عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

9دليل براي نوشيدن چاي سبز

9دليل براي نوشيدن چاي سبز
جمعه 24 تیر 1390  06:47 ب.ظ

اثرات معجزه آساي چاي سبز مربوط به وجود پلي فنول هاي كاتچين به خصوص اپي گالو كاتچين گالات (EGCG) است. ولي قرار نيست براي بهره مندي از خواص مفيد اين نوشيدني سبز، اين نام سخت و طولاني را به خاطر بسپاريد.
در اينجا 9 علت خوردن چاي سبز را به شما توصيه كرده ايم
1- از بين برنده فوق العاده چربي هاي اضافي كل بدن است. اين نوشيدني به خاطر وجود تركيبي در خود به نام EGCG سرعت سوخت چربي در بدن را افزايش مي دهد. پژوهش ها نشان مي دهد نوشيدن روزانه سه فنجان چاي سبز مي تواند تا 70 كالري انرژي ناشي از سوخت چربي ها ايجاد كند.
2- چربي هاي اضافي شكم را از بين مي برد. طي نتايج حاصله از تحقيقات محققان دانشگاه توفتز، EGCG در چاي سبز مانند ديگر كاتچين ها، ژن هاي سوخت چربي را در شكم فعال مي كند و سرعت كاهش وزن را تا 77 درصد افزايش مي دهد.
3- معمولا با افزايش سن، قند خون هم كم كم بالامي رود، خصوصا اگر به رژيم غذايي خود توجه كافي نداشته باشيم. وزن به مرور زمان بالا رفته و به دنبال آن احتمال بروز ديابت نوع دو هم افزايش مي يابد.
مصرف روزانه پنج فنجان چاي سبز مي تواند از بروز ديابت جلوگيري كند. چاي سبز قادر است از عوارض ناشي از ديابت همچون آب مرواريد و بيماري هاي كليوي به طرز معجزه آسايي جلوگيري كند.
اما چاي سبز چطور قادر به كاهش قندخون است؟ به نظر مي رسد اصلي ترين مكانيسم، مهار كردن فعاليت آنزيم آميلاز بزاق و روده (آنزيم مسئول هضم نشاسته) است. با مهار شدن فعاليت اين آنزيم، نشاسته با سرعت بسيار آهسته اي مي شكند و درنتيجه قند خون با سرعت كمي بالا مي رود.
4- مصرف اين نوشيدني در درمان سرطان ريه مفيد است. طي نتايج تحقيقات منتشره در نشريه پيشگيري از سرطان در سال 2010، EGCG موجود در چاي سبز به عنوان متوقف كننده رشد سلول هاي سرطان ريه معرفي شد.
5- ممكن است از بروز سرطان كلوركتال يا روده پيشگيري كند.
6- مطالعه جديد نشان مي دهد، تركيبات آنتي اكسيداني چاي سبز ممكن است رشد و پيشرفت سرطان پروستات را كاهش دهد.
7- از رسيدن هر نوع آسيب به پوست پيشگيري مي كند.
آنتي اكسيدان هاي موجود در چاي سبز سلول هاي پوست را در مقابل آسيب ها به ويژه راديكال هاي آزاد كه يكي از عوامل ايجاد سرطان و افتادگي و آسيب به پوست اند، محافظت مي كند.
8- چاي سبز را به عنوان داروي ضدپيري (Anti-Aging) مي شناسند، دليل اصلي آن وجود ميزان قابل توجهي آنتي اكسيدان به ويژه آنتي اكسيدان هاي موثر در حفظ شادابي و جواني است. آنتي اكسيدان ها يكي از شاخص ترين عوامل براي حفظ سلامتي و شادابي سلول هاي بدن اند كه باعث به تعويق انداختن شروع روند پيري سلول ها هستند.
9- چاي سبز فعاليت سلول هاي مغز به ويژه بخش هاي مربوط به حافظه را تقويت و تحريك مي كند. از طرفي چاي سبز باعث كاهش ميزان استيل كولين در سلولهاي مغز شده و با اين عمل مانع از تخريب سلول هاي مغز و بروز بيماري آلزايمر مي شود.
نحوه استفاده و ميزان مصرف:
براي هر نفر يك قاشق مرباخوري چاي سبز را در قوري ريخته و به ازاي هر يك قاشق، يك ليوان آب داغ با دماي 80 تا 85 درجه به آن اضافه كرده و در قوري را به مدت 7 تا 8 دقيقه بگذاريد سپس آن را بنوشيد.
يادآوري اين نكته ضروري است كه چاي سبز مانند چاي سياه لزومي به دم كردن ندارد.
نوشيدن روزانه سه ليوان چاي سبز مفيد است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها