عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

درتعیین اهداف خود از این کلمه استفاده کنید!

درتعیین اهداف خود از این کلمه استفاده کنید!
پنج شنبه 3 مهر 1393  01:22 ق.ظ

مهم‌ترین عامل در کسب هر موفقیتی، تدوین و مشخص کردن دقیق اهداف است. هدف‌گذاری مهم‌ترین عامل حرکت و خلق آینده است، در واقع این اهداف هستند که مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را مشخص می‌کنند. هدف‌گذاری مانند این است که شما برای آینده خود جاده‌ای ترسیم کنید. باید توجه داشت که تلاشی به بار خواهد نشست که بر اساس هدفی باشد وگرنه اگر هدفی مشخص وجود نداشته باشد تمام تلاش‌های ما مانند پرتاب تیری در تاریکی است که هیچ‌گاه به هدف نزدیک هم نخواهد شد.

نداشتن هدف یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست افراد و سازمان‌های بزرگ تجاری ست. بعضی افراد به اشتباه فکر می‌کنند همین که آرزویی در سر دارند به این معناست که زندگی آن‌ها هدفمند و دارای مسیری روشن و مشخص است اما این‌طور نیست تا زمانی که این آرزو را تنها در سر دارید و آن را بر روی کاغذ ننوشته‌اید تنها رؤیایی زیبا در سرزمین خیال‌های شماست. بعد از اینکه آرزوهای خود را نوشتید قابل لمس خواهند شد و می‌توان آن را به عنوان یک هدف در نظر گرفت.

اکثر نویسندگان نامی در حوزه روانشناسی موفقیت از هدف‌گذاری به عنوان یکی از ارکان اصلی موفقیت و رسیدن به سعادت و کامیابی در زندگی یاد می‌کنند بنابراین دانستن اصول آن یکی از ملزومات زندگی امروزی ست.

اصول اساسی هدف‌گذاری را می‌توان در یک کلمه کلیدی به خاطر سپرد تا در مواقع لزوم بتوانیم سریعاً به آن مراجعه کنیم و در تعیین اهداف خود از آن استفاده کنیم. این کلمه جادویی لغت SMART در زبان انگلیسی است که هر کدام از حروف آن به یکی از ویژگی‌های هدف‌گذاری خوب اشاره می‌کند:


حرف S:

هدف باید Specific باشد، یعنی دقیقاً بدانی که در زندگی فردی و اجتماعی چه می‌خواهی.


حرف M:

هدف باید Measurable، یعنی قابل اندازه‌گیری باشد. نباید هیچ چیز مبهم یا نامشخصی در هدف‌گذاری شما وجود داشته باشد.


حرف A:

هدف شما باید Achievable یا قابل دسترس باشد. به عنوان مثال اگر درآمد امروز شما نهایتاً یک میلیون تومان در ماه است نگویید می‌خواهم تا آخر سال یک میلیارد تومان پول پس‌انداز کنم زیرا مغز شما نمی‌تواند این هدف را باور کند. بهتر است اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و با تکمیل هر مرحله به هدف نهایی نزدیک‌تر شوید.


حرف R:

یعنی Responsible باشید، یعنی مسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را بپذیرید و بدانید که تنها خودتان مسئول کارهایتان هستید نه هیچ کس دیگر.


حرف T:

این حرف به Time اشاره می‌کند یعنی باید برای رسیدن به هر کدام از اهدافتان مهلت خاصی را تعیین کنید. زمان آغاز و پایان فرآیند رسیدن به هدف خود را مشخص کنید.

این کلمه جادویی را برای همیشه به خاطر بسپارید و برای رسیدن به اهداف خود از آن استفاده کنید. امروز و فردا نکنید، به خدا توکل کنید و از همین لحظه برای ساختن زندگی موفق و زیبا تلاش کنید.

tachberdee

tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 3936
محل سکونت : گلستان
دسترسی سریع به انجمن ها