عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فنّـاوری یعنی چه؟

فنّـاوری یعنی چه؟
پنج شنبه 23 تیر 1390  05:35 ق.ظ

 
فنّـاوری یعنی چه؟  
 
 
 
 
   
   
 
بارها کلمه ی فنـاوری را شنیده اید: فناوری فضایی، فناوری اطلاعات، فناوری هوافضا، فناوری مونتاژ، فناوری طراحی و ...فناوری در یک توصیف ساده عبارت است از تمام آنچه که ما را قادر می سازد تا یک محصول خاص را تولید کنیم.
فرض کنید می خواهیم یک ماهواره بسازیم. پیش از هر چیز نیازمند دانش و علوم مرتبط با ماهواره هستیم. اما وجود دانش و علم به تنهایی کافی نیست و قطعا تجربه و به عبارت دیگر مهارتمان در این باره بسیار تعیین کننده است. پس از فراهم شدن این دو مورد قطعا نیازمند ابزار(ماشین آلات، کامپیوتر و ...) یا به عبارت دیگر سخت افزار برای عملی کردن طرح ها هستیم. بنابراین می توان گفت که فناوری حداقل دارای سه جزء است:
۱) دانش
۲) مهارت
۳) سخت افزار
اما اگر این سه جزء به صورت مجزا و بدون ارتباط با یکدیگر وجود داشته باشند، هیچ محصولی تولید نخواهد شد. بنابراین می توان گفت که فناوری ترکیب ساختاریافته ای از دانش، مهارت و سخت افزار است که منجر به تولید محصولی ارزشمند می شود.
در نتیجه وقتی صحبت از فناوری فضایی می شود، منظور تنها علوم مرتبط با فضا و یا ابزارآلات و سخت افزارها نیستند و تنها وقتی می توان به فناوری فضایی دست یافت که تمامی این مولفه ها موجود باشند.
▪ انواع فناوری :
فناوری را از دیدگاه های مختلفی می توان تقسیم بندی کرد که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:
تقسیم بندی فناوری بر اساس پیچیدگی در این تقسیم بندی فناوری ها به سه سطح فناوری سطح پایین، فناوری سطح متوسط و فناوری سطح بالا تقسیم می شوند. فناوری های سطح بالا مانند فناوری فضایی هزینه تحقیقاتی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل سرمایه گذاری روی این فناوری ها عموما به صورت مشترک بین چند کشور انجام می گیرد.
▪ تقسیم بندی بر اساس قدمت
بر این اساس فناوری ها به سه گروه فناوری های قدیمی (مثل فناوری استخراج نفت) ، فناوری های جدید (مثل طراحی خودرو) و فناوری های نوظهور (مثل فناوری نانو) تقسیم بندی می شوند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها