عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

منظور از روم در جمله غلبت الروم

منظور از روم در جمله غلبت الروم
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:57 ق.ظ

منظور از روم در جمله غلبت الروم
تفسير نمونه ج : 16ص :361 
بيان عظمت قرآن است ، چرا كه اين خبر غيبى مربوط به آينده از نشانه‏هاى اعجاز و عظمت اين كتاب آسمانى محسوب مى‏شود. 
بعد از ذكر حروف مقطعه مى‏فرمايد : روميان مغلوب شدند ( غلبت الروم)
و اين شكست در سرزمين نزديكى واقع شد ( (فى ادنى الارض
نزديك به شما مردم مكه ، در شمال جزيره عرب ، در اراضى شام ، در منطقه‏اى ميان بصرى و اذرعات. 
و از اينجا معلوم مى‏شود كه منظور از روم روم شرقى است نه روم غربى. 
بعضى از مفسران مانند مرحوم شيخ طوسى در تبيان احتمال داده‏اند كه منظور نقطه نزديكى به سرزمين ايرانيان بوده است يعنى در محلى واقع شد كه نزديكترين نقطه ميان ايران و روم بود. 
درست است كه تفسير اول با الف و لام عهد در كلمه الارض مناسبتر است ولى به طورى كه خواهيم گفت از جهاتى تفسير دوم صحيحتر به نظر مى‏رسد. 
در اينجا تفسير سومى نيز وجود دارد كه شايد تفاوت زيادى از نظر نتيجه با تفسير دوم نداشته باشد ، و آن اينكه منظور از اين زمين ، زمين روم است يعنى آنها در نزديكترين سرحداتشان با ايران گرفتار شكست شدند . 
و اين اشاره به اهميت و عمق اين شكست است چرا كه شكست در نقطه‏هاى دور دست و مرزهاى بعيد ، چندان مهم نيست ، مهم آن است كه كشورى در نزديكترين مرزهايش به دشمن كه از همه جا قويتر و نيرومندتر است گرفتار شكست شود. 
بنابر اين ذكر جمله فى ادنى الارض اشاره‏اى خواهد بود به اهميت اين شكست ، و طبعا پيشگوئى از پيروزى طرف مغلوب ظرف چند سال آينده 
تفسير نمونه ج : 16ص :362 
واجد اهميت بيشترى خواهد بود كه جز از طريق اعجاز قابل پيش‏بينى نيست ! سپس اضافه مى‏كند : آنها ( روميان ) بعد از مغلوبيت به زودى غلبه خواهند كرد ( (و هم من بعد غلبهم سيغلبون
با اينكه جمله سيغلبون ( به زودى غالب مى‏شوند ) براى بيان مقصود كافى بود ، ولى مخصوصا تعبير من بعد غلبهم ( بعد از مغلوبيتشان ) بر آن افزوده شده است ، تا اهميت اين پيروزى آشكارتر گردد ، چرا كه غالب شدن يك جمعيت مغلوب آنهم در نزديكترين و نيرومندترين مرزهايش ، در يك مدت كوتاه غير منتظره است و قرآن صريحا از اين حادثه غير منتظره خبر مى‏دهد . 
سپس حدود سالهاى آن را با اين عبارت بيان مى‏كند : در چند سال ! ( (فى بضع سنين
و مى‏دانيم مفهوم تعبير بضع حداقل سه و حداكثر آن نه مى‏باشد.
و اگر مى‏بينيد خداوند از آينده خبر مى‏دهد ، به خاطر آن است كه همه چيز و همه كار به دست او است چه قبل از پيروزى و چه بعد از پيروزى اين قوم شكست خورده ( (لله الامر من قبل و من بعد
بديهى است بودن همه چيز به دست خدا و به فرمان و اراده او ، مانع از اختيار و آزادى اراده ما ، و تلاش و كوشش و جهاد در مسير اهداف مورد نظر نيست به تعبير ديگر اين عبارت نمى‏خواهد اختيار را از ديگران سلب كند ، بلكه مى‏خواهد اين نكته را روشن سازد كه قادر بالذات و مالك على الاطلاق او است و هر كس هر چيزى دارد از او دارد . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره روم آیات 22 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها