عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

آیا مقایسه بزرگان دین با شخصیت های اسطوره ای ایران صحیح است؟

آیا مقایسه بزرگان دین با شخصیت های اسطوره ای ایران صحیح است؟
جمعه 24 تیر 1390  12:32 ق.ظ

آیا مقایسه بزرگان دین با شخصیت های اسطوره ای ایران صحیح است؟

پرسش:
بررسی زندگی بزرگان دین از دیدگاه اسطوره ای و استفاده از عباراتی مانند سیاوش امام حسین ایرانیها و مقایسه بزرگان دین با شخصیت های اسطوره ای ایران صحیح است؟
پایگاه حوزه6380، 6380
پاسخ:

در پاسخ به سؤال شما باید ابتدا معنی "اسطوره" و "دیدگاه اسطوره ای" روشن شود.

اسطوره در لغت به معنی "افسانه" است[i]و افسانه یعنی بیان اموری که واقعیت ندارد. اسلام چنین دیدگاهی را درباره پیامبر اکرم (ص) و ائمه علیهم السلام ممنوع نموده است. آیات و روایاتی که از غلو در دین و درباره پیامبر (ص)  و ائمه علیهم السلام نهی کرده اند دلیل بسیار روشنی بر این مطلب است. قرآن می فرماید: "یا اهل الکتاب لا تغلوا فی دینکم و لا تقولوا علی الله الا الحق انما المسیح عیسی بن مریم رسول الله و کلمته."

یعنی: "ای اهل کتاب در دین خود غلو و زیاده روی نکنید و درباره خدا نیز غیر از حق نگوئید، همانا مسیح عیسی پسر مریم فقط فرستاده خداست و مخلوق اوست...)[ii]

در این آیه شریفه اهل کتاب (مسیحیان) که حضرت عیسی را فرزند خدا می خواندند از این کار نهی شده اند و این آیه دلیل بر آن است که اسلام اجازه غلو و گفتار غیرواقعی درباره هیچ کس  حتی پیامبران را نداده است. ائمه علیهم السلام و شخص حضرت علی علیه السلام نیز به شدت با کسانی که در مورد آن حضرت غلو می کردند، برخورد کرده و آنان را از این کار بر حذر داشته اند.[iii]

اما از نظر توانایی و قابلیت و شان و مقام، ائمه علیهم السلام، در اثر عبادت و اطاعت خداوند متعال به درجاتی رسیده اند که خداوند متعال به آنها ولایت تکوینی (تصرف در عالم موجودات) عطا نموده است ولی آنان از این قدرت و ولایت در جهت منافع شخصی خود استفاده نمی کنند. و این امر چیز عجیب و غیر واقعی نیست، وقتی ما می بینیم عده از اولیاء الله در اثر عبادت و اطاعت از خداوند صاحب کراماتی می شوند و مثلا دارای "طی الارض" و یا توانایی های دیگری می شوند و یا افرادی با ریاضت های غیر شرعی به قدرتی نظیر بازداشتن قطارها از حرکت می شوند، هیچ جای تعجب ندارد که خداوند به پیامبر اکرم (ص) و ائمه طاهرین علیهم السلام که از نظر عبادت و اطاعت پروردگار هیچ کس به درجات آنان نمی رسند، این قدرت و توانایی و ولایت تکوینی را عطا کرده باشد. و اگر این قدرت و توانایی آنان مورد بحث و بررسی قرار گیرد، دیگر اسطوره نخواهد بود بلکه بیان واقعیت های موجود در زندگی آن بزرگوران است.

ما عقیده داریم عظمت و قدرت ائمه طاهرین علیهم السلام و معصومین آنقدر زیاد و دارای ابعاد گوناگون و وسیعی است که قدرت ظاهری آنها بر انجام کارهای بزرگ و نشان دادن شجاعت در میدان جنگ و نبرد یکی از نقاط ریز و کوچک آنهاست و اگر کسی بخواهد عظمت و بزرگی آنان را تنها در بعد شجاعت و قدرت بدن و اسطوره ای  خلاصه نماید به آنان ظلم بزرگی را روا داشته است.


[i]لغت نامه دهخدا.                                      

[ii]نساء آیه 171= ترجمه آیت الله مکارم شیرازی.

[iii]بحار الانوار ج 25، ص 161 به بعد.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها