عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

منظور از مصر كجاست

منظور از مصر كجاست
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:56 ق.ظ

منظور از مصر كجاست
تفسير نمونه ج : 1ص :278 
ذلك بما عصوا و كانوا يعتدون))
 
نكته‏ها:
 
1-منظور از مصر در اينجا كجاست ؟ 
بعضى از مفسران معتقدند كه مصر در اين آيه اشاره به همان مفهوم كلى شهر است ، يعنى شما اكنون در اين بيابان در يك برنامه خودسازى وآزمايشى قرار داريد ، اينجا جاى غذاهاى متنوع نيست ، برويد به شهرها گام بگذاريد كه در آنجا همه اينها هست ، ولى اين برنامه خود سازى در آنجا نيست. 
دليل آن را اين مى‏دانند كه بنى اسرائيل نه تقاضاى بازگشت به مصر را داشتند و نه هرگز به آن باز گشتند. 
بعضى ديگر همين تفسير را انتخاب كرده و بر آن افزوده‏اند كه منظور اين است ماندن شما در بيابان و استفاده از اين غذاى غير متنوع به خاطر ضعف و زبونى شما است ، نيرومند شويد و با دشمنان پيكار كنيد و شهرهاى شام و سرزمين مقدس را از آنها بگيريد تا همه چيز براى شما فراهم گردد . 
سومين تفسيرى كه براى اين آيه ذكر شده ، اين است كه منظور همان كشور مصر است يعنى شما اگر از غذاهاى غير متنوعى در اين بيابان بهره مى‏گيريد در عوض ايمان داريد و آزاد و مستقل هستيد اگر نمى‏خواهيد بر گرديد و باز هم برده و اسير فرعونيان يا امثال آنها شويد ، تا از باقيمانده سفره آنها ، از غذاهاى متنوعشان بهره گيريد ، شما به دنبال شكم و خورد و خوراكيد ، هيچ نمى‏انديشيد كه آن روز برده و اسير بوديد ، و امروز آزاديد و سر بلند در واقع اگر شما محروميت 
تفسير نمونه ج : 1ص :279 
مختصرى داريد اين بهاى آزادى است كه مى‏پردازيد . 
ولى تفسير اول از همه مناسبتر به نظر مى‏رسد. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره بقره آیات 82- 58
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها