عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فیلترینگ هوشمند

فیلترینگ هوشمند
پنج شنبه 23 تیر 1390  09:28 ب.ظ

از سال گذشته كه صفحه فیلترینگ در كشور با ظاهر جدید و طرح آن بر اساس مصوبه كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از سوی شركت ارتباطات زیرساخت، تغییر كرد؛ بحثی مبنی بر اجرای طرح فیلترینگ هوشمند در ایران مطرح شد. طی روزهای گذشته نیز اخباری درباره نصب سیستم فیلترینگ هوشمند توسط شركت ارتباطات زیرساخت شنیده و گفته شد كه ظاهرا این موضوع موجب بروز اختلالاتی در ورود به برخی سایت ها و سرعت اینترنت شده است اما...

 

به گزارش خبرنگار فن آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صفحه فیلترینگ در برخی كشورها به صورت هوشمند است، یعنی اگر كاربری به سایتی مراجعه كند كه فیلتر شده باشد، صفحه به صورت هوشمند نیاز كاربر و عبارت و موضوع مورد جست وجوی كاربر را تشخیص داده و لینك های مجاز مرتبط را در اختیارش قرار می دهد.

 

به عنوان مثال اگر كاربر به سایتی خبری، یا سایت یا وبلاگی كه مثلا با موضوع خانواده مرتبط است، مراجعه كند؛ صفحه فیلترینگ هوشمند، موضوع را تشخیص داده و سایت ها و لینك های مرتبط خبری یا خانواده را در اختیار كاربر می گذارد، تا كاربر بتواند از آن استفاده كند.

 

اما قضیه تغییر صفحه فیلترین در ایران از این قرار بود كه كاربران اینترنت در ایام تعطیلات نوروز ۸۹ به دنبال ورود به سایت هایی كه طبق قانون فیلتر شده اند با صفحه ای جدید مواجه شدند كه با تبریك سال نو كاربر را به سایت های مجاز فعال در حوزه های مختلف هدایت كرده و دیگر عبارت قرمز رنگ "مشترك گرامی دسترسی به این سایت امكان پذیر نمی باشد" را نمایش نمی داد.

 

در صفحه جدید فیلترینگ كه ابتدا تصور می شد در راستای اجرای طرح فیلترینگ هوشمند است، سایت ها كه كاربران با آن مواجهند، سایت هایی در حوزه های فرهنگ و مذهب، خبری، خانواده، سرگرمی و علمی، خدمات اینترنتی و شبكه اجتماعی معرفی شده اند تا پاسخگوی نیاز كاربراند.

 

در صفحه قبلی عبارتی با این مضمون كه "درصورتی كه این سایت به اشتباه فیلتر شده باشد با لینك زیر (آدرس ایمیلی كه معرفی شده بود) تماس بگیرید" مشاهده می شد، در صفحه جدید هم با اعلام اینكه "با استناد به قانون جرایم رایانه ای دسترسی به تارنمای فراخوانده شده امكان پذیر نمی باشد" آدرس ای میلی برای رسیدگی به اعتراضات قرار داده شده است.

 

پس از آن، مدیر كل مهندسی عملیات شبكه دیتا شركت ارتباطات زیرساخت در گفت و گو با ایسنا گفته بود: صفحه فیلترینگ جدید كه در برخی سایت ها به عنوان هوشمند یاد شده، هوشمند نیست اما به دلیل طراحی موضوعی آن، اهداف یك صفحه فیلترینگ هوشمند را محقق می كند.

 

به گفته حسن كریمی این صفحه سایت ها و لینك ها را كه در هفت موضوع دسته بندی شده در اختیار كاربر قرار می دهد و كاربر می تواند براساس نیاز خود از آن ها استفاده كند؛ مزیت صفحه جدید فیلترینگ نسبت به صفحه قبلی، راهنمایی كاربر بر اساس موضوع مورد نیاز است.

 

در هر حال مرجع تصمیم گیرنده در زمینه فیلترینگ در كشور ما، كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است و شركت زیرساخت مجری مصوبات آن است و تاكنون پاسخی درباره اینكه آیا سیستم فیلترینگ هوشمند در كشور استفاده خواهد شد، از

 

اما طی روزهای گذشته، شركت ارتباطات زیرساخت به راه اندازی سرورهای جدید (DNS (Domain name system مبتنی بر به روزترین سخت افزارهای موجود و امن ترین سیستم نرم افزاری اقدام كرد كه ابتدا تصور می شد، مشكلات بوجود آمده در اینترنت و دسترسی به سایت ها به این علت است.

 

پروتكل DNS به منظور ترجمه اسامی رایانه های میزبان و Domain به آدرس های IP استفاده می شود؛ در این ساختار، عملیات توزیع بار به كمك سخت افزارهای پیشرفته به روی چند سرور بسیار قوی صورت می گیرد و از طریق تجهیزات امنیتی از كل مجموعه محافظت می شود.

 

این ساختار جدید ضمن داشتن بیش ترین پهنای باند ممكن و قابلیت پشتیبانی از پروتكل Ipv۶ سریع ترین پاسخ و درنهایت یكی از بهترین كیفیت های سرویس DNS موجود در جهان را در اختیار عموم كاربران اینترنت قرار می دهد.

 
 
   
   
 
 
      گزارش : خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)

yaser65

yaser65
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 109

دسترسی سریع به انجمن ها