عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست
پنج شنبه 23 تیر 1390  02:33 ق.ظ

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست
تفسير نمونه ج : 15ص :432 
از اين تعبير استفاده مى‏شود كه لشكريان سليمان ، هم بسيار زياد بودند و هم تحت نظام خاص. 
حشر از ماده حشر ( بر وزن نشر ) به معنى بيرون ساختن جمعيت از قرارگاه و حركت دادن آنها به سوى ميدان مبارزه و مانند آن است ، از اين تعبير و همچنين از تعبيرى كه در آيه بعد مى‏آيد استفاده مى‏شود كه سليمان به سوى نقطه‏اى لشكركشى كرده بود ، اما اين كداميك از لشكركشى‏هاى سليمان است ؟ به درستى معلوم نيست ، بعضى از آيه بعد كه سخن از رسيدن سليمان به وادى نمل ( سرزمين مورچگان ) مى‏گويد چنين استفاده كرده‏اند كه آن منطقه‏اى بوده است در نزديكى طائف ، و بعضى گفته‏اند منطقه‏اى بوده است در نزديك شام . 
ولى به هر حال چون بيان اين موضوع تاثيرى در جنبه‏هاى اخلاقى و تربيتى آيه نداشته ، سخنى از آن به ميان نيامده است. 
ضمنا اين بحث كه ميان جمعى از مفسران درگير شده كه آيا همه انسانها و جن و پرندگان از لشكريان او بوده‏اند ( بنابر اين كلمه من بيانيه است ) و يا اينكه قسمتى از آنها لشكر او را تشكيل مى‏داده‏اند و در اين صورت من تبعيضيه است ) تقريبا بحث زائدى به نظر مى‏رسد ، چون بدون شك ، سليمان بر كل روى زمين حكومت نداشت و قلمرو حكومتش منطقه شام و بيت المقدس و احتمالا بعضى نواحى اطراف بود. 
و حتى از آيات بعد استفاده مى‏شود كه او سلطه‏اى بر سرزمين يمن هنوز پيدا نكرده بود و بعد از ماجراى هدهد و تسليم ملكه سباء بر آنجا تسلط يافت . 
جمله تفقد الطير در آيات بعد نشان ، مى‏دهد كه در ميان پرندگانى كه سر بر فرمان او بودند ، يك هدهد وجود داشت كه وقتى سليمان او را نديد جوياى حالش شد ، اگر تمام پرندگان بودند و از جمله هزاران هدهد ، اين 
تفسير نمونه ج : 15ص :433 
تعبير صحيح نبود ( دقت كنيد). 
منبع : تفسیر نمونه : سوره نمل آیات 26 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها