عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

مكه سرزمين امن

مكه سرزمين امن
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:59 ق.ظ

مكه سرزمين امن
تفسير نمونه ج : 27ص :140 
لذا در حديثى از پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏خوانيم كه خداوند از ميان شهرها چهار شهر را برگزيد ، و در باره آنها فرمود : و التين و الزيتون و طور سينين و هذا البلد الامين : تين مدينه است و زيتون بيت المقدس و طور سينين كوفه و هذا البلد الامين مكه است
منظور از طور سينين ظاهرا همان طور سيناء است كه مفسران آن را اشاره به كوه طور معروف كه در صحراى سيناء است دانسته‏اند ، و در آنجا درختان پر بار زيتون وجود دارد.
سينا را به معنى كوه پر بركت ، يا پر درخت ، يا زيبا ، مى‏دانند ، و همان كوهى است كه موسى به هنگام مناجات به آنجا مى‏رفت .
بعضى نيز آن را كوهى در نزديك كوفه و سرزمين نجف دانسته‏اند.
بعضى تصريح كرده‏اند كه سينين و سيناء يكى است و معناى آن پر بركت است.
و اما هذا البلد الامين مسلما اشاره به سرزمين مكه است سرزمينى كه حتى در عصر جاهليت به عنوان منطقه أمن و حرم خدا شمرده مى‏شد ، و كسى در آنجا حق تعرض به ديگرى نداشت ، حتى مجرمان و قاتلان وقتى به آن
تفسير نمونه ج : 27ص :141
سرزمين مى‏رسيدند در امنيت بودند.
اين سرزمين در اسلام اهميت فوق العاده‏اى دارد ، حيوانات و درختان و پرندگان او ، تا چه رسد به انسانها ، از امنيت خاصى بايد در آنجا برخوردار باشند .
اين نكته نيز قابل دقت است كه واژه تين در قرآن مجيد تنها در اينجا ذكر شده ، در حالى كه كلمه زيتون شش بار صريحا در قرآن مجيد آمده ، و يك بار هم به صورت اشاره ، در آنجا كه مى‏فرمايد و شجرة تخرج من طور سيناء تنبت بالدهن و صبغ للاكلين و درختى كه از طور سينا مى‏رويد و از آن روغن و نانخورش براى خورندگان فراهم مى‏گردد ( مؤمنون - 20).
و هر گاه اين دو قسم ( تين و زيتون ) را بر معنى ابتدائى آنها حمل كنيم يعنى انجير و زيتون معروف ، باز سوگند پر معنائى است زيرا : انجير داراى ارزش غذائى فراوانى است و لقمه‏اى است مغذى و مقوى براى هر سن و سال و خالى از پوست و هسته و زوائد . 
منبع : تفسیر نمونه : سوره انشراح آیات 8 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها