عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

يكي از عوامل پيروزي در انقلابهاي اسلامي

يكي از عوامل پيروزي در انقلابهاي اسلامي
پنج شنبه 23 تیر 1390  02:32 ق.ظ

يكي از عوامل پيروزي در انقلابهاي اسلامي
تفسير نمونه ج : 9ص :132
ولى اگر بيشتر دقت كنيم در ميان اين امور پيوندهاى نزديكى مى‏يابيم كه توجه به آنها مسائل مادى و معنوى را در متن جامعه همچون تار و پود پارچه به هم مى‏آميزد و يا همانند ريشه و ساقه درخت با گل و ميوه آن ربط مى‏دهد .
كدام جامعه است كه آلوده به گناه ، خيانت ، نفاق ، دزدى ، ظلم ، تنبلى و مانند آنها بشود و اين جامعه آباد و پر بركت باشد .
كدام جامعه است كه روح تعاون و همكارى را از دست دهد و جنگ و نزاع و خونريزى را جانشين آن سازد و زمينهاى خرم و سرسبز و وضع اقتصادى مرفهى داشته باشد .
كدام جامعه است كه مردمش آلوده انواع هوسها باشند ، و در عين حال نيرومند و پا بر جا در مقابل دشمنان ايستادگى كنند .
با صراحت بايد گفت : هيچ مسالهاخلاقى نيست مگر اينكه اثر مفيد و سازنده‏اى در زندگى مادى مردم دارد ، و هيچ اعتقاد و ايمان صحيحى پيدا نمى‏شود مگر اينكه در ساختن يك جامعه‏اى آباد و آزاد و مستقل و نيرومند سهم به سزائى دارد .
تفسير نمونه ج : 9ص :133
آنها كه مسائل اخلاقى و ايمان مذهبى و توحيد را از مسائل مادى جدا مى‏كنند ، نه مسائل معنوى را درست شناخته‏اند و نه مادى را .
اگر دين به صورت يك سلسله تشريفات و آداب ظاهرى و خالى از محتوا در ميان مردم باشد بديهى است تاثيرى در نظام مادى اجتماع نخواهد داشت ، اما آنگاه كه اعتقادات معنوى و روحانى آنچنان در اعماق روح انسان نفوذ كند كه آثارش در دست و پا و چشم و گوش و زبان و تمام ذرات وجودش ظاهر گردد ، آثار سازنده اين اعتقادات در جامعه بر هيچكس مخفى نخواهد ماند .
ممكن است ما بعضى از مراحل پيوند استغفار را با نزول بركات مادى نتوانيم درست درك كنيم ولى بدون شك قسمت بيشترى از آن براى ما قابل درك است .
در انقلاب اسلامى كشور ما ايران در اين عصر و زمان به خوبى مشاهده كرديم كه اعتقادات اسلامى و نيروى اخلاق و معنويت چگونه توانست بر نيرومندترين اسلحه زمان و قوى‏ترين ارتشها و قدرتهاى استعمارى پيروز گردد ، و اين نشان مى‏دهد كار برد عقائد دينى و اخلاق مثبت معنوى تا چه حد در مسائل اجتماعى و سياسى زياد است . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره هود آیات 73- 45
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها