عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مكه سرزمين امن

مكه سرزمين امن
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:59 ق.ظ

مكه سرزمين امن
تفسير نمونه ج : 27ص :140 
لذا در حديثى از پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏خوانيم كه خداوند از ميان شهرها چهار شهر را برگزيد ، و در باره آنها فرمود : و التين و الزيتون و طور سينين و هذا البلد الامين : تين مدينه است و زيتون بيت المقدس و طور سينين كوفه و هذا البلد الامين مكه است
منظور از طور سينين ظاهرا همان طور سيناء است كه مفسران آن را اشاره به كوه طور معروف كه در صحراى سيناء است دانسته‏اند ، و در آنجا درختان پر بار زيتون وجود دارد.
سينا را به معنى كوه پر بركت ، يا پر درخت ، يا زيبا ، مى‏دانند ، و همان كوهى است كه موسى به هنگام مناجات به آنجا مى‏رفت .
بعضى نيز آن را كوهى در نزديك كوفه و سرزمين نجف دانسته‏اند.
بعضى تصريح كرده‏اند كه سينين و سيناء يكى است و معناى آن پر بركت است.
و اما هذا البلد الامين مسلما اشاره به سرزمين مكه است سرزمينى كه حتى در عصر جاهليت به عنوان منطقه أمن و حرم خدا شمرده مى‏شد ، و كسى در آنجا حق تعرض به ديگرى نداشت ، حتى مجرمان و قاتلان وقتى به آن
تفسير نمونه ج : 27ص :141
سرزمين مى‏رسيدند در امنيت بودند.
اين سرزمين در اسلام اهميت فوق العاده‏اى دارد ، حيوانات و درختان و پرندگان او ، تا چه رسد به انسانها ، از امنيت خاصى بايد در آنجا برخوردار باشند .
اين نكته نيز قابل دقت است كه واژه تين در قرآن مجيد تنها در اينجا ذكر شده ، در حالى كه كلمه زيتون شش بار صريحا در قرآن مجيد آمده ، و يك بار هم به صورت اشاره ، در آنجا كه مى‏فرمايد و شجرة تخرج من طور سيناء تنبت بالدهن و صبغ للاكلين و درختى كه از طور سينا مى‏رويد و از آن روغن و نانخورش براى خورندگان فراهم مى‏گردد ( مؤمنون - 20).
و هر گاه اين دو قسم ( تين و زيتون ) را بر معنى ابتدائى آنها حمل كنيم يعنى انجير و زيتون معروف ، باز سوگند پر معنائى است زيرا : انجير داراى ارزش غذائى فراوانى است و لقمه‏اى است مغذى و مقوى براى هر سن و سال و خالى از پوست و هسته و زوائد . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره انشراح آیات 8 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها