عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نگاهي به چند اثر از سينماي جهان بازتاب روح خسته و دل سرگشته انسان غربي

نگاهي به چند اثر از سينماي جهان بازتاب روح خسته و دل سرگشته انسان غربي
جمعه 24 تیر 1390  05:19 ب.ظ

گروهي از اهل نظر معتقدند دوران سينماي معاصر جهان به پايان رسيده و سينما ديگر نمي تواند براي مخاطبانش قصه گويي كند و آنها را در درياي خيال غوطه ور سازد و از اين رهاورد، لذتي ناب را برايشان به ارمغان آورد.
شايد اين گمانه تا حدي درست باشد و شايد واقعا دوران سيطره بلامنازع قصه گويي و روياپردازي سينمايي به آخر رسيده باشد، اما آنچه مسلم است اينكه سينما هنوز آينه و بازتاب دهنده تفكر، روحيات، خواسته ها و آلام و آمال انسان است.
سينماي معاصر جهان هنوز اين خاصيت را تا حدي حفظ كرده و هنوز مي توان رگه هايي از اين بازتابندگي را در آن سراغ گرفت. فيلم هايي مثل «ولنتاين غم انگيز»، «شبكه اجتماعي»، «قوي سياه» و ده ها اثر سينمايي ديگر كه در طول سال هاي اخير توليد و روانه سينماهاي جهان شده در كنار تمام ويژگي هاي مثبت و منفي و نقاط ضعف و قوتشان، به نوعي گوياي زندگي انسان معاصر به ويژه در جهان غرب هم هستند. آثاري كه به خوبي مي توان در آنها بازتاب هايي از غم زمانه و درد تنهايي و سرگشتگي بشر امروز را رديابي كرد و به تماشا نشست.
حديث روزمرگي و تكرار و سردي و زمختي مهيب و نگران كننده اي كه بر زندگي زناشويي يك زوج سابقا عاشق و دلباخته و شيفته يكديگر سايه مي اندازد در فيلم «ولنتاين غم انگيز» با فروغلتيدن در گيرودار حاصل از مجازيت ديوانه كننده و نحيف و مصنوعي دنياي اينترنت در فيلم «شبكه اجتماعي» و يا سيطره روحيه گرگ صفتي و از خود بيگانگي و استحاله در تكاپويي پوچ در دنياي رقابت نابرابر و بي عدالت در فيلمي همچون «قوي سياه» همگي بازتاب و رشحاتي كوچك و قاب بندي شده و كنترل شده از همه چيزهايي است كه بر بشر امروز مستولي شده و او را در چنگ گرفتار و مبتلا كرده و مي فشارد.
فيلم «ولنتاين غم انگيز» را مي توان از آثاري دانست كه در عميق ترين شكل قابل تصور و تكان دهنده ترين صورت ممكن به بيان موقعيت غم انگيز انسان معاصر درجهان مدرن و پسامدرن پرداخته است.
آنچه در اين فيلم مورد توجه و تمركز جهان سينماي اثر قرار مي گيرد و شايد به عنوان يكي از نتايج و نمادهاي زندگي در جهان پسامدرن ظهور و بروزي فراگير در جوامع غربي دارد، موضوع رابطه انساني است، رابطه اي كه با عبور و گذر از سنت هاي فكري و با پشت سرگذاشتن تجربه جهان مدرن اينك در فضاي پست مدرن به حالتي رقت بار رسيده است. انسان هايي كه به طرز دلهره آور نگران كننده و خطرناكي دچار تاريكي و سردي رابطه و يكنواختي و روزمرگي زندگي به ويژه در منظومه و اتمسفر ارتباطي شان با ديگران مي شوند.
ترديدي نيست كه بخش مهمي از اين موقعيت نتيجه اجتناب ناپذير و غيرقابل كتمان فرهنگ تكنولوژي و مدرنيت است. آنچه به عنوان شالوده و هسته فكر، تمدن و فرهنگ غربي شناخته مي شود. دين و سيندي در فيلم «ولنتاين غم انگيز» پس از يك دلباختگي گرم و شگرف كه منجر به ازدواج مي شود به تدريج مبتلا به سردي رابطه و در ادامه عدم توفيق تلاش هايشان براي حفظ ارتباط مي شود.
بي احساسي و سردي تاريكي در رابطه اي زناشويي كه زماني فوق العاده عاشقانه و گرم بوده است و اينكه هرچه پيش مي رود بدتر و رقت بارتر مي شود.
مضمون اصلي فيلم حديث تلخ و غم انگيز انسان غربي است و ناگفته پيداست كه منظور از غرب دراينجا نه صرفا غرب جغرافيايي بلكه غرب فكر و فرهنگي.
ديويد فينچر كارگرداني كه او را با فيلم «هفت» شناختيم اين بار روي موضوع قابل توجه و فراگيري دست گذاشته كه مسئله اين سالهاي اخير در حوزه مسائل اجتماعي و فرهنگي و سياسي است.
بحث شبكه هاي اجتماعي در حوزه فضاي مجازي و به ويژه موضوع پديده فيس بوك.
فيلم از دل دوران و آدم هاي دنياي مدرن تكنولوژيك بيرون مي آيد و در بستر داستانش ما را با متن و واقعيت هاي سخت افزاري و نرم افزاري اين حوزه بيش از پيش آشنا مي كند.
«قوي سياه»، فيلم غم انگيزي است؛ فيلمي كه در گذر كاراكتر اصلي اش از مرز كودكانگي و معصوميت، به دنياي جنگ و جدال در زندگي بزرگترها، نشانگر تمام حسرت ها و دريغ هايي است كه در چنين شرايطي دامنگير انسان مي شود. فيلمي كه با تمام پلشتي هايش، افشاگر اتفاقات مهيب، حيرت آور و فرسايش دهنده زندگي به سبك مدرن و غربي است.
سينماي امروز جهان و به عبارت دقيق تر سينماي امروز غرب با تمام كژي ها و كاستي هايش و با تأكيد بر اينكه وجه غالب آن در خدمت اميال و هواهاي نفساني و ابتذال و استهجان درآمده اما گاه گداري آثاري در آن به توليد و نما مي رسد كه وجهي از واقعيت زمان و زمانه غرب و بازتاب دل دردمند انسان معاصر است كه در گرداب آلام و آمال نفسانيش گرفتار آمده و در مرداب گناه و سراب رفاه دست و پا مي زند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها