عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

توكلی: قصدم از ساخت مستند «سلطان» سؤاستفاده مالی نبود

پنج شنبه 23 تیر 1390  05:52 ق.ظ

«مجید توكلی» گفت: اصلاً هدف ما از ساخت مستند «سلطان» بحث سوء استفاده مالی نبود بلكه دوست داشتیم زندگی «علی پروین» و زندگی زنده یاد «ناصر حجازی» و چند تن دیگر را به تصویر بكشیم.

«مجید توكلی» گفت: اصلاً هدف ما از ساخت مستند «سلطان» بحث سوء استفاده مالی نبود بلكه دوست داشتیم زندگی «علی پروین» و زندگی زنده یاد «ناصر حجازی» و چند تن دیگر را به تصویر بكشیم.

شامگاه سه شنبه ۲۱ تیر ماه نشست بررسی مستند «سلطان» با حضور «مجید توكلی» (كارگردان)، «محمد رضا شریفی نیا» (تهیه كننده) و «امیر قادری» (مجری و منتقد) به همت انجمن مستندسازان در سالن بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد.

بنابراین گزارش، «مجید توكلی» در مورد چگونگی شكل گیری این مستند، بیان داشت: دوست دارم چهره من در فیلم را با امروز مقایسه كنید كه چقدر من مشكلات داشتم.

وی ادامه داد: جرقه اولیه كار مثل سایر آدم ها یك جرقه ذهنی بود و روزی من پوستر «علی پروین» را دیدم و با چند تن از دوستان راجع به محبوبیت این فرد صحبت شد كه من مطمئن بودم نمی توانم این كار را بسازم اما بعد با رضایت از خانواده «علی پروین» این كار را ساختم.

توكلی ادامه داد: آنقدر در این چهار سال اتفاقات عجیب و غریب پیش آمد كه برای من خیلی سخت بود مثل كار در مطبوعات ورزشی كه با زدن یك خبر نزدیك به دو ماه این پروژه را معلق كردند.

این كارگردان ادامه داد: اوایل كار من تهیه كننده نداشتم و بعد از مدتی از «محمد رضا شریفی نیا» درخواست كردم و با حمایت ایشان كار به سرانجام رسید و فكر می كنم حضور موثر «محمد رضا شریفی نیا» باعث شد تا حواشی كار كمتر شود.

توكلی ادامه داد: در این مسیر یك سوء تفاهم برای خانواده «علی پروین» نیز رخ داد كه مثل فضای فوتبال كه با جابجا شدن یك بازیكن فوتبال كلی پول بین افراد رد و بدل می شود، دختر «علی پروین» احساس كرد كه ما برای پول این مستند را ساختیم و كلی از كنار كار كسب درآمد كردیم در صورتی كه اصلاً هدف ما از ساخت این فیلم بحث مالی نبود بلكه دوست داشتیم زندگی «علی پروین» را ثبت كنیم و كنار آن زندگی «ناصر حجازی» و چند تن از چهره های محبوب را كار كنیم كه در این مسیر یك سری دلخوری ها نیز پیش آمد.

این كارگردان ادامه داد: برای «عزت الله انتظامی» مستند ساختند و او از «غزاله سلطانی» تشكر كرد اما ما برای ساخت این فیلم چهار سال زمان مصرف كردیم و به جای تشكر از ما شكایت هم شد.

در ادامه این نشست یكی از حضار از «مجید توكلی» در مورد فریم دزدی در كار سوال كرد كه وی در پاسخ، اظهار داشت: من این كار را فریم دزدی نمی بینم بلكه جامپ كات است چرا كه محور فیلم ورزشی است و نیاز به تكاپو برای نمایش صحنه ها لازم است چرا كه فردی سخت كوش را به تصویر كشیدیم كه من این جنس از ساختار را دوست دارم و اگر شما اذیت شدید اما در اكثر بازتاب ها این روش جواب مثبتی گرفته است.

توكلی ادامه داد: از اولین روز به فكر این كه چرا «علی پروین» آنقدر محبوب است، این فیلم را ساختیم. فیلم در پنج بخش این ابعاد را نشان می دهد و خیلی راش دیگر وجود دارد كه امكان استفاده از آنها مقدور نیست.

وی ادامه داد: دوست نداشتم به صورت شناسنامه ای از زندگی كودكی «علی پروین» شروع كنم و به جلو بیام بلكه محبوبیت این فرد برایم از همه چیز مهم تر بود.

در ادامه این نشست «محمد رضا شریفی نیا» در مورد توزیع این فیلم، اظهار داشت: دوست داریم با رضایت خانواده «علی پروین» فیلم به نمایش درآید و كار در اولین نمایش خود در جشنواره یك تندیس و چند سكه جایزه گرفت كه ما سكه ها را به خانواده زنده یاد «خسرو شكیبایی» اختصاص دادیم و اگر از نمایش فیلم مبلغی باشد به خانواده «علی پروین» اهدا خواهیم كرد.

این تهیه كننده ادامه داد: این در حالی است كه خانواده «علی پروین» از تماشای فیلم لذت بردند و حتی گریه هم كردند و اگر آیده ای از فیلم باشد ما به حانواده ایشان خواهیم داد.

وی ادامه داد: همیشه از كودكی به فكر این بودم كه چگونه آدم های برتر از سنگلاخ ها عبور كرده و بر قله افتخار قرار می گیرند و در این زمینه بسیار تحقیق كردم چرا كه برای جوانان ما راه گشا است.

وی ادامه داد: اخیراً طرحی به تلویزیون ارائه كردم تا از صد چهره ماندگار در این زمینه تصویر گرفته شود تا سرمشق جوانان ما باشد و ما در این كار اصلاً به بحث مالی زیاد نپرداختیم.

«محمد رضا شریفی نیا» در پایان نیز گفت: به نظر من مستند «سلطان» را از همین منظر ببنیم تا یك درس به جوانان داده شود كه آدم ها چگونه به قله افتخار می رسند تا سرمشقی برای جوانان ما باشد. خوشحالیم كه در زمان حیات «علی پروین» این فیلم ساخته شد و مرده پرستی به سنت رایج نكرده ایم.

این نشست راس اعت ۲۱ به اتمام رسید.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7270
دسترسی سریع به انجمن ها