عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

منظور از روم در جمله غلبت الروم

پنج شنبه 23 تیر 1390  10:57 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 16ص :361 
بيان عظمت قرآن است ، چرا كه اين خبر غيبى مربوط به آينده از نشانه‏هاى اعجاز و عظمت اين كتاب آسمانى محسوب مى‏شود. 
بعد از ذكر حروف مقطعه مى‏فرمايد : روميان مغلوب شدند ( غلبت الروم)
و اين شكست در سرزمين نزديكى واقع شد ( (فى ادنى الارض
نزديك به شما مردم مكه ، در شمال جزيره عرب ، در اراضى شام ، در منطقه‏اى ميان بصرى و اذرعات. 
و از اينجا معلوم مى‏شود كه منظور از روم روم شرقى است نه روم غربى. 
بعضى از مفسران مانند مرحوم شيخ طوسى در تبيان احتمال داده‏اند كه منظور نقطه نزديكى به سرزمين ايرانيان بوده است يعنى در محلى واقع شد كه نزديكترين نقطه ميان ايران و روم بود. 
درست است كه تفسير اول با الف و لام عهد در كلمه الارض مناسبتر است ولى به طورى كه خواهيم گفت از جهاتى تفسير دوم صحيحتر به نظر مى‏رسد. 
در اينجا تفسير سومى نيز وجود دارد كه شايد تفاوت زيادى از نظر نتيجه با تفسير دوم نداشته باشد ، و آن اينكه منظور از اين زمين ، زمين روم است يعنى آنها در نزديكترين سرحداتشان با ايران گرفتار شكست شدند . 
و اين اشاره به اهميت و عمق اين شكست است چرا كه شكست در نقطه‏هاى دور دست و مرزهاى بعيد ، چندان مهم نيست ، مهم آن است كه كشورى در نزديكترين مرزهايش به دشمن كه از همه جا قويتر و نيرومندتر است گرفتار شكست شود. 
بنابر اين ذكر جمله فى ادنى الارض اشاره‏اى خواهد بود به اهميت اين شكست ، و طبعا پيشگوئى از پيروزى طرف مغلوب ظرف چند سال آينده 
تفسير نمونه ج : 16ص :362 
واجد اهميت بيشترى خواهد بود كه جز از طريق اعجاز قابل پيش‏بينى نيست ! سپس اضافه مى‏كند : آنها ( روميان ) بعد از مغلوبيت به زودى غلبه خواهند كرد ( (و هم من بعد غلبهم سيغلبون
با اينكه جمله سيغلبون ( به زودى غالب مى‏شوند ) براى بيان مقصود كافى بود ، ولى مخصوصا تعبير من بعد غلبهم ( بعد از مغلوبيتشان ) بر آن افزوده شده است ، تا اهميت اين پيروزى آشكارتر گردد ، چرا كه غالب شدن يك جمعيت مغلوب آنهم در نزديكترين و نيرومندترين مرزهايش ، در يك مدت كوتاه غير منتظره است و قرآن صريحا از اين حادثه غير منتظره خبر مى‏دهد . 
سپس حدود سالهاى آن را با اين عبارت بيان مى‏كند : در چند سال ! ( (فى بضع سنين
و مى‏دانيم مفهوم تعبير بضع حداقل سه و حداكثر آن نه مى‏باشد.
و اگر مى‏بينيد خداوند از آينده خبر مى‏دهد ، به خاطر آن است كه همه چيز و همه كار به دست او است چه قبل از پيروزى و چه بعد از پيروزى اين قوم شكست خورده ( (لله الامر من قبل و من بعد
بديهى است بودن همه چيز به دست خدا و به فرمان و اراده او ، مانع از اختيار و آزادى اراده ما ، و تلاش و كوشش و جهاد در مسير اهداف مورد نظر نيست به تعبير ديگر اين عبارت نمى‏خواهد اختيار را از ديگران سلب كند ، بلكه مى‏خواهد اين نكته را روشن سازد كه قادر بالذات و مالك على الاطلاق او است و هر كس هر چيزى دارد از او دارد . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره روم آیات 22 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها