عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تخم مرغ را با احتياط مصرف كنند

تخم مرغ را با احتياط مصرف كنند
پنج شنبه 23 تیر 1390  03:55 ب.ظ

متخصص علوم تغذيه گفت: بيماران مبتلا به بيماري‌هاي اختلال در كلسترول، قلبي و عروقي و ديابت بايد از مصرف بيش از حد تخم‌مرغ به دليل چربي موجود در آن اجتناب كنند.

به گزارش ایرنا، دكتر 'حسن مظفري' افزود: ‌تخم‌مرغ يك منبع پروتئيني خوب است كه مي‌تواند كالري مورد نياز بدن را تامين كند.

وي گفت: يك عدد تخم مرغ كامل متشكل از دو بخش زرده و سفيده 50 گرم وزن دارد كه 17 گرم آن را زرده و 33 گرم آن را سفيده تشكيل مي‌دهد.

وي با اشاره به چربي موجود در زده تخم‌مرغ، مصرف بيش از حد اين ماده غذايي را توصيه نكرد و افزود: مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي - عروقي ، اختلال در كلسترول و ديابت، بايست در مصرف تخم مرغ محتاطانه عمل كنند؛ به عبارتي اين بيماران بايد مصرف تخم مرغ را به يك تا دو مرتبه در هفته كاهش دهند.

مظفري توصيه كرد: ‌از آنجا كه ماده غذايي تخم مرغ بهترين غذا به منظور آغاز تغذيه تكميلي كودك است، بنابراين والدين بايست تغذيه تكميلي كودك پس از شش ماهگي را با زرده تخم‌مرغ كه انرژي بدن كودك را فراهم مي‌آورد، شروع كنند، ولي توجه داشته باشند كه سفيده تخم مرغ محرك و آلرژي زا است.

وي بهترين شكل مصرف تخم مرغ را روش آب‌پز دانست و ضمن توصيه به اجتناب از مصرف تخم مرغ عسلي به خصوص براي كودكان، گفت: تخم مرغ به صورت كاملاً پخته مصرف شود چرا كه هضم تخم مرغ پخته در بدن آسان‌تر انجام مي‌گيرد.

وي پرهيز از مصرف تخم مرغ‌هاي شكسته، ‌پرهيز از مصرف تخم مرغ‌هاي دچار تغيير در رنگ و بوي محتويات و داراي لكه خون در زرده يا سفيده ‌،عدم شستشوي تخم مرغ قبل از نگهداري در يخچال را از جمله نكاتي برشمرد كه حين مصرف اين ماده غذايي بايست به آن توجه شود.

مظفري، شناور شدن تخم مرغ بر روي آب، ‌از هم پاشيدگي تراكم زرده و پارگي آن و مخلوط شدن با سفيده هنگام شكستن را از ويژگي‌هاي تخم‌مرغ‌هاي غير قابل مصرف ذكر كرد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها