عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راهكار مناسب براي كاهش درد مچ دست در كاربران كامپيوتر

راهكار مناسب براي كاهش درد مچ دست در كاربران كامپيوتر
جمعه 24 تیر 1390  03:07 ب.ظ

يك جراح و متخصص ارتوپدي به كساني كه به طور مداوم با ماوس كامپيوتر كار مي‌كنند و دچار درد در ناحيه مچ دست مي‌شوند، توصيه كرد پس از اتمام كار، دست خود را در آب گرم ماساژ بدهند.

دكتر خليل عليزاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، اظهار كرد: افرادي كه به مدت چندين ساعت پشت ميز كامپيوتر مي‌نشينند اغلب دچار ضعف عضلات مي‌شوند يك راهكار مناسب براي كاهش درد ناشي از اين ضعف اين است كه پس از اتمام كار يا شب قبل از خواب به مدت نيم ساعت، مچ دستشان را در آب گرم ماساژ بدهند، سپس دستشان را خشك كرده و يك ژل كاهش دهنده درد مانند پيروكسيكام روي آن بمالند و يك حوله داغ دورش بپيچند تا درد كمتر شود.

وي اضافه كرد: اگر اين درد آرام نشود معمولا قرص‌هاي مسكن و داروهاي ضد التهابي چون بروفن تجويز مي‌شود كه بايد توجه داشته باشند اين داروها را با معده خالي مصرف نكنند.

اين جراح و متخصص ارتوپدي همچنين كار مداوم و بدون وقفه را مطلوب ندانست و اظهار كرد: خوب است پس از هر يك يا 5/1 ساعت كار، پنج دقيقه استراحت در نظر گرفته شود و در اين فاصله با شل و سفت كردن عضلات مانند بازوبسته كردن مشت و خم و راست كردن ملايم آن، عضلات مچ دست را تقويت كنند.

وي درباره علت به وجود آمدن درد در اين ناحيه توضيح داد: درد علامتي است كه نشان دهنده وارد آمدن فشار بيش از حد و خارج از تحمل به مفصل درگير و به منزله يك چراغ خطر است كه هشدار مي‌دهد ميزان تحمل يك عضو كم شده، ساختارش دچار مشكل شده و يا به دليل ايجاد يك ضربه آزرده شده است و نيازمند رسيدگي و مراقبت است.

دكتر عليزاده اضافه كرد: زماني كه يك فرد به طور مداوم فعاليتي چون كار كردن با كامپيوتر كه مچ دست را هم به سبب استفاده از ماوس درگير خود مي‌كند را انجام مي‌دهد و يا لازم است يك كار سنگين را در يك مدت زمان كوتاه انجام بدهد فشار مداوم، عضلات را خسته مي‌كند و چون عضلات نمي‌توانند كار خودشان را به درستي انجام بدهند، اين فشار به استخوان‌ها و مفاصل منتقل مي‌شود. زماني كه مفاصل هم نتوانند اين فشار مستقيم را تحمل كنند درد در اين ناحيه شروع و در موارد شديدتر متورم مي‌شود.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اولين راه جلوگيري از ايجاد درد، تقويت عضلات است. اگر عضلات قوي باشند به كمك مفاصل آمده و باعث مي‌شوند فشار كمتري به آنها وارد شود.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها