عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برنامه‌هاي محله محور در صدر قرار مي‌گيرند

برنامه‌هاي محله محور در صدر قرار مي‌گيرند
پنج شنبه 23 تیر 1390  09:42 ب.ظ

شهردار اهواز:
برنامه‌هاي محله محور در صدر قرار مي‌گيرند

خبرگزاري فارس: شهردار اهواز برنامه‌هاي محله محور و توسعه محلات را از اولويت‌هاي برنامه‌هاي شهرداري در سال جاري اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز منصور كتانباف در نخستين نشست خود با رسانه‌هاي استان با عنوان نشست هم انديشي با رسانه‌ها، برنامه‌هاي محله محور و توسعه محلات را از اهم برنامه‌هاي شهرداري اهواز در سال جاري عنوان كرد و گفت: با توسعه محلات آبادي از محله شروع مي‌شود كه نتيجه آن توسعه و آباداني شهر است.


وي با بيان اينكه در حال حاضر زيرساخت‌ها در بسياري از محلات اهواز تكميل نيست، افزود: به طور مثال زيرساخت پارك‌هاي محلي كه شهروندان مي‌توانند با طي مسافت كم از فضاي تفريحي ورزشي استفاده كنند كامل نيست؛ در حالي كه مي‌توان نياز محله را به نحوي پاسخ داد، تا كسي مجبور نشود براي تفريح از محل سكونت خود به پاركهاي ساحلي بيايد.


به گفته وي، توسعه زمين‌هاي ورزشي در محلات از گذشته در برنامه بود كه تلاش مي‌شود روند اجراي آن تسريع شود.


كتانباف همچنين اظهار داشت: اقدامات بر اساس برنامه سال ?? كه توسط شهردار قبلي و شورا مصوب گرديده طراحي شده اما در بعضي موضوعات نياز به تكميل داشت كه با كمك همكاران اينكار انجام شد.


وي افزود: امروز در كميسيون رسيدگي به وضع بودجه و برنامه شهرداري در سيستم قائم مقامي شورا، با حضور تمام معاونان و مديران جلسه برگزار و كليات آن پذيرفته شد.


اين مقام مسئول با اشاره به اينكه تدوين اين برنامه يك نقشه راه براي كار خواهد بود، گفت: اين برنامه موضوعي تهيه شده و بعضي بخش‌ها مصداقي است و اين قابليت را دارد كه بر اساس اين جلسه يا در آينده امكان اصلاح باشد.


وي در مورد اولويت‌هاي برنامه‌هاي سال جاري شهرداري گفت: بودجه اهواز ??? ميليارد تومان پيش‌بيني شده كه بهبود خدمات شهري، ترافيك و عمران اولويت‌هاي آن هستند.


كتانباف خدمات شهري را پيشاني شهرداري توصيف كرد و با اشاره به اينكه تمام شهرداري‌ها ابتدا خدمات شهري را مدنظر قرار مي‌دهند، افزود: ارائه خدمات شهري (شامل رفت و روب، فضاي سبز، زيباسازي و ...) به صورت مكانيزه از دو سال پيش در اهواز شروع اما به دلايلي تكميل نشده بود.


به گفته وي، خدمات شهري را در يك دوره سه ماه مي‌توان نهادينه و بعد از آن به سمت استقرار سيستم‌ها و بهبود كيفيت حركت كرد.


وي اظهار داشت: اجراي پروژه‌هاي عمراني، اعم از پروژه‌هاي عمراني متوقف يا پروژه‌هاي موردنياز كه در چشم انداز ?? ساله و برنامه پنج ساله پيش‌بيني شده نيز در دستور كار قرار دارد.


شهردار اهواز تصريح كرد: با منابع و درآمدهاي شهر اهواز نمي‌توان بسياري از اين پروژه‌ها را اجرا كرد و از اهداف تعريف شده عقب مي‌مانيم به همين دليل با استفاده از تجارب شهرهاي ديگر مي‌توان زمينه سرمايه گذاري مردمي و تشويق بخش خصوصي داخلي و خارجي را فراهم كرد كه اين مسئله به عمران و آباداني شهر كمك شاياني و توسعه شهر را مضاعف مي‌كند.


وي افزود: در زمينه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي پيش از اين زيرساخت‌هايي آماده بود، اخيرا نيز فعاليت‌هايي انجام و جلساتي با سرمايه‌گذاران برگزار شده كه در بخش عمران شهري مي‌توانند كمك كنند.


وي همچنين با اشاره به اينكه مهم‌ترين مشكل امروز شهر‌ها ازجمله اهواز ترافيك است، گفت: به همين دليل با در نظر گرفتن بودجه قطار شهري ?? درصد و بدون احتساب مترو ?? درصد بودجه عمراني به آن اختصاص مي‌يابد.


كتانباف در ادامه رويكرد شهرداري اهواز را توجه به روح شهر در كنار توجه به كالبد آن دانست و تاكيد كرد: تبديل شهرداري از يك نهاد خدماتي به يك نهاد اجتماعي به عنوان يك هدف اساسي دنبال مي‌شود.


وي افزود: بايد آموزش شهروندي به منظور آگاهي شهروندان از تكاليف خود در شهر، همچنان كه شهرداري بايد تكاليف خود را در قبال شهروندان بببيند، انجام گيرد.


كتانباف با اشاره به يكي از خلاهاي آموزش شهروندي اظهار داشت: روزانه در اهواز يك هزار و ??? تن زباله جمع آوري مي‌شود و در زمينه بازيافت آموزشي ارائه و نهادينه نشده است، فقط در يك منطقه به صورت پايلوت اجرا مي‌شود، اين در حالي است كه در بعضي شهر‌ها تا ?? درصد زباله بازيافت مي‌شود كه اين يكي از راههاي تبديل زباله به ثروت است.


به گفته وي، ديگر آموزش‌هاي شهروندي نيز به همين ترتيب كاهش هزينه، بهبود محل زندگي و حفظ محيط زيست را در پي دارد.


وي خاطرنشان كرد: سايت جديد پسماند اهواز در حال آماده سازي است و اميدواريم فاز نخست آن بهمن ماه آغاز به كار كند.


كتانباف افزود: در راستاي اجراي فاز دوم اين سايت، براي احداث نيروگاه در مدفن پسماندهاي اهواز مذاكراتي انجام شده و طرح در حال بررسي است كه هدف از آن توليد برق از زباله و تبديل زباله از تهديد به فرصت است.


در نخستين نشست شهرداري اهواز با رسانه‌ها بيش از ?? نفر از نمايندگان رسانه‌هاي محلي، خبرگزاري‌ها و سرپرستيهاي روزنامه‌هاي سراسري حضور داشتند. شهردار اهواز در ابتداي جلسه، هدف از اين نشست را هم انديشي و استفاده از پيشنهادات رسانه‌ها عنوان كرد و از حاضران خواست پيشنهادت خود را براي مديريت بهتر شهر اهواز ارائه دهند و پرسشهاي خود را در نشست‌هاي خبري آتي مطرح كنند.


يك روز پس از اعلام رسمي انحلال شوراي شهر اهواز، ‌ منصور كتانباف در تاريخ ?? خرداد ماه به عنوان شهردارجديد اهواز معرفي شد.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها