و طراحي، هيجان و سرگرمي، زيبايي هاي هنري، نظم و ريختن كامل مهره ها، زيبايي نوشته ها و اين كه موضوعات انتخابي آنها تا چه اندازه گويا باشد.


وي همچنين مي گويد: در بخش تخصصي ملاك ارزشيابي ها كه شامل اجباري و اختياري هستند كه به لحاظ فني و محاسباتي حتما بايد رعايت شوند.


وي در بخش ديگري اظهار داشت: هم اكنون ركورد دومينو با چهار ميليون و 300 هزار مهره در انحصار كشور هلند است.


محسني گفت: همه ساله در روز جهاني دومينو كشورهاي مطرح توان خود را در معرض ديد علاقمندان قرار مي دهند، اما ايران تاكنون در اين رقابتها شركت نكرده است.


وي، جا نيفتادن اين رشته ورزشي در بين علاقمندان و به خصوص جامعه دانشجويي را از عمده ترين دلايل فقدان حضور ايران در عرصه رقابتهاي جهاني دومينو دانست و افزود: البته در سالهاي اخير با كمك شهرداري تهران، اين رشته در پايتخت بيشتر معرفي شده، اما هنوز كافي نيست.


يك داور ديگر دومينو و عضو انجمن دومينوي كشور نيز در اين زمينه گفت: سطح فني اين مسابقات با توجه به امكانات محدود دانشجويان ايران و با توجه به اين كه هيچگونه تجربه و آموزش اوليه نداشته اند، بسيار بالاست.


'سيد علي موسوي' افزود: تقريبا تمام تيمها در يك سطح بودند و اين مسابقات مي تواند جرقه خوبي براي ايجاد شعبه انجمن دومينو در مراكز استانها باشد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها