عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

از کاربرد اقدامات پيشگيرانه سرطان نبايد غافل شد

از کاربرد اقدامات پيشگيرانه سرطان نبايد غافل شد
جمعه 24 تیر 1390  03:08 ب.ظ

به رغم پيشرفت روشهاي تشخيصي و درمان سرطان به همان ميزان عوارض ناشي از آن نيز افزايش مي يابد که در اين زمينه نبايد از کاربرد اقدامات پيشگيرانه سرطان غفلت کرد.
           
 

عبدالله فضل عليزاده، آنکولوژيست و رئيس انجمن سرطان ايران در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: سرطان رفته رفته افراد بيشتري را در جامعه ما گرفتار مي کند و با پيشرفت روش هاي تشخيصي و درماني، به همان ميزان عوارض ناشي از بيماري و درمان هاي آن نيز رو به افزايش است.

وي با اشاره به اينکه امروزه يکي از عوارضي که در طبابت روزانه کمتر به آن توجه مي شود، افزايش احتمال انعقادپذيري خون در اثر بيماري است تاکيد کرد: درمانهاي رايج و کم تحرکي ناشي از خستگي و بي حرکتي بيماران يکي از اين دلايل است که علت اين کم توجهي را شايد بتوان در فرصت اندک ويزيت بيماران توسط متخصصان جستجو کرد.

فضل عليزاده گفت: نمي توان از بي سر و صدا بودن عارضه سرطان به خصوص در مراحل اوليه غافل بود و اين خود ضرورت اين نکته را براي ما آشکار مي سازد که در هر بيمار مبتلا به سرطان وراي اينکه علامت دارد يا نه، بايد احتمال بروز اين عارضه را در پس ذهن داشت و آن را درمان کرد.

وي در خصوص اينکه پيشگيري از بروز عارضه سرطان مهمتر از درمان آن است اظهار داشت: اکنون براي ما آشکار است که برخي از سرطانها بيشتر در معرض افزايش انعقادپذيري هستند، بنابراين نبايد از کاربرد اقدامات پيشگيرانه غفلت کرد؛ چرا که اين بي توجهي نه تنها صدمات جبران ناپذيري بر بيمار دارد، بلکه با تحميل هزينه هاي ناشي از بستري و درمان در صورت بروز علامت هاي بيماري، بار ناشي از بيماري را نيز بر سبد هزينه اي سلامت وارد مي کند.

اين آنکولوژيست ادامه داد: نکته ديگري که موجب بي توجهي به مقوله سرطان مي شود، دخيل بودن تخصص هاي مختلف در امر مراقبت از اين عارضه است که موجب سردرگمي بيمار و متخصصان خواهد بود./ح

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها