عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

منظور از مكان قريب كجاست

منظور از مكان قريب كجاست
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:56 ق.ظ

منظور از مكان قريب كجاست
تفسير نمونه ج: 22ص :295 
وَ استَمِعْ يَوْمَ يُنَادِ الْمُنَادِ مِن مَّكانٍ قَرِيبٍ‏(41) يَوْمَ يَسمَعُونَ الصيْحَةَ بِالْحَقّ‏ِذَلِك يَوْمُ الخُْرُوج‏(42) إِنَّا نحْنُ نُحْىِ وَ نُمِيت وَ إِلَيْنَا الْمَصِيرُ(43) يَوْمَ تَشقَّقُ الأَرْض عَنهُمْ سِرَاعاًذَلِك حَشرٌ عَلَيْنَا يَسِيرٌ(44) نحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَوَ مَا أَنت عَلَيهِم بجَبَّارٍفَذَكِّرْ بِالْقُرْءَانِ مَن يخَاف وَعِيدِ(45) 
ترجمه: 
41 -گوش فرا ده و منتظر روزى باش كه منادى از مكان نزديك ندا مى‏دهد.
42 -روزى كه همگان صيحه رستاخيز را به حق مى‏شنوند ، آن روز روز خروج است .
43 -مائيم كه زنده مى‏كنيم ، و مى‏ميرانيم ، و بازگشت تنها به سوى ما است 44 -روزى كه زمين از روى آنها شكافته مى‏شود و به سرعت ( از قبرها ) خارج مى‏گردند ، و اين جمع كردن براى ما آسان است 45 -ما به آنچه آنها مى‏گويند آگاهتريم و تو مامور به اجبار آنها نيستى ، بنابر اين به وسيله قرآن كسانى را كه از عذاب من مى‏ترسند متذكر ساز تفسير نمونه ج : 22ص :296
 
تفسير : با صيحه رستاخيز همه زنده مى‏شوند 
اين آيات كه آخرين آيات سوره ق را تشكيل مى‏دهد همانند ساير آيات اين سوره تكيه بر مسئله معاد و رستاخيز دارد ، و باز گوشه ديگرى از آن را مطرح مى‏كند ، و آن مساله نفخ صور و خروج مردگان از قبر است . 
مى‏فرمايد : گوش فرا ده و منتظر روزى باش كه منادى از مكان نزديك ندا مى‏دهد و استمع يوم يناد المناد من مكان قريب))
روزى كه صيحه رستاخيز را به حق مى‏شنوند ، آن روز ، روز خروج است ! ( (يوم يسمعون الصيحة بالحق ذلك يوم الخروج
مخاطب در استمع ( گوش فرا ده ) گرچه شخص پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است ولى مسلما مقصود همه انسانها هستند. 
و منظور از گوش فرا دادن يا انتظار كشيدن است ، زيرا كسانى كه در انتظار حادثه‏اى به سر مى‏برند كه با صداى وحشتناكى شروع مى‏شود دائما گوش فرا مى‏دهند ، و منتظرند . 
و يا منظور گوش فرا دادن به اين سخن الهى است ، و معنى چنين مى‏شود : اين سخن را بشنو كه پروردگارت در باره صيحه رستاخيز مى‏گويد. 
اما اين منادى كيست ؟ ممكن است ذات پاك خداوند باشد كه اين ندا را 
تفسير نمونه ج : 22ص :297 
مى‏دهد ، ولى به احتمال قويتر همان اسرافيل است كه در صور مى‏دمد ، و در آيات قرآن نه با نام بلكه با تعبيرات ديگرى به او اشاره شده است. 
تعبير به مكان قريب اشاره به اين است كه اين صدا آنچنان در فضا پخش مى‏شود كه گوئى بيخ گوش همه است ، و همه آنرا يكسان از نزديك مى‏شنوند امروز ما با وسائل مختلف مى‏توانيم سخن گوينده‏اى را كه در يك نقطه دور دست از جهان سخن مى‏گويد همگى از نزديك بشنويم ، گوئى در كنار دست ما نشسته و با ما سخن مى‏گويد ، ولى آنروز بدون نياز به اين وسائل همه صداى منادى حق را كه فرياد رستاخيز بر مى‏كشد در نزديكى خود مى‏شنوند . 
به هر حال اين صيحه ، صيحه نخستين كه براى پايان گرفتن جهان است نيست بلكه صيحه دوم يعنى همان صيحه قيام و حشر است ، و درحقيقت آيه دوم توضيح و تفسيرى است براى آيه اول مى‏گويد : آنروز كه صيحه را به حق مى‏شنوند روز خروج از قبرها و از ميان خاكهاى زمين است. 
و براى اينكه روشن شود حاكم در اين دادگاه بزرگ كيست ؟ مى‏افزايد مائيم كه زنده مى‏كنيم و مى‏ميرانيم بازگشت مردم فقط به سوى ما است ((انا نحن نحيى و نميت و الينا المصير
منبع : تفسیر نمونه : سوره ق آیات 45 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها