عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رواج نژادپرستي اينترنتي در محيط هاي دانشگاهي آمريكا

رواج نژادپرستي اينترنتي در محيط هاي دانشگاهي آمريكا
جمعه 24 تیر 1390  06:30 ب.ظ

با رونق عصر ارتباطات، اينترنت به ابزاري موثر براي طرفداران تبعيض نژادي در جهت ابراز و ترويج هر چه آسان تر عقايد نژادپرستانه تبديل شده است.
درحالي كه گمان مي رود ريشه معضلاتي هم چون تبعيض نژادي در غرب، به ويژه در فضاهاي فرهنگي همچون دانشگاه ها درحال خشكيدن است، اما درواقع، با توجه به رونق عصر ارتباطات، اينترنت به ابزراي موثر براي طرفداران تبعيض نژادي در جهت ابزاري و ترويج هر چه آسان تر عقايد نژادپرستانه تبديل شده است. بي كفايتي مسئولين و نارسايي قوانين در رسيدگي و برخورد با چنين مواردي قابل توجه است.
ماهنامه «سياحت غرب» به نقل از «جسي دانيلز» نوشت: امروزه نژادپرستي در محيط هاي دانشگاهي، اغلب از طريق ايميل يا شبكه هاي اينترنتي پرطرفدار همچون «فيس بوك» شيوع مي يابد. اين وسيله جديد ابزار عقايد نژادپرستانه (اينترنت)، مسئولين برخي از دانشگاه ها را وادار به اتخاذ تصميماتي در جهت مبارزه با اين پديده و در راستاي «ايجاد فضاي امن آموزشي براي كليه دانشجويان» كرده است. نتايج تحقيقاتي كه در زمينه «نژادپرستي اينترنتي» انجام شده، نشان مي دهد كه در آمريكا اين معضل روبه گسترش است.
كاربران سفيدپوست اينترنت، كه تعدادشان هر روزه درحال افزايش است، غافل از آنند كه نظراتي كه آنها به ظاهر در «پشت صحنه» - در اينترنت و شبكه هاي اجتماعي- بيان مي كنند، بي شك علني خواهند شد و در معرض ديد كاربراني قرار مي گيرند كه با آنها هم عقيده نيستند و به گونه اي ديگر فكر مي كنند.
تبعيض نژادي عواقب وخيم و كاملا محسوسي درپي خواهد داشت؛ كودكاني كه در معرض تبعيض نژادي قرار مي گيرند، دچار استرس رواني مي شوند كه ممكن است به افسردگي منجر شود. اعمال و اظهارات نژادپرستانه در فضاي اينترنت نيز به همين ترتيب، عواقب سوء محسوسي به دنبال دارد.
يك نمونه بارز و اسف بار، فوئبه پرينس است كه به دليل اصليت ايرلندي اش به قدري در فضاي اينترنت و غيراينترنت مورد آزار و اذيت قرار گرفت كه عاقبت مجبور به خودكشي شد و به زندگي خود پايان داد. شايد چندان تعجب برانگيز نباشد كه جمعيت اقليت دانشجويان، بيشتر از دانشجويان سفيدپوست از موارد تعصب نژادي در اينترنت شكايت مي كنند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها