عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

جعفر بن محمد

جعفر بن محمد
پنج شنبه 17 مهر 1393  11:27 ب.ظ

جعفر بن محمد
امام جعفر بن محمد بن علی بن حسین - امام صادق علیه‏السلام - وی عقل متفکر در اسلام و تجدید کننده این دین و سنگردار شریعت جدش سیدالمرسلین، یعنی کسی است که تمام علوم را منتشر کرد و قواعد و اصول هر علمی را استوار ساخت، علوم و معارف آن حضرت به علوم شریعت اسلامی منحصر نبود بلکه شامل فلسفه، کلام، علوم پزشکی، شیمی، فیزیک، تشریع، و هیأت بوده است و این بزرگوار از نظر دانشمندان غربی به مغز متفکر انسانیت [1] معروف است، همچنان که از دیدگاه دانشمندان اسلامی عنوان بزرگ معجزه اسلامی را گرفته است. اما بحث و بررسی کامل شؤون و احوال آن حضرت مجموعه بزرگی را می‏طلبد که از خداوند متعال توفیق ورود به بحث درباره زندگی آن حضرت را مسألت دارم. شیخ آن بزرگوار را نیز از جمله اصحاب امام علی بن حسین علیهماالسلام شمرده است، [2] و احادیث زیادی از آن حضرت نقل کرده است. 

پی نوشت ها:
[1] کتابی با همین نام «مغز متفکر جهان شیعه» یا جعفر صادق، به قلم جمعی از دانشمندان غربی نوشته شده است که آن را آقای ذبیح الله منصوری ترجمه و اقتباس کرده است - م. 
[2] رجال طوسی. 

 

haj114

haj114
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 3974
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها