عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ناخنک یا تریژیوم

ناخنک یا تریژیوم
جمعه 24 تیر 1390  04:19 ب.ظ

ناخنك يك ضايعه مثلثي است كه از سفيدي چشم (ملتحمه) در بخش داخلی چشم روي قسمت شفاف چشم (قرنيه)كشيده مي شود. اين ضايعه ناشي از رشد خوش خيم بافت پيوندي و رگ هاي ملتحمه است. ناخنك معمولاً ابتدا به صورت يك سفيدي روي ملتحمه ايجاد مي شود كه به تدريج به سمت قرنيه رشد مي كند. به علت وجود رگ هاي زياد معمولاً رنگ ناخنك صورتي يا قرمز است. ناخنك گاهي ملتهب شده و باعث سوزش و خارش و اشكريزش مي گردد. در بعضی مواقع ناخنك رشد زيادي کرده و تا وسط قرنيه مي رسد ودر نتیجه جلوي ديد را مي گيرد؛ به علاوه ناخنك هاي كوچكتر هم مي توانند با تغيير شكل قرنيه باعث ايجاد آستيگماتيسم شوند و ديد افراد را تار كنند.

علل:
اگرچه علت بیماری دقیقاً مشخص نیست ولیکن نور آفتاب، هوای خشک و گرم، گرد و غبار و زمینه ارثی را از عوامل موثر در ایجاد آن می دانند.
 
علايم و نشانه ها:
 در صورت کوچک بودن ناخنک، به غیر از اختلال در زیبایی و ظاهر، علامت یا مشکل دیگری دیده نمیشود؛ ولی در صورت رشد زیاد می تواند باعث اختلال در دید و یا عفونت گردد.

 تشخیص:
 در هنگام معاینه چشم توسط پزشک، ناخنک به راحتی قابل تشخیص است.
 
پیشگیری و درمان:

اشعه ماوراء بنفش خورشيد3 در ايجاد ناخنك مؤثر دانسته شده است. بنابراين توصيه مي شود افرادي كه در مناطق آفتابي زندگي مي كنند و مدت زيادي در معرض تابش آفتاب قرار دارند حتماً از كلاه های لبه دار و عينك آفتابي استفاده كنند. همچنين باد شديد و گرد و خاك ممكن است با تحريك چشم در ايجاد ناخنك مؤثر باشد.

در افرادي كه ناخنك دارند معمولاً ورود آب به چشم ها (در موقع شستن صورت يا حمام كردن) باعث تحريك چشم و ايجاد سوزش و قرمز شدن چشم ها مي گردد. بنابراين اين افراد بايد دقت كنند كه حتي الامكان آب وارد چشمشان نگردد.

اگر ناخنك كوچك باشد و ظاهر ناخوشايندي نداشته باشد و باعث قرمزي و سوزش چشم ها نشود نياز به درمان خاصي ندارد. چنانچه ناخنك  ملتهب شده، ايجاد سوزش و قرمزي در چشم كند مصرف قطره هاي اشك مصنوعي به صورت مكرر ممكن است باعث تسكين علائم گردد. در مواردي كه ناخنك التهاب شديدي پیدا کرده است مي توان با نظر چشم پزشك يك دوره درمان با قطره هاي استروئيدي (کورتون) يا ساير قطره هاي ضد التهابی را تجربه کرد.

در مورد ناخنك هاي بزرگتر كه از لحاظ ظاهر و زيبايي آزار دهنده هستند و يا با ايجاد آستيگماتيسم4 باعث تاري ديد شده اند مي توان برای برداشتن ناخنک از جراحی استفاده کرد؛ البته اگر ناخنك به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن زياد است. در افراد جوان و افرادي كه ناخنك ملتهب دارند در نيمي از موارد عود ديده مي شود. عمل جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام گیرد. بنا به صلاحدید پزشک قطره های چشمی ضدعفونت و ضدالتهاب تا چندین هفته پس از عمل جراحی باید توسط بیمار استفاده شود. قرمزی مختصر در ناحیه عمل شده معمولاً ظرف 2 تا 3 ماه بطور کامل از بین می رود. برخی داروهای ضد ناخنک بسیار سمی می باشند، لذا در صورت تجویز، بیمار باید مرتباً توسط پزشک ویزیت شود تا از عوارض دارو جلوگیری گردد.

در ناخنك هاي خيلي بزرگ كه مرکز قرنيه را هم درگير كرده اند علاوه براقدامات فوق ممكن است پيوند لايه اي قرنيه5 براي اصلاح شكل قرنيه نیز لازم باشد.
 
توصیه ها:
    * جهت جلوگیری از آثار سوء اشعه های خورشید حتماً از عینک آفتابی استفاده کنید.
    * از کار طولانی در محیط های گرم و خشک و پرگرد و غبار تا جای ممکن پرهیز کنید.
    * از مصرف قطره های مختلف بدون تجویز چشم پزشک خودداری کنید.
    * قطره های ضدالتهاب معمولاً دارای عارضه هستند و حتماً باید توسط پزشک تجویز شوند.  

لازم به ذكر است كه برخي از تومورهاي چشمي ممكن است در ابتدا با ناخنك اشتباه شوند. پس در مواردي كه ناخنك رشد خيلي سريعي دارد و يا مكرراً عود مي كند حتماً بايد با چشم پزشك خود مشورت كنيم.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها