عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست
پنج شنبه 23 تیر 1390  02:33 ق.ظ

وادي نمل ،سرزمين مورچگان كجاست
تفسير نمونه ج : 15ص :432 
از اين تعبير استفاده مى‏شود كه لشكريان سليمان ، هم بسيار زياد بودند و هم تحت نظام خاص. 
حشر از ماده حشر ( بر وزن نشر ) به معنى بيرون ساختن جمعيت از قرارگاه و حركت دادن آنها به سوى ميدان مبارزه و مانند آن است ، از اين تعبير و همچنين از تعبيرى كه در آيه بعد مى‏آيد استفاده مى‏شود كه سليمان به سوى نقطه‏اى لشكركشى كرده بود ، اما اين كداميك از لشكركشى‏هاى سليمان است ؟ به درستى معلوم نيست ، بعضى از آيه بعد كه سخن از رسيدن سليمان به وادى نمل ( سرزمين مورچگان ) مى‏گويد چنين استفاده كرده‏اند كه آن منطقه‏اى بوده است در نزديكى طائف ، و بعضى گفته‏اند منطقه‏اى بوده است در نزديك شام . 
ولى به هر حال چون بيان اين موضوع تاثيرى در جنبه‏هاى اخلاقى و تربيتى آيه نداشته ، سخنى از آن به ميان نيامده است. 
ضمنا اين بحث كه ميان جمعى از مفسران درگير شده كه آيا همه انسانها و جن و پرندگان از لشكريان او بوده‏اند ( بنابر اين كلمه من بيانيه است ) و يا اينكه قسمتى از آنها لشكر او را تشكيل مى‏داده‏اند و در اين صورت من تبعيضيه است ) تقريبا بحث زائدى به نظر مى‏رسد ، چون بدون شك ، سليمان بر كل روى زمين حكومت نداشت و قلمرو حكومتش منطقه شام و بيت المقدس و احتمالا بعضى نواحى اطراف بود. 
و حتى از آيات بعد استفاده مى‏شود كه او سلطه‏اى بر سرزمين يمن هنوز پيدا نكرده بود و بعد از ماجراى هدهد و تسليم ملكه سباء بر آنجا تسلط يافت . 
جمله تفقد الطير در آيات بعد نشان ، مى‏دهد كه در ميان پرندگانى كه سر بر فرمان او بودند ، يك هدهد وجود داشت كه وقتى سليمان او را نديد جوياى حالش شد ، اگر تمام پرندگان بودند و از جمله هزاران هدهد ، اين 
تفسير نمونه ج : 15ص :433 
تعبير صحيح نبود ( دقت كنيد). 
منبع : تفسیر نمونه : سوره نمل آیات 26 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها