عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اعلام تکمیل ظرفیت برای کنکور دکتری

اعلام تکمیل ظرفیت برای کنکور دکتری
پنج شنبه 23 تیر 1390  06:13 ق.ظ

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ارائه گزارش وزارت علوم درباره کنکور نیمه متمرکز دکتری سال 90 از اجرای تکمیل ظرفیت برای پذیرش 4 هزار و 400 نفر جدید در دوره دکتری خبر داد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: گزارش آزمون نیمه متمرکز دکتری در جلسه سه شنبه 21 تیرماه مطرح و در این جلسه به طور کلی روند برگزاری، کیفیت برگزاری و شاخص های کلی و کیفی آزمون ارائه شد.

شورایعالی انقلاب فرهنگی کلیت آزمون دکتری را تایید کرد

وی یادآور شد: در این گزارش حتی به طور نمونه به معرفی شدگان چند رشته با ذکر نام، رشته، معدل و دانشگاه مصاحبه کننده، اشاره شد و در نهایت شورایعالی انقلاب فرهنگی کلیت آزمون دکتری را مورد تایید قرار داد.

خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استقبال داوطلبان از آزمون نیمه متمرکز دکتری زیاد و ظرفیت پذیرش نیز کم بود، پیشنهاد شد که ظرفیت افزایش داده شود که مورد موافقت شورا نیز قرار گرفت.

افزایش تعداد معرفی شدگان در مقطع دکتری به 20 هزار نفر

وی افزود: با توجه به اینکه مقرر شد ظرفیت افزایش پیدا کند، بنابراین باید تعداد معرفی شدگان نیز افزایش یابد و از همین رو مقرر شد که 14 هزار نفر معرفی شده به 20 هزار نفر افزایش پیدا کند.

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تاکید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر استمرار شیوه آزمون دکتری برای غربالگری اولیه داوطلبان دوره های دکتری گفت: شیوه آزمون دکتری برای سالهای آینده هم استمرار پیدا می کند.

بازنگری برخی مواد درسی در آزمون دکتری

وی همچنین از تصمیم برای بازنگری برخی مواد درسی خبر داد و گفت: مقرر شد وزارت علوم با اختیاراتی که بر عهده دارد مواد درسی آزمون دکتری را مورد بررسی بیشتری قرار دهد و در برخی رشته ها مواد درسی اعلام شده، بازنگری شود.

خدایی اظهار داشت: مقرر شد که وزارت علوم و سازمان سنجش برخی نکات اجرایی را نیز اصلاح کرده و مورد بازنگری قرار دهند.

اجرای افزایش ظرفیت پذیرش کنکور دکتری سال 90

وی درباره فرآیند چگونگی اجرای افزایش ظرفیت پذیرش کنکور دکتری سال 90 گفت: برای این افزایش ظرفیت، فرآیند تکمیل ظرفیت اعمال می شود اما چگونگی اجرای آن پس از جلسه با دانشگاهها، معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش نهایی می شود.

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این نکته بر اساس آیین نامه دکتری، دو بار در سال آزمون برگزار می شود، افزود: آیین نامه اجرای دو بار در سال کنکور را در فروردین ماه و آذرماه پیش بینی کرده است و از همین رو سعی می شود که در زمان مقرر آزمون دوم نیز برگزار شود.

آخرین مهلت دانشگاهها برای ارسال نمرات تا 15 مرداد

وی گفت: دانشگاهها در حال انجام فرآیند مصاحبه هستند و برخی از آنها نمرات شان را نیز ارسال کرده اند و تا 15 مرداد مهلت دارد که کلیه نمره ها را به سازمان سنجش ارسال کنند.

به گزارش مهر، بر اساس تصمیم شورایعالی انقلاب فرهنگی ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در سال 90 به 10 هزار نفر افزایش پیدا می کند. اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1390 پنجشنبه 25 فروردین در 32 شهر کشور و61 حوزه امتحانی با رقابت 130 هزار و 900 نفر در گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، کشاورزی، زبانهای خارجی، دامپزشکی، هنر و تربیت بدنی و 107 کد رشته برگزار شد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها