نامگذاری یک سیارک با نام ایرانی «هما»

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 15352
محل سکونت : * پادگان *

نامگذاری یک سیارک با نام ایرانی «هما»

در پایان کمپینی جهانی با حضور 85 کشور صورت گرفت

نامگذاری یک سیارک با نام ایرانی «هما»

 

1412670598884_huma-dd.jpg در کمپین بین المللی نامگذاری سیارک که اخیرا برگزار شده بود، نام ایرانی «هما» از میان هزار و 500 نام پیشنهادی برای سیارک(LA1986(3988 انتخاب شد.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، گروه پروژه اجرام نزدیک به زمین انجمن مشورتی نسل فضا، سال پیش یک کمپین بین المللی نام گذاری سیارک برگزار کرد که بر اساس آن عموم شهروندان از سراسر جهان می توانستند برای نامگذاری سیارک(LA1986(3988 اسامی خود را پیشنهاد دهند. در این میان «هما سمن آبادی» و «فواد کردانی» از ایران با پیشنهاد نام «هما» در این کمپین شرکت کردند و اتحادیه بین‌المللی نجوم در آخرین جلسه خود این نام را از میان هزار و 500 نام پیشنهادی از سراسر جهان، رسما برای سیارک یادشده انتخاب کرد.

 

«هما» در اسطوره های ایرانی نام پرنده ای است که سایه اش بر سر هر کس بیفتد، وی به سعادت و خوشبختی خواهد رسید و در افسانه ها، پیام آور شادی و کامروایی است.

 

هما سمن آبادی، پس از شنیدن اینکه نام پیشنهادی اش پذیرفته شد گفت: «من بسیار خوشحالم که نام پیشنهادی من انتخاب شد. می خواهم از این فرصت استفاده کرده و احساساتم را بیان کنم و از فکری که در مورد این نام از ذهنم گذشت با شما بگویم: من آرزو داشتم این سیارک مانند هما، آن پرنده افسانه ای که شادی را برای هرکسی که آن را می دید به ارمغان می آورد به ارمغان آورده و منبع عشق، صلح، شادی و لذت برای زمینیان باشد.»

 

سمن آبادی که به عکاسی از طبیعت و تدریس آن مشغول است، از طریق وبگاه مجله نجوم با فراخوان کمپین نامگذاری سیارک آشنا شده بود و درباره علاقه اش به دانش ستاره شناسی گفت: من اطلاعات زیادی درباره دانش ستاره شناسی ندارم و بیشتر از سر علاقه برخی از اخبار نجومی را از طریق وبگاه های خبری دنبال می کنم و تمام اطلاعات من در این زمینه به مطالعه یکی دو عنوان کتاب محدود می‌شود و هدف از شرکت من در این کمپین، به اشتراک گذاشتن احساسات و عواطفم برای تحقق صلح جهانی بود.

 

الکس کارل، مدیر گروه پروژه اجرام نردیک به زمین انجمن مشورتی نسل فضا، در بیانیه ای گفت: «این کمپین موفقیت بزرگی بود. به طوری که شهروندان 85 کشور جهان در آن شرکت کردند و ما نام ایرانی "هما" را برای این سیارک انتخاب کردیم و انتخاب از میان هزار و 500 اسم پیشنهادی کار بسیار سختی است. از آن مهم تر، انتخاب نام پیشنهادی فردی از ایران، برای همه بسیار شگفت آور بود. من می‌خواهم به هما و فواد برای انتخاب پیشنهادشان در میان این حجم از شرکت کنندگان تبریک بگویم و از هرکسی که در این کمپین شرکت کرد بود، تشکر کنم.»

 

سیارک ها اجسام صخره ای و سنگی ای هستند که از باقی مانده شکل گیری منظومه شمسی به وجود آمده اند. این سیارک ها اندازه هایی از چند متر تا چندین کیلومتر دارند و اغلب آنها در مداری بین مریخ و مشتری در کمربند سیارکی حول خورشید در گردش اند.

 

سیارک(LA1986(3988 که از این پس «هما» نام دارد حدود 700 متر قطر دارد و در 4 ژوئن 1986 در رصدخانه پالومار در کالیفرنیای آمریکا کشف شد. سیارک هما هر 701 روز یکبار به دور خورشید می چرخد.

 

گروه پروژه اجرام نزدیک به زمین انجمن مشورتی نسل فضا به کمک انجمن جهانی دفاع سیاره‌یی از طریق گزارش‌های سالانه، مسابقات، حضور در کنفرانس و پروژه‌های توسعه عمومی مربوط به اشیای نزدیک زمین، در تلاش برای ترسیم چشم اندازی برای جوانان پیرامون دفاع از سیاره زمین است.

 

برای ارتباط و عضویت در انجمن مشورتی نسل فضا می‌توانید با صفورا تنباکویی و محمدرضا رضایی، نمایندگان این انجمن در ایران از طریق ایمیل‌های yasiastro@spacegeneration.org و m.rezaei@spacemag.ir در تماس باشید.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

 

اشکی که هنگام شکست میریزیم

همان عرقی است که هنگام تلاش نریختیم

 

سه شنبه 15 مهر 1393  06:52 ب.ظ
تشکرات از این پست
alifanoodi 09303495228 mehdi0014 moradi92
دسترسی سریع به انجمن ها