عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مديركل بهزيستي استان يزد: 20 هزار معلول در استان يزد زندگي مي‌كنند

مديركل بهزيستي استان يزد: 20 هزار معلول در استان يزد زندگي مي‌كنند
پنج شنبه 23 تیر 1390  09:57 ب.ظ

مديركل بهزيستي استان يزد:
20 هزار معلول در استان يزد زندگي مي‌كنند

خبرگزاري فارس: مديركل بهزيستي استان يزد گفت: در حال حاضر در يزد يك ميليون نفري، 20 هزار معلول زندگي مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس از يزد، محمدحسين رحيمي‌نسب پيش از ظهر امروز در نشستي خبري به مناسبت فرا رسيدن هفته بهزيستي اظهار داشت: هم‌اكنون 20 هزار معلول در استان يزد زندگي مي‌كنند كه سالانه بين دو تا 2هزار و 500 نفر نيز به اين تعداد اضافه مي‌شوند.


وي افزود: بين 800 تا هزار مورد از اين معلوليت‌ها در فرآيند زايمان رخ داده به نحوي كه يا مشكلات ژنتيك يا خطرات ناشي از زايمان سبب معلوليت نوزادان و گاهي مادران آنها شده است.


مديركل سازمان بهزيستي استان يزد خاطرنشان كرد: بيشترين معلوليت‌هاي استان يزد از نوع معلوليت ذهني، جسمي و حركتي، ناشنوايي و نابينايي است.


رحيمينسب عنوان داشت: بين 80 تا 90 درصد اين معلوليت‌ها قابل پيشگيري است و انجام مشاوره‌هاي ژنتيك و در صورت لزوم انجام آزمايشات ژنتيك مي‌تواند از بروز بخش قابل توجهي از اين معلوليت‌ها جلوگيري كند.


وي با اشاره به هزينه 14 هزار توماني مشاوره ژنتيك و هزينه بين 500 هزار تا 2ميليون توماني آزمايشات ژنتيك بيان داشت: اگر پرداخت هزينه‌ها براي خانواده‌ها مقدور نباشد، در زمينه مشاوره كل هزينه و در زمينه آزمايشات نيمي از هزينه‌ها توسط بهزيستي پرداخت مي‌شود.


مديركل سازمان بهزيستي استان يزد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به رويكردهاي اصلي سازمان بهزيستي اظهار داشت: پيشگيري از معلوليت‌ها و توانمندسازي افراد زيرپوشش بهزيستي دو رويكرد و سياست اصلي بهزيستي در سطح كشور است و اين سياست‌ها در سطح استان يزد نيز دنبال مي‌شود.


رحيمي‌نسب با بيان اينكه لازمه توانمندسازي افراد رسيدگي به وضعيت اشتغال و مسكن مددجويان است،‌ افزود: در كل كشور قرار است طي سال جاري 2.5 ميليون شغل ايجاد شود كه 75 هزار شغل آن سهم استان يزد است و از اين ميزان سهم بهزيستي استان يزد، 3هزار و 130 نفر است.


وي خاطرنشان كرد: از اين ميزان اشتغال، يك هزار و 600 مورد مربوط به مددجويان بهزيستي و يك‌هزار و 600 مورد نيز مربوط به افراد جوياي كاري است كه در مؤسسات همسو با بهزيستي مشغول به كار مي‌شوند.


مديركل سازمان بهزيستي استان يزد با بيان اينكه به منظور ساماندهي مشاغل بهزيستي در استان يزد سامانه اشتغال اين استان به آدرس http://job.behzisti.ir راه‌اندازي شده است، افزود: اين سامانه به بانك اطلاعات مددجويان بهزيستي متصل است و مددجويان فاقد شغل اين سازمان با ثبت‌نام در اين سامانه شناسايي و در رديف افراد جوياي كار قرار مي‌گيرند.


رحيمي‌نسب با بيان اينكه دولت براي ايجاد اشتغال به اين افراد تسهيلات اشتغال‌زايي پرداخت مي‌كند، افزود: با توجه به اينكه فرد معلول نسبت به افراد عادي نيازمند آموزش‌هاي بيشتر، هزينه‌هاي بيشتر و ... است، انتظار مي‌رود تسهيلات پرداختي به متقاضيان زيرپوشش بهزيستي 1.7 درصد افراد عادي باشد.


وي همچنين با بيان اينكه مسكن يكي از دغدغه‌هاي مهم مددجويان بهزيستي است، عنوان كرد: در هفته بهزيستي امسال به طور همزمان با سراسر كشور، 237 واحد مسكوني نيز به مددجويان بهزيستي استان يزد واگذار مي‌شود.


مديركل سازمان بهزيستي استان يزد افزود: در كل كشور 2هزار و 267 واحد مسكوني به طور همزمان به مددجويان بهزيستي واگذار مي‌شود كه مشهد،‌ كرمان و يزد به ترتيب بيشترين تعداد واحدهاي واگذاري را خواهند داشت.


رحيمينسب خاطرنشان كرد: تاكنون يكهزار و 400 واحد مسكوني در استان يزد به مددجويان واگذار شده و يكهزار و 100 واحد ديگر نيز هم‌اكنون در دست تكميل و احداث است.


وي با اشاره به واحدهاي مسكوني كه قرار است در هفته بهزيستي به مددجويان استان يزد واگذار شود، افزود: يزد، طبس، صدوق، بافق، بهاباد، مهريز، تفت، ابركوه،‌ هشت شهرستاني هستند كه واحدهاي مسكوني در آنها بنا شده است.


مديركل سازمان بهزيستي استان يزد يادآور شد: سايت http://maskan.behzisti.ir نيز براي ثبت‌نام مددجويان متقاضي و واجد شرايط دريافت مسكن باز شده و آماده ثبت‌نام است.


رحيمي‌نسب در بخش ديگري از اين نشست با اشاره به برنامه‌هاي هفته بهزيستي اظهار داشت: 52 برنامه در سراسر استان يزد در طول هفته بهزيستي اجرا مي‌شود كه 34 مورد از اين برنامه‌ها شامل افتتاح مراكز مشاوره، مراكز ترك اعتياد، مراكز حرفه‌‌آموزي معلولان و ... است.


وي عطرافشاني مزار شهدا، شركت در نمازجمعه، برپايي نمايشگاه عفاف و حجاب، برگزاري مسابقات ورزشي، تجليل از همكاران ايثارگر، عيادت از همكاران بيمار و معلولان و ... از جمله برنامه‌هاي هفته بهزيستي است.


از 25 تا 31 تيرماه هفته بهزيستي نامگذاري شده است.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها