عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

30درصد بیماری ها به علت مصرف مواد غذایی ناسالم بروز می کند

30درصد بیماری ها به علت مصرف مواد غذایی ناسالم بروز می کند
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:05 ب.ظ

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه علت بروز 30 درصد بیماری ها با مصرف مواد غذایی ناسالم مرتبط است، گفت: بقایای آنتی بیوتیکی در مواد غذایی، مهمترین عاملی است که مردم بر اثر مصرف مواد غذایی، دچار بیماری می شوند.
حسن آقاجانی افزود: افزودنی هایی که به مواد غذایی اضافه می شود، بقایای آنتی بیوتیکی در موادغذایی، ترکیبات ضدحشرات و آنتی سپتیک نه تنها در کشور، بلکه در دنیا یک معضل است که سلامت افراد را تهدید می کند.
وی اظهار داشت: بقایای آفت کش ها و حشره کش ها در میوه ها و سبزیجات بسیار موجود است و افراد باید پیش از مصرف، این محصولات را به درستی شستشو و ضد عفونی کنند.
این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه بهداشت مواد غذایی مهمترین عامل پیشگیری از بیماری ها است،ادامه داد: افزایش بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی، نگران کننده است.
آقاجانی تصریح کرد، بر اساس آخرین بررسی های وزارت بهداشت در 30 استان کشور، 1/16درصد مردم فشارخون بالا و 9/43 درصد اضافه وزن دارند.
به گفته وی، این بررسی نشان داده است، 9/38 درصد نیز فعالیت بدنی کافی ندارند و همچنین 8/10 درصد از افراد، دخانیات مصرف می کنند.
آقاجانی خاطرنشان کرد، روزانه 378 مورد مرگ در کشور براثر بیماری های قلبی رخ می دهد، در حالی که اگر مردم بهداشت مواد غذایی را قبل از طبخ و مصرف رعایت کنند، 80 درصد این بیماری ها، قابل پیشگیری است.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها