عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

به تبلیغات روغن گیاهی توجه نکنید

به تبلیغات روغن گیاهی توجه نکنید
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:06 ب.ظ

آیا تبلیغات تلویزیونی مربوط به روغن هایی با چند منبع غیراشباع مانند ذرت، گلرنگ و سویا را به یاد می آورید؟ آیا هشدارهای پزشکان و مسئولان بهداشت در مورد مضر بودن چربی های اشباع شده و مفیدبودن روغن ها با چند منبع غیراشباع برای سلامتی را به یاد می آورید؟ امروزه صنایع غذایی با تلاش های استراتژیک خود توانسته اند، پزشکان را نیز فریب دهند.
روغن های گیاهی نه تنها برای پختن غذا به کار می روند بلکه در بیشتر غذاهایی که ما مصرف می کنیم مانند نان، بستنی، پنیر و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرند. آیا آنها نسبت به کره، انتخاب سالم تری محسوب می شوند؟ آنها در دماهای بالا بی ثبات هستند و ممکن است فاسد شوند. این عبارت بدان معنی است که شما کلسترول اکسید شده بی نهایت سمی را مصرف می کنید که منجر به پیری زودرس، مسدود شدن سرخرگ ها، اختلال در عملکرد تیروئید و ایجاد التهاب در سایر اعضای بدن می شود. به روغن های تهیه شده از چند منبع غیراشباع مواد شیمیایی اضافه می شود و آنها در نهایت با مواد مضری خوشبو و پردازش می شوند. سم های بالقوه لیپیدهیدروپیروکسیدها، آلاینده هایی هستند که از اسیدهای چرب طبیعی و در زمان گرم شدن بیش ازحد چربی هایی با چند منبع غیراشباع به وجود می آیند. وقتی ما غذاهای حاوی هیدروکسیدها را مصرف می کنیم ، آنها زنجیره های رادیکال آزادی را برای غیرفعال سازی آنزیم ها منتشر می کنند. هیدروپیروکسیدها سموم قوی ای هستند که باعث ایجاد التهاب، بثورات پوستی، سوزش معده، مشکلات کبدی، اسپاسم سرخرگی، سرطان و مسدود شدن خون می شوند. hne اخیرا محققان دانشگاه مینه سوتا توانستند یک ترکیب سمی روغن گیاهی را زمانی که بیش از حد حرارت می بیند، شناسایی کنند. این ترکیب شامل:
هیدروکسین، ترانس و نونیال (hne) است. hne سم بالقوه ای است که به آسانی جذب بدن می شود.
ساآری سی - سالانی، پروفسورشیمی مواد غذایی و بیوشیمی تغذیه، در نودوششمین نشست سالانه جامعه شیمی دان های آمریکا کسی بود که در مورد این ترکیب سمی صحبت کرد.
فرد در این ترکیب سمی دچار مسمومیت می شود؛ زیرا این ترکیب نسبت به پروتئین، اسیدنوکلئیک، dna ، rna و سایر بیومولکول ها از خود واکنش نشان می دهد.
hne از اکسیداسیون اسیدلینولئیک به وجود می آید و باعث ایجاد بیماری هایی مانند تصلب شرایین، سکته، پارکینسون ، آلزایمر، هانتینگتون و مشکلات کبدی می شود. دلایل اجتناب از روغن های گیاهی با چند منبع غیراشباع عبارتند از:
1- پیری زودرس 2-مسدودشدن سرخرگ 3- بیماری آلزایمر 4- منقبض شدن سرخرگ ها 5-بیماری قلبی 6-دیابت 7- ناتوانی جنسی 8-سرطان سینه 9- سرطان کولون و پروستات10- چاقی


    منبع :همشهری آنلاین 

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها