شهری كه بزرگترین شبكه وای‌فای سيار جهان است را بشناسيد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50671
محل سکونت : یزد

شهری كه بزرگترین شبكه وای‌فای سيار جهان است را بشناسيد

باشگاه خبرنگاران؛ ۶۰۰  اتوبوس و تاکسی، شهر پورتو در پرتغال را به بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین شبکه وای- فای مبتنی بر وسایل نقلیه در جهان تبدیل کرده است. در اين شهر اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها به روترهای (routers) مخصوص اینترنت مجهز هستند که در واقع در نقش هات اسپات (hot spots) شبکه وای – فای عمل می‌کنند.

بدین ترتیب  تمامي شهروندان اين شهر و گردشگراني كه همه روزه به نقاط مختلف پورتو ميروند هميشه به اينترنت متصل اند. از آن گذشته این روترها داده هایی را از وسایل نقلیه عمومی جمع آوری کرده و با تلفیق اطلاعات به دست آمده از حسگرهای نصب شده در سطح زباله های سراسر شهر، مجموعه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار طراحان شهری قرار می دهند.

 


این شبکه عظیم سیار وای – فای می تواند مدلی ایده آل برای بسیاری از شهرهای جهان باشد. این ابتکار عمل که بزرگ‌ترین و پیچیده ترین شبکه وای- فای مبتنی بر وسایل نقلیه در جهان به شمار می آید، توسط شرکتی دانش بنیان به نام Veniam از دانشگاه پورتو ارایه شده است.

در عین حال حسگرهای تعلیقی نصب شده در اتوبوس ها به گونه ای عمل می کنند که به محض حرکت غیرعادی اتوبوس نظیر تکان های ناشی از حرکت چرخها در گودال یا ترک خیابان، اطلاعاتی را تولید و ذخیره می کنند که در ادامه طراحان و مهندسان شهری با استفاده از آنها به ترمیم آسفالت آسیب دیده می پردازند.

البته ناگفته نماند در ايران هم سفره خانه‌ها برای جذب مشتري اينترنت رايگان را در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند. كه اين امر باعث مي‌شود جوانان بيشتري به اين سفره خانه ها بروند.

چهارشنبه 10 دی 1393  12:28 ق.ظ
تشکرات از این پست
shirdel2
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4842
محل سکونت : یزد

پاسخ به:شهری كه بزرگترین شبكه وای‌فای سيار جهان است را بشناسيد

سلام دوست گرامی

اطلاعات بسیار خوبی بود و برای اطلاع رسانی آن به دوستان از شما سپاسگزارم.

چهارشنبه 10 دی 1393  12:41 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها