عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

یک رژیم غذایی خوب باید حاوی مواد ضد سرطان باشد

یک رژیم غذایی خوب باید حاوی مواد ضد سرطان باشد
پنج شنبه 23 تیر 1390  11:52 ب.ظ

کارشناسان علوم بهداشتی در گزارش جدیدی تاکید کردند که یک رژیم غذایی مرغوب و خوب باید حاوی بسیاری از مواد خوراکی ضد سرطان باشد.
این کارشناسان می گویند بدن برای اینکه بتواند با بیماری ها مقابله کند، قطعا به مواد غذایی با ارزش تغذیه ای زیاد نیاز دارد.
این کارشناسان خاطرنشان کردند: کاهش وزن در صورتی که فرد دچار اضافه وزن باشد می تواند به کاهش خطر بروز سرطان کمک کند اما باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که هر نوع رژیم غذایی در کاهش احتمال سرطان موثر نیست.
به گزارش روزنامه بیزینس ویک، دکتر داکسابن امین متخصص ارشد تغذیه بالینی در مرکز سرطان اندرسون در دپارتمان تغذیه دانشگاه تگزاس تصریح کرد: تنها رژیم های غذایی برای مقابله با سرطان مفید هستند که در طولانی مدت عادات تغذیه ای انسان را بتوانند تغییر دهند و همچنین از نظر تنوع مواد غذایی غنی باشند.
بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف میوه ها و سبزی ها اثر حفاظتی در مقابله با سرطان دارد.ترکیبات رنگی گیاهان در بدن نقش آنتی اکسیدانی ایفا می کند و درافرادی که مصرف میوه و سبزی در آنها زیاد است، احتمال بروز سرطان کمتر می شود. بعضی از این ترکیبات ضد سرطان شامل کاروتنوئیدها و لیمونوئیدها هستند که اثرات ضد سرطانی قوی دارند و از لیپیدها، خون و سایر مایعات بدن در مقابل حمله رادیکال های آزاد، حفاظت می کنند.
به گزارش ایسنا، منابع غذایی نارنجی، زرد و قرمز مثل گوجه فرنگی، هویج، پرتقال، طالبی و زردآلو غنی از کاروتنوئیدها هستند که جزو آنتی اکسیدان های قوی به شمار می آیند. نوعی کاروتنوئید به نام بتاکاروتن نیز که پیش ویتامین آ است در مقابل سرطان ریه، روده بزرگ، سینه و پروستات اثر حفاظتی دارد. از بین تمام کاروتنوئیدها، لیکوپن که در گوجه فرنگی موجود است، بیشترین فعالیت آنتی اکسیدانی را دارد که به خصوص خطر سرطان پروستات را تا حد زیادی کاهش می دهد.
غذاهای طبیعی به عنوان قسمتی از یک رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کمک به عملکرد درست بدن دارد، غذاهای طبیعی و مغذی زیادی وجود دارند. بنابراین گزارش، وجود مواد فیبری در گیاهان به عنوان یک ترکیب ضد سرطان، حائز اهمیت است.
قراردادن رژیم اصلی غذایی برپایه فرآورده های گیاهی و مصرف انواع حبوبات و غلات برای این منظور توصیه می شود. در این گیاهان ترکیبات بازدارنده پروتئازی به عنوان ترکیب ضد سرطان شناخته شده است. اثر ضد سرطانی این ترکیب با کاهش دادن رشد سرطان های سینه، روده و پوست در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.


    منبع :سلامت نيوز

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها