به تماشای گوزن ایرانی در دشت ناز بنشینید

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

به تماشای گوزن ایرانی در دشت ناز بنشینید

تاریخ خبر :1393/10/09- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: پناهگاه حیات وحش دشت ناز میاندرود از سال 1346 به‌ محل تکثیر گوزن زرد خالد‌ار‌ ایرانی تبدیل شده است.

حسین باقری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به طبیعت و حیات وحش صرفا با مجوز سازمان محیط زیست می‌توانند به تماشای گوزن و پرندگان زیبا نظیر قرقاول و کبوتر بپردازند.

وی اظهار کرد: پناهگاه حیات وحش سمسکنده، منطقه‌ای با 1000 هکتار مساحت، در 5 کیلومتری جنوب شرق میاندرود واقع شده و مسیر دسترسی آن از میاندرود تا سمسکنده است. پوشش گیاهی این پناهگاه از گونه‌های جنگلی و جلگه‌ای بوده و قسمتی از آن مانند دشت‌ناز به عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

باقری با اشاره به موقعیت جغرافیایی میاندرود گفت: میاندرود یکی از شهرستان‌های استان مازندران به مرکزیت شهر سورک است که از شمال به دریای خزر، از غرب به شهرستان ساری، از شرق به شهرستان نکا و از جنوب با جنگل ارتباط دارد. این شهرستان دارای دو بخش به نام بخش مرکزی به مرکزیت شهر سورک و دارای سه دهستان به نام‌های دهستان کوهدشت شرقی، دهستان میاندرود بزرگ و دهستان کوهدشت غربی و بخش گهرباران به مرکزیت روستای طبقده با دو دهستان به نام‌های دهستان گهرباران شمالی و دهستان گهرباران جنوبی است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: میاندرود به لحاظ دارا بودن سه مؤلفۀ نزدیکی به کوه، مجاورت جنگل و همسایگی با دریا از آب و هوایی مطلوب برخوردار است. شهرستان میاندرود دارای فرودگاه بین‌المللی دشت ناز، وشرکت‌های بزرگ صنعتی نظیر نکاچوب و کشت و صنعت است.

وی ادامه داد: رجوع به منابع تاریخ‌نگار ایرانی همچون کتاب “کلیله و دمنه” و تاریخ نویسی یونانی همچون کتاب “تاریخ هرودوت” به خوبی روشنگر جایگاه و نقش میاندرود است.

باقری اظهار کرد: وجه تسمیه نام زیبای “میان دو رود” در حقیقت اشاره به موقعیت جغرافیایی کم نظیری این منطقه دارد. این منطقه میانِ دو رود “تجن” و “نکارود” قرار گرفته است.

وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی میاندرود، افزود: پناهگاه حیات وحش دشت ناز با 55 هکتار وسعت در 35 کیلو‌متری شمال شرق میاندرود قرار دارد. مسیر دسترسی آسفالته آن در 12 کیلومتری میاندرود به بهشهر در سه راهی اسلام‌آباد از جاده اصلی جدا شده و پس از طی مسافت 23 کیلومتر به مکان مذکور می‌رسد. فضای جنگلی جلگه‌ای آن از سال 1346 به‌ محل تکثیر گوزن زرد خالد‌ار‌ ایرانی تبدیل شده است.

باقری اظهار کرد: از دیگر جاذبه‌های شهرستان می‌توان به دامنه‌های آرامش بخش کوههای البرز و نیز جنگل سرسبز میاندرود، منطقه نمونه گردشگری برکه و برج آرامگاهی امامزاده علی اکبر اوسا اشاره کرد.

175

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 10 دی 1393  08:06 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها