عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

پرهیز از غلو

پرهیز از غلو
پنج شنبه 23 تیر 1390  08:00 ب.ظ

. پرهیز از غلو
3 . پرهیز از غلو

یکی از آفات راه محبت ، غلو و زیاده روی در عقیده و اظهار دوستی نسبت به اهل بیت علیهم السلام است . خود ائمه هم در زمان خود با پدیده غلو مواجه بودند و با کسانی که نسبت به آنان عقیده خدایی داشتند بشدت برخورد می کردند و از آنان برائت می جستند . در این زمینه هم حدیث زیاد است ،

از جمله امام صادق علیه السلام فرمود :« احذروا علی شبابکم الغلاة لا یفسدونهم ، فان الغلاة شر خلق الله ، یصغرون عظمة الله و یدعون الربوبیة لعباد الله » .(147).

جوانان خود را از غلات برحذر دارید که فاسدشان نکنند ، غلات بدترین خلق خدایند ، عظمت خدا را کوچک می شمارند و برای بندگان خدا مقام ربوبیت ادعا می کنند .

افراط در ستایش و رساندن پیامبر و ائمه به مقام الوهیت و خدایی « غلو » است . محبت نباید سر از غلو درآورد که به هلاکت می انجامد . علی علیه السلام فرمود :

صفحه 88

« هلک فی رجلان : محب غال و مبغض قال » (148).

درباره من دو گروه به هلاکت افتادند : دوستدار غلوکننده و دشمن کینه توز .

پیامبر و امامان ، پیش از آنکه نبی و امام باشند ، « عبد » بودند که پروردگار داشتند . فرموده اند که ما را از حد ربوبیت پایین بیاورید آنگاه هرچه می خواهید بگویید . امام علی علیه السلام فرموده است :« ایاکم والغلو فینا ، قولوا : انا عبید مربوبون و قولوا فی فضلناماشئتم » .(149).

از غلو درباره ما بپرهیزید ، بگویید که ما بندگانی هستیم تحت اراده رب ، وهر چه خواستید در فضیلت ما بگویید .

پدیده غلو در تاریخ اسلام ، موجب گمراهی عده ای شده است . این غلو ، بویژه نسبت به حضرت علی علیه السلام بیشتر بروز کرده است . آن حضرت دراشاره به این گمراهی و انحراف فکری می فرماید :

« مثلی فی هذه الامة مثل عیسی بن مریم ، احبه قوم فغالوا فی حبه فهلکوا وابغضه قوم فهلکوا ...» (150).

مثل من در این امت ، همچون عیسی بن مریم است ، گروهی او را دوست داشتند و در محبت ، غلو و افراط کردند و به هلاک افتادند ، گروهی هم دشمنش شدند و هلاک گشتند .

حب افراطی همیشه دورکننده از حق است . علی علیه السلام در سخنی خطاب به خوارج نهروان فرمود :

صفحه 89

در مورد من دو گروه به هلاکت خواهند افتاد : یکی دوستداران افراطی که « حب » آنان را به راه ناحق می کشاند ، یکی هم دشمنان افراطی . (151).

حب افراطی و نسبت دادن مقام و شان الوهیت برای ائمه ، نوعی بدعت و شرک بود که به وسیله دوستان نادان یا دشمنان عنود ، در تاریخ اسلام پدید آمد و برای شیعه و ائمه دردسرهایی داشت و هنوز هم برخی از آن اعتقادات و گرایشها ، دستاویز دشمنان برای حمله به تشیع می گردد . دشمنان اهل بیت ، خود از کمک کاران نشر اینگونه افکار و آثار بوده وهستند ، چون از این رهگذر ، می توانند چهره شیعه را وارونه نشان دهند . (152).

البته خطر دیگری از سوی دیگر است . در برخی مناطق و محافل هم به بهانه خوف از خطر غلو ، نقل فضایل و مناقب اهل بیت را که در روایات قطعی آمده است ترک می کنند و هر فضیلتی را که کمی با عقل بشر جورنیاید ، به نام غلو ، رد می کنند که این هم درست نیست و خواسته دشمن است .

مخالفان شیعه ، ما را به غلو نسبت می دهند .

ما ضمن آنکه باید از غلو بپرهیزیم و گرفتار انحراف در عقیده نشویم ، پاسخی هم برای رد اتهامات آنان داشته باشیم و مرزی میان « غلو » و « بیان فضایل » بشناسیم تا بتوانیم شبهات آنان را دفع کنیم .

به هر حال ، باید سطح فکر و ظرفیت نوجوانان و کودکان را در نظرگرفت و احادیث و فضایل قابل درک و هضم برایشان گفت .

صفحه 90

صرف اینکه سخنی در احادیث آمده است ، مجوز نقل آن برای عموم نیست . گاهی عدم تناسب مطلب با کشش فکری شنوندگان یا خوانندگان ، آنان را مساله دار می کند و منکر اصل دین و عقاید می شوند .

صفحه 91

147 ) امالی طوسی ، ص 650 .148 ) نهج البلاغه ، صبحی صالح ، حکمت 117 .149 ) اهل البیت فی الکتاب والسنه ، ص 531 .150 ) بحارالانوار ، ج 35 ، ص 315 .151 ) همان ، ج 33 ، ص 373 .152 ) اهل تحقیق ، در این زمینه از جمله به بحث مستوفای « مشکلة الغلاة » در کتاب « الامام الصادق والمذاهب الاربعه » ، اسد حیدر ، ج 4 ، ص 369 مراجعه کنند .
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها