عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بيماران قلبي عروقي و ديابتي‌ها از مصرف زياد تخم‌مرغ پرهيز كنند

بيماران قلبي عروقي و ديابتي‌ها از مصرف زياد تخم‌مرغ پرهيز كنند
جمعه 24 تیر 1390  03:05 ب.ظ

يك متخصص علوم تغذيه گفت: بيماران مبتلا به بيماري‌هاي اختلال در كلسترول، بيماري‌هاي قلبي - عروقي و ديابت بايد از مصرف بيش از حد تخم‌مرغ به دليل چربي موجود در آن پرهيز كنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، حسن مظفري گفت: ‌تخم ‌مرغ يك منبع پروتئيني خوب است كه مي‌تواند كالري مورد نياز بدن را تامين كند.

وي با اشاره به چربي موجود در زده تخم‌مرغ، مصرف بيش از حد اين ماده غذايي را مضر دانست و تاكيد كرد: مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي - عروقي و اختلال در كلسترول و ديابت، بايد در مصرف تخم مرغ محتاطانه عمل كنند. اين بيماران بايد مصرف تخم مرغ را به يك تا 2 مرتبه در هفته كاهش دهند.

مظفري توصيه كرد: ‌از آنجا كه ماده غذايي تخم مرغ بهترين غذا به منظور آغاز تغذيه تكميلي كودك است، بنابراين والدين بايد تغذيه تكميلي كودك پس از شش ماهگي را با زرده تخم‌مرغ كه انرژي بدن كودك را فراهم مي‌كند، آغاز كنند. اما بايد توجه داشت كه سفيده تخم مرغ محرك و آلرژي زاست.

وي بهترين شكل مصرف تخم مرغ را روش آب‌پز عنوان كرد و ضمن توصيه به اجتناب از مصرف تخم مرغ عسلي به ويژه براي كودكان، گفت: تخم مرغ بايد به صورت كاملا پخته مصرف شود؛ چرا كه هضم تخم مرغ پخته در بدن آسان‌تر انجام مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد گفت: ‌بعضا در تخم مرغ‌هاي آب‌پز شده، رنگ سياه متمايل به سبز در بين زرده و سفيده قابل مشاهده است كه اين امر به دليل تركيبات آهن‌موجود در اين ماده غذايي است و به دليل آب پز شدن زياد ايجاد مي‌شود و هيچ مشكلي براي مصرف آن وجود ندارد.

وي پرهيز از مصرف تخم مرغ‌هاي شكسته، ‌پرهيز از مصرف تخم مرغ‌هاي دچار تغيير در رنگ و بوي محتويات و داراي لكه خون در زرده يا سفيده‌ و عدم شست‌وشوي تخم مرغ قبل از نگهداري در يخچال را از جمله نكاتي برشمرد كه حين مصرف اين ماده غذايي بايد به آن توجه شود.

مظفري در پايان، شناور شدن تخم مرغ بر روي آب، ‌از هم پاشيدگي تراكم زرده و پارگي آن و مخلوط شدن با سفيده هنگام شكستن را از ويژگي‌هاي تخم‌مرغ‌هاي غير قابل مصرف ذكر كرد.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها