عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا شیعه مذهب رسمی اسلام است؟

آیا شیعه مذهب رسمی اسلام است؟
پنج شنبه 23 تیر 1390  07:10 ب.ظ

آیا شیعه مذهب رسمی اسلام است؟

پرسش:
من از روسیه هستم. ما شیعیان در این کشور کم هستیم و اداره دین در دست سنی هاست، می خواهیم تشکلی برای جمعیت شیعه درست کنیم، آنها می گویند شیعه از مذهب رسمی اسلام نیست و الان ما می خواهیم به آنها اثبات کنیم که حرف آنها درست نیست ولی در دست ما دلیل خوبی نیست لذا از شما تقاضا می کنیم که اگر ممکن هست آن دلایل را برای ما ارسال کنید.
پایگاه حوزه3288، 3288
پاسخ:

1)- ملاک رسمیت یک مذهب در اسلام چه می تواند باشد. آیا اصول آن دین را پذیرفته باشد،  سابقه تاریخی داشته باشد، جمعیت آن قابل توجه باشد، متون اصلی یک دین را قبول داشته و بدان پایبند باشد، به ضروریات دین وفادار باشد، یا همه اینها ملاک رسمیت یک مذهب است؟ یا نه بگوئیم که ملاک رسمیت یک مذهب آن است که رقیب و احیاناً دشمنان متعصب آن را به رسمیت بشناسند؟

ما فکر می کنیم ملاک رسمیت یک مذهب حقانیت آن و مستند و مستدل بودن یک مذهب به دین خود می باشد در مقام بیان حقیقت تشیع که همان حقیقت اسلام ناب محمد صلی الله علیه و آله و سلم هست نیستیم بلکه در این مقام هستیم که رسمی بودن یک مذهب ادله و مدارکی می خواهد که شیعه در حد اعلی و بالاتر از همه مکاتب و مذاهب دیگر در جهان اسلام آنان را دارد. و هرگز منوط به اظهار نظر کسانی که از مبانی دین و مذهب بی خبر بوده یا خود را به تجاهل می زنند نیست.

2)- شیخ محمود شلتوت رئیس اسبق دانشگاه الأزهر مصر که از بزرگان و شخصیتهای شهیر دنیای اهل سنت می باشد. در تاریخ 17 ربیع الاول/ 1378 طی فتوایی تاریخی و ارزشمند شیعه را مذهبی رسمی قلمداد کرد و عمل به فقه شیعه در معاملات و عبادات را جایز شمرده و مانند یکی دیگر از مذاهب چهارگانه اهل سنت مبرئ الذمه دانسته است بخشی از فتوای این بزرگ مرد جهان اسلام بدین شرح است:

الف: اسلام بر احدی واجب نکرده است که با تبعیت از یک مذهب خاص اعمال عبادی و معاملات خود را انجام دهد بلکه به هر مکتب و مذهبی از مذاهب که صحیح و مدلل احکام را نقل کرده اند و در کتابهایشان آورده اند می توان رجوع کرد. و می توانند از هر مذهبی به مذهب دیگر منتقل شود و از این جهت بر آنان عیبی نیست.

ب:  مذهب جعفریه که معروف به مذهب شیعه امامیه اثنی عشریه است مذهبی است که تعبد شرعی به آن مانند سایر مذاهب اهل سنت جایز است. و سزاوار است که مسلمانان این را بدانند و خود را از تعصب حقانیت مذهب معین خلاص کنند.... در عمل کردن به مذاهب (چه شیعه و چه دیگر مذاهب اهل سنت) فرقی بین معاملات و عبادات نیست.

3)- شما برای آشنایی بیشتر با مبانی تشیع و موقعیت آن می توانید به سایتهای معتبر شیعی از جمله حوزه نت مراجعه فرمائید. و بارایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در آن سرزمین تبادل نظر کنید شیعیان امروز رقمی بسیار مهم در جهان اسلام دارند و در کشورهایی مانند ایران، عراق، آذربایجان از اکثریت برخوردار هستند. و در کشوری مانند لبنان اکثریتی نسبی و در بعضی از کشورها مانند: بحرین، پاکستان، افغانستان، یمن و... دارای جمعیت هستند.
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها