عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شالازیون و کیست میبومین

شالازیون و کیست میبومین
جمعه 24 تیر 1390  04:25 ب.ظ

شالازیون یا کیست میبومین یک توده ساچمه مانند بدون درد در لبه پلک فوقانی یا تحتانی است. از ویژگی های این بیماری تورم  تدریجی و بدون النهاب غده در طول چند هفته است.
 
علل:
شالازیون در واقع تورم غیر عفونی و استریل غدد چربی پلک است که در نتیجه انسداد مجرای غدد چربی پلک  بوجود می آید واغلب با بلفاریت (التهاب لبه پلک) همراه می باشد.

علائم و نشانه ها:
این بیماری غالباً علامتی ندارد و فقط به صورت توده ای ساچمه مانند در پلک احساس میشود. در بعضی مواقع این توده ساچمه مانند به مرور زمان بزرگتر و عفونی شده و با قرمزی و درد همراه میشود . بنابراین تمیز کردن پلکها به طور منظم و دقیق برای پیشگیری از ایجاد این توده مهم است.

در حالت طبیعی شالازیون معمولاً به مرور زمان کوچک می شود، ولی ناپدید شدن کامل آن ممکن است چند ماه طول بکشد. اگر شالازیون بزرگ شود ممکن است برروی کره چشم فشار وارد کرده و موجب آستیگماتیسم شود. بعلاوه این توده می تواند از نظر زیبایی برای بیمار مشکل آفرین باشد.

تشخیص:
عدم وجود درد، تورم تدریجی و فقدان علائم التهابی به تشخیص و تفکیک این بیماری از سایر انواع مشابه کمک کننده است.

پیشگیری و درمان:
شالازیون کوچک و بدون علامت به درمان نیاز نداشته و در عرض چند ماه  خودبخود برطرف می شود. اگر توده بزرگ بوده و به مرور زمان کوچکتر نشود، ابتدا می توان از کمپرس گرم پلک به مدت 10 تا 15 دقیقه روزی 3 بار استفاده کرد.

اگر شالازیون عفونی شود پزشک آنتی بیوتیکی به شکل قرص، پماد و یا هر دو را تجویز خواهد کرد.

در صورتی که شالازیون کوچک نشده و یا باعث آزار بیمار از نظر زیبایی شود انجام جراحی کوچکی جهت برداشتن توده لازم می گردد. در طی این عمل قطره بی حسی در چشم ریخته شده و سپس پلک توسط  تزریقی که ممکن است در ابتدا کمی دردناک باشد بطور موضعی بی حس می گردد.(شکل 10-1) پس از آن پلک مبتلا بلند شده و توسط یک گیره فلزی نگه داشته می شود. (شکل 10-1)  برشی عمودی و کوچک در داخل پلک جایی که قابل دیدن نیست داده شده و محتویات داخل کیست با یک وسیله مخصوص برداشته می شود. (شکل 10-1)  در پایان پد یا محافظی برای یک ساعت روی چشم شما گذاشته میشود.  لازم به ذکر است که هر گونه ناراحتی ایجاد شده خفیف و ملایم خواهد بود. در بچه هاي كوچك انجام جراحي شالازيون با بي حسي موضعي امكان پذير نيست، در اين افراد جراحي تحت بيهوشي عمومي و در اتاق عمل انجام مي شود.

پس از برداشتن پانسمان ممكن است ترشحاتی رقيق و خوني بر روي پانسمان يا در داخل چشم دیده شود. اين امر طبيعي است و جاي نگراني ندارد. معمولاً اين ترشحات ظرف يكي دو روز برطرف مي شود. اغلب پس از انجام جراحي در محل عمل كبودي و تورم ايجاد مي شود كه اين امر نيز طبيعي است. كبودي معمولاً ظرف 10 روز تا دو هفته برطرف مي شود.

پس از عمل ممكن است چشم پزشك به بیمار توصيه كند كه تا چند روز از قطره ها، پمادهاي آنتي بيوتيك يا ضدالتهاب استفاده كند. مصرف  اين داروها باعث كاهش التهاب و بهبود سريع تر محل عمل خواهد شد.

در صورت بروز درد در محل عمل مي توان از مسكن هاي معمولي مثل استامينوفن براي كنترل درد استفاده كرد.

توصیه ها:
تمیز کردن پلکها به طور منظم و دقیق و رعایت بهداشت برای پیشگیری از ایجاد شالازیون بسیارمهم است.

در صورت عود مکرر شالازیون نمونه برداری از پلک (بیوپسی) توصیه میشود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها