عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کمبود ویتامین d یکی از علل ابتلا به فشارخون است

کمبود ویتامین d یکی از علل ابتلا به فشارخون است
پنج شنبه 23 تیر 1390  12:07 ب.ظ

محققان دانشگاه علوم پزشکی روچستر طی مطالعاتی به این نتیجه رسیدند که سطح ویتامین دی در میان سیاه پوستان کمتر است و کم بودن سطح ویتامین d در انسان موجب افزایش فشار خون می شود.تحقیقات و مقالات جدید دانشگاه روچستر نشان می دهد سطح پایین ویتامین d در میان سیاه پوستان یک عامل مهم در فشار خون بالا در میان این ن‍ژاد است که در میان آنها نسبت به سفیدپوستان شیوع بیشتری دارد و مرگ و میر ناشی از آن در میان سیاه پوستان بیشتر است.
محققان دانشگاه علوم پزشکی روچستر طی مطالعات به این نتیجه رسیدند که سطح ویتامین d در میان سیاه پوستان کمتر است و کم بودن سطح ویتامین d در انسان موجب افزایش فشار خون می شود.
به گزارش دیلی ساینس، «کوین فیسلا» استاد داروسازی در urmc می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد ویتامین دی بخشی از معمای ارتباط فشارخون و اختلاف نژادی را مشخص می کند.
یکی از تفاوت های سیاهپوستان و سفید پوستان در میزان سطح ویتامین دی در آنهاست و می توان کمتر بودن میزان این ویتامین در بدن سیاه پوستان را یکی از عوامل مهم سکته های قلبی و مغزی در میان این نژاد دانست. مصرف مکمل های ویتامین d ممکن است تأثیر مثبتی بر ارتقاء سطح این ویتامین در بدن بگذارد.
فیسلا و همکاران وی گروهی از سیاه پوستان و سفیدپوستان را با یک بازه سنی مشخص مورد بررسی قرار دادند و بین سطح ویتامین دی در بدن آنها و سطح فشار خون سیستولیک آنها رابطه ای پیدا کردند.
بیشتر ویتامین d از طریق پوست و با تابش نور خورشید جذب می شود و کبد آن را متابولیزه می کند و با آزمایش خون می توان این ویتامین را در بدن مشاهده کرد.
علت کمبود ویتامین d با توجه به نژاد یک عامل ژنتیکی است که می توان با رژیم غذایی مناسب و مصرف شیر موجب افزایش ویتامین d و شاهد ایجاد آن در بدن باشیم.
ویتامین های d یک گروه از الکل های حلقوی مشتق از سلول ها هستند که دارای خاصیت ضد بیماری راشیتیسم هستند این ویتامین موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر در رودها می شود. تجویز ویتامین d به هنگام کمبود باعث کاهش دفع کلسیم و فسفر از طریق مدفوع و به میزان کمتری سبب افزایش دفع ادراری این عناصر می شود.


    منبع :سلامت نيوز

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها