عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تحلیل بورس با اعتدال

تحلیل بورس با اعتدال
یک شنبه 22 دی 1392  01:27 ب.ظ

با سلام

از اینکه در این جمع فرهیخته هستم مفتخرم و امیدوارم دوستان در این مباحث شرکت کنند البته اجازه می گیرم از مدیران و مسئولان تلار و سایت برای ایجاد این موضوع در رابطه با بورس و سهام که منبعد مطالبی ارائه می گردد و ابتدا یک تعریف:

بورس چیست؟؟ 

بخش مالی اقتصادی هر کشور تامین‌کننده منابع مالی و فعالیتهای حقیقی اقتصادی محسوب می‌شود که به دو بخش تقسیم می‌گردد .بازار پولی که عمدتا توسط نظام بانکی یک کشور اداره می‌شود که مهمترین کارکرد آن تامین اعتبارات کوتاه مدت است. بازار سرمایه که کارکرد اصلی آن تامین مالی بلند مدت مورد نیاز در فعالیت‌های تولیدی و خدماتی مولد می‌باشد. Bourse کلمه ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه "کیف پول " می باشد بورس یک نهاد سازمان یافته‌ای است که از جمله نهادهای عمده و اساسی در بازار سرمایه محسوب می‌شود و در کنار سایر موسسات و سازمانها ، وظایف چندگانه‌ای را برعهده دارد .

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد
تعداد پست ها : 31

nikbakht88 ravabet_rasekhoon AliFanoodi zahra7720 noorbaranam nazanin123 javid1000 ali1008 siryahya تشکرات از این پست

پاسخ به: تحلیل بورس با اعتدال
دوشنبه 23 دی 1392  01:30 ب.ظ

بازار بورس کجاست؟

بازار بورس مکانی است که درآن سهام شرکتهای گوناگون تولیدی خدماتی و سرمایه گذاری داد و ستد می شود. مردم به بازاربورس بازارسهام هم می گویند. اما نام رسمی و قانونی آن "بورس اوراق بهادار" می باشد." که منظوراز اوراق بهادارهمان برگه های سهام شرکتهاست. به مکانی که در آن عمل داد و ستد انجام می گیرد "تالار معاملات بورس "گفته می شود.اصلی ترین تالارمعاملات بورس کشوردر تهران - خیابان حافظ - تقاطع جمهوری واقع است. ورودعموم مردم درآن آزاد است. علاقمندان می توانند ازطریق شعب مرکزی بانک ملی جهت خرید سهام شرکت های پذیرفته شده دربورس اوراق بهاداراقدام نمایند.

اسطوره صنعت بورس وارن بافت :
<<فرقی نمی کند که می خواهم سهام (stocks) بخرم یا جوراب (socks) ، من دوست دارم کالای با کیفیت را وقتی تخفیف خورده خریداری کنم >>

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

ravabet_rasekhoon AliFanoodi zahra7720 noorbaranam nazanin123 ali1008 alidolati تشکرات از این پست

سه شنبه 24 دی 1392  04:47 ب.ظ

منافع بازار بورس

بازاربورس چه منافعی برای جامعه دارد ؟

کنترل نقدینگی درجامعه بازاربورس یک فرصت سرمایه گذاری مطلوب برای سرمایه گذاران با سرمایه های اندک ایجاد می کند و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می کند.

مزیت های کلان آن برای جامعه عبارتند از:

▪ رشد تولید نا خالص ملی و مهار تورم
▪ استفاده از پس اندازهای خرد و کوچک مردم

▪ هدایت سرمایه های سرگردان جامعه جهت رونق اقتصادی
▪ کمک به رشد صنعتی شدن کشور

<<فرقی نمی کند که می خواهم سهام (stocks) بخرم یا جوراب (socks) ، من دوست دارم کالای با کیفیت را وقتی تخفیف خورده خریداری کنم >>

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

zahra7720 nikbakht88 nazanin123 ali1008 alidolati تشکرات از این پست

چهارشنبه 25 دی 1392  01:44 ب.ظ

با سلام

لطفا سیگنال خرید و فروش را هم قرار بده

mpanahi8@gmail.com

خیلی به یه دوست که آشنا به بورس باشه احتیاج دارم

mahmood_panahi

mahmood_panahi
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 101
nikbakht88 nazanin123 AliFanoodi Eetedal alidolati تشکرات از این پست

چهارشنبه 25 دی 1392  07:45 ب.ظ

نقل قول mahmood_panahi

با سلام

لطفا سیگنال خرید و فروش را هم قرار بده

mpanahi8@gmail.com

خیلی به یه دوست که آشنا به بورس باشه احتیاج دارم

سلام و خیر مقدم

این تالار جدیدا راه اندازی شده. البته بخش سیگنال هم زیر نظر استاد اعتدال مدیریت خواهد شد. به این قسمت مراجعه بفرمایید:

سیگنال خرید سهام

در ضمن ایشون از معلومات زیادی بهرمند هستند، هر سوالی داشتید ازشون بپرسید. 

موفق باشید.

nikbakht88

nikbakht88
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5887
zahra7720 nazanin123 ravabet_rasekhoon AliFanoodi Eetedal تشکرات از این پست

جمعه 27 دی 1392  12:44 ب.ظ

با سلام
بعد از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در
وبصادر عرضه های زیادی در این نماد شاهد بودیم که روند این سهم را خنثی کرده ولی با نگاهی به ارزش دارائیهای این سهم و توان سودسازی آن براحتی می توان از پتانسیل عالی این سهم با دید میانمدتی برای یک سرمایه گذاری مطمئن پرده برداشت.
بلوک 11 % وغدیر یک از دارائی های با ارزش این بانک تازه خصوصی شده است که البته قرار بر فروش این بلوک بود ولی فعلا از این کار پشیمان شده اند و این امر را در مجمع انتخاب هیات مدیره اعلام نمودند .بهای تمام شده هر سهم وغدیر حدود 500 ريال می باشد که در ماه گذشته حدود 172 میلیون سهم را با قیمت بیش از 7800 ريال عرضه کرده که هنوز هم تعداد بسیار بالایی از این نماد سهم دارد.
نیروگاه منتظر قائم با ظرفیت1620 mva که متشکل از 4 واحد بخار و 3 واحد سیکل ترکیبی است که تا چند روز آینده و نهایتا تا آخر سال واگذار خواهد شد، که در بدبینانه ترین حالت از محل فروش این نیروگاه حدود 10000میلیارد ريال سودسازی خواهد داشت.
در مجمع انتخاب اعضای هیات مدیره و در گزارش مدیرعامل ایشان تاکید داشتند بیش از 90 % سود 150 ريالی این بانک در 9 ماهه پوشش داده شده و تا پایان سال تعدیل مثبت حتمی خواهد بود.
در صورت رفع تحریم بانکها و سوئیفت که از آخر دی ماه شروع خواهد شد یکی از گروه های تاثیر پذیر بانکها می باشند که با توجه به اینکه بانک صادرات بیشترین شعب خارجی را دارد این موضوع در روند فعالیتهای بانکی هم بسیار حائز اهمیت می باشد و بیشترین تاثیر این رفع تحریم مطمئنا برای سال آینده خواهد بود .
شرکت دیگری که آماده واگذاری می باشد انرژی سپهر هست که در بهمن آگهی فروشش اعلام خواهد شد و از این محل هم سود خوبی دارد که اگر در مجموع این چند مورد را محاسبه کنیم سود این بانک حداقل 350ريال تا 400ريال خواهد بود.
در ضمن بیش از 70 % جمعیت کشور زیر پوشش هستند و در بانک صادرات حساب دارند.
کم ریسک ترین سرمایه گذاری را می توان در این نماد داشت و با عرضه های بالایی که در این مدت دیدیم خرید زیر 1150ريال بسادگی محقق می گردد.
با سپاس

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

zahra7720 nikbakht88 ravabet_rasekhoon ali1008 تشکرات از این پست

یک شنبه 29 دی 1392  12:13 ق.ظ

ز یمن مقدم رسول خاتم

معطر آمده محیط عالم

مولد صادق آل محمد

مقارن گشت با میلاد احمد

میلاد نبی اعظم(ص) و امام صادق(ع) مبارک باد

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 zahra7720 ravabet_rasekhoon ali1008 تشکرات از این پست

سه شنبه 1 بهمن 1392  02:45 ب.ظ

با سلام
منفی و مثبت جزئی از ذات بازار هستند پس نه از منفی آن بترسید نه از مثبت آن خوشحال و ذوق زده شوید
بازار در ماههای گذشته دجار خریدهای هیجانی که بخاطر ورود نقدینگی و افراد بی تحلیل بود شد و در روزهای گذشته هم با شایعات بی پایه دچار نوسانات زیادی گردید که البته اصلاح شاخص را واقعا لازم می دانم چون تا اصلاح خوبی انجام نگردد رشدی هم نخواهیم داشت.
ذات بازار بورس بلند مدتی است و ورود با دید کمتر و کوتاه مدتی مطمئنا ریسک سرمایه شما را افزایش خواهد داد و برای بازدهی معقول و مناسب حتما می بایست سهامداری نمود و با تحلیل و پایبندی به اصول صبر و تحمل داشت.
این روزها و نظایر این را هم در این سالها بسیار دیده ایم و مواقعی بود که امید به آینده و کسب بازدهی اندک هم آرزو بود ولی دیدید که همان شاخص زیر 10هزار واحد تا 89 هزار واحد هم رشد کرد و افزایش قیمتهای در سهام را در این یکسال و نیم بارها شاهد بودیم ولی فقط افرادی که صبر و حوصله داشتند از این افزایش 8 برابری شاخص بهره مند شده اند .
در خرید هر سهمی اول تحقیق و بررسی کنید و برای خود حد ضرر و حد سود و بازه معاملاتی تعیین نمایید که بهترین روش اختصاص بیش از 60 % کل سبد به سهام بلندمدتی و حدود 30 تا 40 % آن را هم به سهام میانمدتی می باشد .
در بازار امروز اخباری را می شنویم که ماهها و سالها منتظر شنیدن آن بودیم و از اثرات عمیق این اخبار در حوزه سیاسی و اقتصادی را در ماههای آینده شاهد خواهیم بود و به نظر این حقیر بیشترین زیان را این روزها فروشندگان سهام بنیادی خواهند داشت چون در روزهای آینده مطمئنا بازار تغییر مسیر خواهد داد و خیلی ها را جا خواهد گذاشت پس بازهم تاکید دارم اسیر جو شایعات و نوسانات مقطعی نشوید چون این روزها هم تمام خواهد شد و در سال آینده منتظر رسیدن شاخص به 150 هزار واحد هستم و بهترین گزینه خرید را سهام کمتر رشد کرده و با فاند می دانم.

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 zahra7720 ali1008 تشکرات از این پست

سه شنبه 1 بهمن 1392  05:03 ب.ظ

سلام استاد

تجربیات ارزنده شما بسیار ارزشمند است و دلگرم کننده. من یک سوال دارم. از چه طریقی می توان بنیادی بودن سهم را تشخیص داد؟ بی زحمت برای بنده بعنوان یک غیر حرفه ایی این مطلب را پاسخ دهید.

با تشکر

nikbakht88

nikbakht88
کاربر طلایی1
zahra7720 Eetedal تشکرات از این پست

چهارشنبه 2 بهمن 1392  10:00 ق.ظ

نقل قول nikbakht88

سلام استاد

تجربیات ارزنده شما بسیار ارزشمند است و دلگرم کننده. من یک سوال دارم. از چه طریقی می توان بنیادی بودن سهم را تشخیص داد؟ بی زحمت برای بنده بعنوان یک غیر حرفه ایی این مطلب را پاسخ دهید.

با تشکر

با سلام

برای تشخیص و اندازگیری بنیاد یک شرکت معمولا باید فرمولهای زیادی از جمله نسبتهای جاری ، نسبتهای نقدینگی ، نسبتهای سود آوری و نسبت آنی ، آن را محاسبه نمود و بعد صورتهای مالی شرکت را تجزیه و تحلیل نمود و یکی دیگر از پارامترهای اندازگیری تحلیل پیش بینی و بوددجه شرکت می باشد .

مجموع نتایج حاصله را می توان در ارزیابی بنیاد سهم استفاده نمود و برای آشنایی دوستان یک کتاب معرفی می نمایم تا دوستان مطالعه نمایند .

تحلیل بنیادی

نوشته سید محمد شهدایی

چاپ نشر چالش

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 ali1008 alidolati zahra7720 تشکرات از این پست

چهارشنبه 2 بهمن 1392  12:55 ب.ظ

آغاز برگزاری جلساتی برای حمایت از بورس در آستانه دهه فجر در این میان نکته قابل توجه این است که طبق روال هر ساله با نزدیک شدن به دهه فجر و روزهای مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بازار سهام روند مساعدی را در پیش می گیرد ریزش های پی در پی و بدون وقفه قیمت سهام و شاخص کل این روزها امان سهامداران و سرمایه گذاران را بریده است.

به گزارش بورس نیوز، در این شرایط در بیان علل شکل گیری این روند منفی صحبت های متفاوتی مطرح می شود، اما برخی گمانه زنی ها از برگزاری جلساتی بین مدیران و مسئولان با حقوقیهای بازار سهام خبر می دهد تا با توجه به نگرانی های شکل گرفته در دل سهامداران و سرمایه گذاران به ویژه حقیقی ها، طی روزهای آتی حمایت های لازم از بازار سهام صورت پذیرد.در این میان نکته قابل توجه این است که طبق روال هر ساله با نزدیک شدن به دهه فجر و روزهای مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بازار سهام روند مساعدی را در پیش می گیرد و به نظر می رسد این امر در کنار اعمال حمایت حقوقی ها از بورس طی روزهای آتی، به بهبود شرایط بورس منجر شود.

در پایان امید آن می رود، مسئولین امر با اندیشیدن تمهیداتی از فشار فروش حاکم بر سهام شرکت ها کاسته و مانع از بحرانی شدن فضای بازار و در نتیجه بی اعتمادی سرمایه گذاران و سهامداران نسبت به بورس شوند،
چراکه به طور قطع آثار منفی این امر خروج نقدینگی را در پی خواهد داشت. زیرا در اصطلاحات اقتصادی نیز بارها شنیده ایم که سرمایه ترسو بوده و در

مقابل فضای بی ثباتی و نامطمئن واکنش منفی از خود نشان داده و فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 ali1008 تشکرات از این پست

چهارشنبه 2 بهمن 1392  06:58 ب.ظ

سلام استاد وقتتون بخیر

در روزهای اخیر با افت شاخص بورس و صف فروش شدن اکثر سهامها، عده زیادی متحمل زیان شدند، شما چه راهکار و چه توصیه ایی برای این سهامداران دارید؟

آیا امکان تشخیص روند نزولی بازار (قبل از وقوع) وجود دارد یا خیر؟

اینکه گفته می شود بهترین زمان ورود به بورس بهمن ماه و بهترین زمان خروج از آن اواخر شهریور ماه است، تا چه اندازه صحیح می باشد؟

با تشکر

nikbakht88

nikbakht88
کاربر طلایی1
Eetedal تشکرات از این پست

پنج شنبه 3 بهمن 1392  02:12 ب.ظ

نقل قول nikbakht88

سلام استاد وقتتون بخیر

در روزهای اخیر با افت شاخص بورس و صف فروش شدن اکثر سهامها، عده زیادی متحمل زیان شدند، شما چه راهکار و چه توصیه ایی برای این سهامداران دارید؟

آیا امکان تشخیص روند نزولی بازار (قبل از وقوع) وجود دارد یا خیر؟

اینکه گفته می شود بهترین زمان ورود به بورس بهمن ماه و بهترین زمان خروج از آن اواخر شهریور ماه است، تا چه اندازه صحیح می باشد؟

با تشکر

با سلام
امروز شاخص روی حمایت مهمی قرار گرفت و اکثریت تکنیکایست های خبره حمایت باند 82000 واحدی را نقطه برگشت می دانند ولی از نظر کلیت بازار حلقه گم شده اعتمادی است که در حال از بین رفتن می باشد و همه متفق القول در جهت حمایت از روند بازار متحد شده اند البته هستند عده ای سفته باز که منتظر ادامه این فشار عرضه ها می باشند و در فروم ها با فونت بزرگ مشغول گمراه نمودن افراد احساسی و اکثرا تازه وارد بی تحلیل هستند ولی باید برای بورس شایعه محور تفکر و راهکار عاجلی اندیشید تا جلوی زیان را گرفت در کل بازهم تاکید بر سهامداری در سهام بنیادی دارم چون گزارشات 9 ماهه اکثریت شرکت ها مناسب بوده و از ریسک های سیاسی کاسته شده است.

در ضمن تا سهمی را نفروختید هیچ سود و زیانی شناسائی نمی شود و برای فروش سهام خیلی دیر شده چون روند نزولی در پایان راه است. و با علم تکنیکال می توان تشخیص داد روند نزولی است یا صعودی ولی شرایط امروز بازار پایبند اصول خاصی نیست و بسیار مضحک و خنده دار است و در پاسخ به سوال آخر شما نه با این نظریه موافق نیستم و تشابهات تاریخی همیشه قابل تکرار نیستند.

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 zahra7720 alidolati تشکرات از این پست

شنبه 5 بهمن 1392  12:31 ق.ظ

با سلام و شب بخیر
اخبار خوبی از سفر ریاست محترم جمهور به سوئیس و دیدار با بزرگان اقتصاد و صحبتهایی که بعد از آن مطرح شده و همچنین عکس العملهای رسانه ها و خوش بینی از روند بهبود شایط و رفع تحریم در سیاست خارجی شنیده می شود و در بحث بررسی بودجه هم شفافسازی ها و تصمیمات گرفته شده ابهامات و شایعات اطراف بازار را تا حدودی کم کرده و با توجه به قولهایی که برای حمایت از بازار داده شده بازهم شاهد امیدواری فعالین بورس به ادامه روند صعودی و خارج شدن از افت چند روز اخیر هستیم.
در مطالب قبلی به کررات عرض کردم دیگر زمان فروش سهام بنیادی گذشته و در روزهای آتی روند اصلاحی شاخص و قیمت سهام تغییر خواهد نمود و این فرصت مناسبی برای دوستانی که نقدینگی دارند محسوب می شود هرچند برای من که نقد نیستم بهترین کار رصد بازار می باشد.
فقط یک توصیه از این حقیر کمترین پذیرا باشید و آن اینکه فقط با تحلیل و بررسی تمام جوانب خرید و فروش کنید و اسیر جوسازی ها نشوید .
باسپاس

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

alidolati nikbakht88 تشکرات از این پست

دوشنبه 7 بهمن 1392  10:54 ب.ظ

با سلام
امروز آخر وقت صف فروش عجیب
ثغرب که ناشی از جو روانی بازار تشکیل شده بود در آنی جمع شد و حجم بالایی هم نسبت به روزهای گذشته معامله شد که تعدادی هم اضافه کردم تا میانگین خود را کم کنم ولی بیان چند نکته و یادآوری آن را لازم می دانم :
هدف از خرید و فروش هر سهمی کسب سود می باشد ولی آیا به هر دلیلی باید سهام ارزنده خود را حراج نمود ؟؟ در این سهم حد ضررم فعال شد و در دو روز کاری گذشته حتی یک سهم هم نفروختم و بهترین راه موجود کم کردن میانگین می باشد چراکه p/e سهم در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و حتی بدون افزایش و تعدیل هم نمی توان از جذابیت آن بسادگی گذشت و از آن خارج شد.
در ماه گذشته طبق مصوبه هیات دولت برای جبران قسمتی از افزایش قیمت مصالح مصرفی در واحدهای در حال ساخت مهر حداکثر تا 1میلیون ريال به قیمت تمام شده هر متر مربع افزوده شد که با توجه به حجم بالای فعالیت ثغرب در پروژه های مسکونی مهر خصوصا پروژه پونک می تواند بازدهی مناسبتری داشته باشد.
این شرکت در حال انعقاد قرارداد بسیار عظیمی با کاربری تجاری اداری مسکونی بوده که ارزش امروز این پروژه در شهر زنجان بدون احتساب تورم سالیانه بیش از 2000میلیارد ريال می باشد و که تضمین بسیار قوی برای ادامه روند مناسب سودسازی این شرکت در سنوات آینده است.
بیشترین سود تقسیمی در بین هم گروهی ها را ثغرب داشته و نکته مهم دیگر آنکه پرداخت سود از چند روز بعد از برگزاری مجمع شروع شده که در این بازار اکثریت شرکتها از فرجه قانونی 8 ماهه خود استفاده می نمایند که بنظر اتفاق خوشایندی است خصوصا برای افراد کم سرمایه و از خواب بیشتر آن جلوگیری می گردد و نشان از نقدینگی قابل توجه این شرکت دارد.
با این سهم و کلا این گروه بخاطر ارزشمندی بالای آنها و اصلاح قابل توجه در روزهای گذشته باید سهامداری نمود و در بازه بلندمدتی مطمئنا بازدهی خیره کننده ای خواهند داشت و یکی از گروههای پیشروی بازار در سال آینده گروه انبوه ساز خواهد بود که از نظر ای حقیر
ثغرب و ثشرق جذابیت های منحصر بفردی دارند.

مدیر تالار بورس راسخون

Eetedal

Eetedal
کاربر تازه وارد

nikbakht88 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها