عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا براي سلامتي امام زمان (عج) دعا مي‏کنيم؟

چرا براي سلامتي امام زمان (عج) دعا مي‏کنيم؟
پنج شنبه 23 تیر 1390  03:13 ب.ظ

السلام عليك يا ابا صالح المهدي(عج)

*چرا براي سلامتي امام زمان (عج) دعا مي‏کنيم؟ دليل دعا کردن براي‏سلامتي ‏امام عصر چيست؟ در حالي‏که خداي‏منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت‏بمانند، آيا اصلا امکان دارد آن وجود مبارک دچار کسالت‏شوند؟

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
هر کجا هست‏خدايا به سلامت دارش (1)

دعا از هر حيث مخصوصا براي‏سلامتي‏امام زمان (عج) آثار و برکات فراواني دارد که برخي عبارتند از:
? . دعا نشان‏گر علاقه و محبت دعاکننده به ايشان است . اگر چه دوستي‏تمام ائمه معصومين عليهم‏السلام بخشي‏از ايمان و شرط قبولي‏اعمال است، در عين حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مي‏گردد .
2 . دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواي‏پيمان با آن حضرت را دين داري، شريعت محوري‏و تصميم قلبي‏بر اطاعت امر امام عليه‏السلام و ياري‏رساندن او با نثار جان و مال تشکيل مي‏دهد .
تجديد بيعت‏با آن حضرت عليه‏السلام کاري است که بعد از هر نماز از نمازهاي پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايي‏که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود .
دعاي‏شريف *اللهم بلغ مولاي‏صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين ...* و نيز *دعاي‏عهد* شاهدي‏براي‏اين سخن است . (2)
3 . دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مي‏گردد . ياد امام زمان (عج) توجه به ارزش هاي دين و اصول اخلاقي را در دل‏ها زنده مي‏کند و غفلت از ياد امام، يکي‏از دلايل عمده پژمردگي‏و سستي‏ارزش هاي الهي‏وانساني‏در جوامع اسلامي است .
دلت گر که يک لحظه غافل نشيند
خدنگ بلا بر دل دل نشيند
4 . کسي‏که سلامتي‏امام زمانش برايش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برايش سخت است. در نتيجه دعا براي‏سلامتي‏آن حضرت، انسان را به انجام کارهايي‏وامي‏دارد که موجب خشنودي‏آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهي‏مي‏گردد .
5 . دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگي‏مؤمنان مي‏شود .
6 . دعا موجب قرب الهي‏است . امام مهدي (عج) در خصوص زيارت آل يس مي‏فرمايند: *هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه کنيد، اين زيارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد* . (3)
اين زيارت که از جهات مختلف محتوايي عميق دارد، بسيار مورد تاکيد و سفارش قرار گرفته است . اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعاي براي سلامتي، تندرستي و بهروزي امام زمان (عج) است; *السلام عليک يا خليفه الله و ناصر حقه ... السلام عليک حين تصبح و تمسي، السلام عليک في‏اليل اذا يغشي‏و النهار اذا تجلي ... السلام عليک بجوامع السلام ... ، سلام بر تو اي جانشين خدا و ياري کننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامي که صبح و شام کني، درود و تهيت الهي‏بر تو در شب که همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتي‏که نور دهد (يعني‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودي‏همه جانبه ...*
در دعاي بعد از اين زيارت نيز معاني بلندي نهفته است ، مانند: خدايا او (امام زمان (عج‏)) را از شر هر متجاوز و سرکشي‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت‏سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏داري‏کن و از اين که آسيب و گزندي به او برسد، جلوگيري‏کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پديدار نما! *اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جميع خلقک و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان يوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل ...* .
در پايان سخن لازم است‏يادآور شويم که دعا کردن براي‏سلامتي‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله است ، *و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهيزکار باشد، چنين کسي‏به فوز و سعادت خواهد رسيد* . (4)
آخرين نکته اين است که هر چند طبق وعده الهي‏حضرت زنده و باقي‏هستند تا زماني‏که پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولي‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسماني‏و بلاهاي طبيعي و ممکن است مريض شوند و دچار کسالت گردند و از اين نظر دعاي‏ما براي‏سلامتي‏حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شک در سلامتي‏وجود آن عزيز عالم وجود و آخرين در صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است .
پي‏نوشت:

1 . ديوان حافظ، ص‏223 .
2 . قمي، مفاتيح الجنان، ص‏891و892 .
3 . همان، ص‏863 .
4 . نور (24): 52 .

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها