عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پرهیز از غلو

پرهیز از غلو
پنج شنبه 23 تیر 1390  08:00 ب.ظ

. پرهیز از غلو
3 . پرهیز از غلو

یکی از آفات راه محبت ، غلو و زیاده روی در عقیده و اظهار دوستی نسبت به اهل بیت علیهم السلام است . خود ائمه هم در زمان خود با پدیده غلو مواجه بودند و با کسانی که نسبت به آنان عقیده خدایی داشتند بشدت برخورد می کردند و از آنان برائت می جستند . در این زمینه هم حدیث زیاد است ،

از جمله امام صادق علیه السلام فرمود :« احذروا علی شبابکم الغلاة لا یفسدونهم ، فان الغلاة شر خلق الله ، یصغرون عظمة الله و یدعون الربوبیة لعباد الله » .(147).

جوانان خود را از غلات برحذر دارید که فاسدشان نکنند ، غلات بدترین خلق خدایند ، عظمت خدا را کوچک می شمارند و برای بندگان خدا مقام ربوبیت ادعا می کنند .

افراط در ستایش و رساندن پیامبر و ائمه به مقام الوهیت و خدایی « غلو » است . محبت نباید سر از غلو درآورد که به هلاکت می انجامد . علی علیه السلام فرمود :

صفحه 88

« هلک فی رجلان : محب غال و مبغض قال » (148).

درباره من دو گروه به هلاکت افتادند : دوستدار غلوکننده و دشمن کینه توز .

پیامبر و امامان ، پیش از آنکه نبی و امام باشند ، « عبد » بودند که پروردگار داشتند . فرموده اند که ما را از حد ربوبیت پایین بیاورید آنگاه هرچه می خواهید بگویید . امام علی علیه السلام فرموده است :« ایاکم والغلو فینا ، قولوا : انا عبید مربوبون و قولوا فی فضلناماشئتم » .(149).

از غلو درباره ما بپرهیزید ، بگویید که ما بندگانی هستیم تحت اراده رب ، وهر چه خواستید در فضیلت ما بگویید .

پدیده غلو در تاریخ اسلام ، موجب گمراهی عده ای شده است . این غلو ، بویژه نسبت به حضرت علی علیه السلام بیشتر بروز کرده است . آن حضرت دراشاره به این گمراهی و انحراف فکری می فرماید :

« مثلی فی هذه الامة مثل عیسی بن مریم ، احبه قوم فغالوا فی حبه فهلکوا وابغضه قوم فهلکوا ...» (150).

مثل من در این امت ، همچون عیسی بن مریم است ، گروهی او را دوست داشتند و در محبت ، غلو و افراط کردند و به هلاک افتادند ، گروهی هم دشمنش شدند و هلاک گشتند .

حب افراطی همیشه دورکننده از حق است . علی علیه السلام در سخنی خطاب به خوارج نهروان فرمود :

صفحه 89

در مورد من دو گروه به هلاکت خواهند افتاد : یکی دوستداران افراطی که « حب » آنان را به راه ناحق می کشاند ، یکی هم دشمنان افراطی . (151).

حب افراطی و نسبت دادن مقام و شان الوهیت برای ائمه ، نوعی بدعت و شرک بود که به وسیله دوستان نادان یا دشمنان عنود ، در تاریخ اسلام پدید آمد و برای شیعه و ائمه دردسرهایی داشت و هنوز هم برخی از آن اعتقادات و گرایشها ، دستاویز دشمنان برای حمله به تشیع می گردد . دشمنان اهل بیت ، خود از کمک کاران نشر اینگونه افکار و آثار بوده وهستند ، چون از این رهگذر ، می توانند چهره شیعه را وارونه نشان دهند . (152).

البته خطر دیگری از سوی دیگر است . در برخی مناطق و محافل هم به بهانه خوف از خطر غلو ، نقل فضایل و مناقب اهل بیت را که در روایات قطعی آمده است ترک می کنند و هر فضیلتی را که کمی با عقل بشر جورنیاید ، به نام غلو ، رد می کنند که این هم درست نیست و خواسته دشمن است .

مخالفان شیعه ، ما را به غلو نسبت می دهند .

ما ضمن آنکه باید از غلو بپرهیزیم و گرفتار انحراف در عقیده نشویم ، پاسخی هم برای رد اتهامات آنان داشته باشیم و مرزی میان « غلو » و « بیان فضایل » بشناسیم تا بتوانیم شبهات آنان را دفع کنیم .

به هر حال ، باید سطح فکر و ظرفیت نوجوانان و کودکان را در نظرگرفت و احادیث و فضایل قابل درک و هضم برایشان گفت .

صفحه 90

صرف اینکه سخنی در احادیث آمده است ، مجوز نقل آن برای عموم نیست . گاهی عدم تناسب مطلب با کشش فکری شنوندگان یا خوانندگان ، آنان را مساله دار می کند و منکر اصل دین و عقاید می شوند .

صفحه 91

147 ) امالی طوسی ، ص 650 .148 ) نهج البلاغه ، صبحی صالح ، حکمت 117 .149 ) اهل البیت فی الکتاب والسنه ، ص 531 .150 ) بحارالانوار ، ج 35 ، ص 315 .151 ) همان ، ج 33 ، ص 373 .152 ) اهل تحقیق ، در این زمینه از جمله به بحث مستوفای « مشکلة الغلاة » در کتاب « الامام الصادق والمذاهب الاربعه » ، اسد حیدر ، ج 4 ، ص 369 مراجعه کنند .
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها