عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

43 درصد افراد بالای 15 سال دچار اضافه وزن هستند

43 درصد افراد بالای 15 سال دچار اضافه وزن هستند
پنج شنبه 23 تیر 1390  11:29 ب.ظ

3 درصد افراد بالای 15 سال در کشور دچار اضافه وزن هستند و از هر 5 سکته مغزی یک مورد به علت چربی خون بالا است.
دکتر زهرا عبداللهی معاون دفتر بهبود تغذیه جامعه با اشاره به این که چربی نوعی ماده غذایی و یکی از ترکیبات مهم مورد نیاز بدن انسان است، اظهار داشت: میلیاردها سلول در بدن ما برای تبادل فرمان های عصبی و محافظت بافت ها در برابر بعضی از شوک های محیطی مانند سرما و سایر فعالیت های خود به چربی نیاز دارند.
وی با بیان این که تمامی بافت های عصبی، سلول های مغزی و غشای سلول های بدن از چربی است، افزود: مصرف زیاد چربی ها، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، افزایش فشار خون و بیماری دیابت (مرض قند) را افزایش می دهند همچنین در کشورهایی که دریافت روغن های جامد، لبنیات پرچرب، کره، مارگارین و چربی های موجود در گوشت قرمز و فرآورده های گوشتی بالاست، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب و عروق نیز بالا است.
دکتر عبداللهی چربی خون بالا را عامل بیش از نیمی از سکته های قلبی دانست و تصریح کرد: مصرف گروه چربی ها در کشور ما بسیار بیشتر از حد استاندارد است و تقریبا مصرف چربی ها 2 برابر نیاز می باشد.
وی تاکید کرد: مصرف زیاد مواد غذایی پر چرب، به خصوص چربی های حیوانی و گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات را افزایش می دهد.
معاون دفتر بهبود تغذیه تصریح کرد: بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها مهمترین علت مرگ و میر در کشور ما هستند که یکی از دلایل آن الگوی غلط مصرف روغن های خوراکی و مصرف غذاهای چرب و سرخ شده است و با حذف چربی ترانس (روغن جامد) و جایگزین کردن آن با روغن های مایع از 40 درصد مرگ های ناشی از بیماری قلبی عروقی می توان پیشگیری کرد.


    منبع :وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها