دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26863
محل سکونت : سپاهان ایران

دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

http://www.aftabir.com/articles/social/family_home/images/0efe7b120de1c1239f5a17bb308c6f01.jpg

 

علاقه و نیاز به ارتباط با جنس مخالف در نهاد هر بشری وجود دارد و همین عامل هم هست که موجب می شود افراد به تشکیل زندگی و ازدواج تمایل نشان دهند.در واقع زن و مرد یا دختر و پسر چون در مجاورت و ارتباط با یکدیگر به هیجانات جنسی و عاطفی بالایی می رسند و این حس ویژه را هرگز در ارتباط با همجنس خود تجربه نمی کنند، دوست دارند که با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند.

برای اعتدال این نیازها و هیجانات، ازدواج بهترین و عاقلانه ترین راهکار است، اما نکته قابل توجه آن که اگر این علاقه درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او، از چارچوب هنجارهای اجتماعی و دینی خارج شود و به سوی روابط بی ضابطه کشیده شود، می تواند به دوستی های دو جنس منجر شود.

 

اما پرسش اینجاست آیا امکان دارد که یک زن و مرد یا یک دختر و پسر بدون برقراری هیچ گونه رابطه جنسی و رمانتیکی، فقط با هم دوست باشند؟ این که اغلب آقایان بروز گرایش های جنسی و احساسی را در دوستی های به اصطلاح پاک، غیرعادی می دانند و آن را به کلی رد می کنند و خانم هایی هم که طرفدار این نوع روابط هستند، بیان می کنند ما با آقایان خیلی راحت تر از خانم ها می توانیم ارتباط برقرار کنیم و اوقات خوشی را با آنها در محل کار یا بیرون سپری نماییم و هیچ گاه هم کار به جاهای باریک کشیده نخواهد شد، تا چه میزان واقعیت دارد؟ آیا این دوستی ها می تواند در یک نقطه و قبل از رسیدن به خط قرمز متوقف شود؟ یا آن که ممکن است تا مرزهای پیش بینی نشده و حتی ناشناخته ای پیش رود که طرفین انتظار وقوع آن را ندارند؟

 

از این رو، اهمیت موضوع ما را بر آن داشت تا برای رسیدن به پاسخ پرسش هایمان با شما کاربران راسخون همراه بشیم ودر آخر نتیجه گیری کنیم

 

حال از شما می پرسیم دوستی با جنس مخالف آری یانه ؟اگرآری :چرا ؟اگر نه چرا؟

 

مهربان همیشگی من... خودت گفتی:ادعونی استجب لکم... بخوانید مرا تا اجابت کنم شمارا...
گوش کن... این منم که اینروزها بیش از همیشه میخوانمت... اجابت کن مرا...

 

چهارشنبه 10 دی 1393  11:02 ق.ظ
تشکرات از این پست
moradi92 shayesteh2000 amirhossein1392 shirdel2 ria1365 liasam omiddeymi1368 ali_kamali mehdi8888677
moradi92
moradi92
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 3481

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

سلام بر داداش حسین رضایی. خوب هستین ان شاالله؟ cheeky 

ممنون از ایجاد این تایپک خوبت..

راستش به نظر من، باید روی انواع مختلفی که برای این دوستی دو جنس مخالف قابل تصوره، بحث کنیم.

1. دوستیهایی که در محلّ کار یا تحصیل شکل میگیرن..

2. دوستیهایی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شکل میگیرن..

3. دوستیهایی که در پارک و خیابون و مثل اینا شکل میگیرن..

4. دوستیهایی که در محیط فک و فامیلی شکل میگیرن..

5. دوستیهایی که از طریق تلفن و پیامک شکل میگیرن..

6. شاید انواع دیگری هم هستن که من ذکر نکردم و دوستان مطرح میکنن و روی اونها بحث میکنیم..

 

کاش میشد زمان چند سال، به عقب برگرده!!

اون وقت، حتماً یه راه دیگه رو میرفتم و الان اینجای زندگی نبودم!!

 

پنج شنبه 11 دی 1393  09:12 ب.ظ
تشکرات از این پست
amirhossein1392 shirdel2 shayesteh2000 hossein201273 ria1365 liasam omiddeymi1368 ali_kamali
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4842
محل سکونت : یزد

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

بنام خدا

سلام دوستان گرامی

موضوع دوستی با جنس مخالف در هر یک از ادیان بگونه ای خاص تعریف و برداشت شده و لذا هر فردی میتواند با توجه به دستورات دین ومذهب و شرایط و قوانین جامعه عمل نماید. در این مورد مقاله ای در راسخون مطالعه کردم که از نگاه اسلام این دوستی بیان شده و قسمتی از آن بشرح زیر است:

ارتباط دختر و پسر برای استفاده ی علمی

یکی از انواع ارتباط و معاشرت زنان و مردان، ارتباط علمی است، به گونه ای که مرد و زن (دختر و پسر) برای مباحث علمی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که در صورت توجه به مسائل زیر هر گونه ارتباط بین دختر و پسر از جمله ارتباطات علمی که در چهارچوب ضوابط و به دور از شهوت رانی باشد، اشکال ندارد. در رابطه ی علمی صورت های زیر قابل تصور است:
1. ارتباط کلامی؛
2. ارتباط نگاهی؛
3. ارتباط فیزیکی.

اول: ارتباط کلامی

قرآن مجید به زنان مؤمن دستور می دهد: در کلام، با نرمی سخن مگویید «فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض و قلن قولا معروفا؛ (4)پس به نرمی (و ناز) سخن مگویید، تا کسی که در دلش (نوعی) بیماری است، طمع ورزد، و سخنی پسندیده بگویید.»
آیه درصدد بیان دو مطلب است:
الف ـ فضیلت زنان پیامبر بر دیگر زنان، اگر تقوا داشته باشند.
ب ـ کیفیت و اسباب تقوا که برخی از آن ها عبارت است، از جمله این که: 1. زن نباید هنگام صحبت کردن با نرمی صحبت کند. 2. زینت آرایی و خود نمایی نکردن در جامعه ی اسلامی.
در نتیجه صحبت کردن زن و مرد اگر با قصد لذت و شهوت رانی باشد، هم شنیدن صدای زن برای مرد و هم رسانیدن صدا به گوش مرد برای زن حرام است، و در غیر این صورت، شنیدن صدای جنس مخالف یا رسانیدن صدا به گوش او جایز است.

رابطه با جنس مخالف از نگاه اسلام

تذکرات

1. مردها می توانند با نامحرم صحبت کنند با شرایط زیر:
الف ـ به قصد لذت و ریبه نباشد.
ب ـ با صحبت کردن به گناه آلوده نشوند. (5)
2. برای زنان حرام است صدای خود را به گوش نامحرم برسانند.(6)
صحبت کردن با نامحرم در امور غیرضروری مکروه است، به ویژه اگر مخاطب جوان باشد.(7)
3. اگر مردی بداند در صورتی که با نامحرم صحبت کند، به گناه خواهد افتاد، نباید با آن صحبت کند، خواه زن به گونه ای سخن گوید که مرد را به گناه بیندازد یا درباره ی مطلبی صحبت کند که مرد به گناه بیفتد.(8)
4. اگر مردی به قصد به حرام انداختن نامحرمی با او صحبت کند، حرام است.(9)
5. خانم ها نباید در هنگام صحبت کردن با نامحرم صدای خود را رقیق و نازک کنند، به گونه ای که اگر در دل مخاطب مرضی باشد، او را به خود جلب کند، هر چند درباره ی مطالب عادی (و علمی) صحبت کنند.

دوم: ارتباط نگاهی

تمامی سخنانی که در ارتباط با سخن گفتن بیان کردیم در مورد نگاه کردن نیز مطرح است در این جا به چند مساله اشاره می شود. نگاه کردن مرد به بدن زن نامحرم چه با قصد لذت و چه بدون آن حرام است و نگاه کردن به صورت و دست ها اگر به قصد لذت باشد، حرام است، ولی اگر بدون قصد لذت باشد مانعی ندارد. نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است و نگاه کردن به صورت، بدن و موی دختر نابالغ اگر به قصد لذت نباشد و به واسطه ی نگاه کردن هم انسان نترسد که به حرام بیفتد، اشکال ندارد، ولی بنابر احتیاط باید جاهایی را مثل ران و شکم که معمولاً می پوشانند نگاه نکند. زن باید بدن و موی خود را از نامحرم بپوشاند.(10)

سوم: ارتباط فیزیکی

سماعة بن مهران می گوید: از دست دادن مرد با زن پرسیدم، امام صادق (ع) فرمود: حلال نیست مرد با زن مصافحه کند، مگر زنی که ازدواج کردن با او حرام است که عبارت اند از: خواهر، دختر، عمه، خاله، دختر خواهر، دختر برادر و مادر زن. مصافحه تنها از روی لباس باید باشد و نباید دست زن را فشار دهد.(11)
ظاهرا این حکم به دست دادن اختصاص ندارد، بلکه هر تماسی را شامل می شود، زیرا ویژگی خاصی در مصافحه وجود ندارد و علت این که در روایات از آن یاد شده، این است که مورد ابتلا است. همچنین روایت وارد شده درباره ی بیعت زنان با پیامبر اکرم (ص) به وسیله ی فرو کردن دست درون ظرف آب، بیانگر جایز نبودن مصافحه است.
افزون بر این، وقتی نگاه حرام باشد، به یقین لمس کردن حرام است و این مقتضی اولویت قطعی است که از عرف فهمیده می شود. گفتنی است بین جواز نگاه و جواز لمس، ملازمه ای وجود ندارد، یعنی اگر بگوییم نگاه کردن به صورت و دست های بیگانه جایز است، لمس آن جایز نیست، مگر از روی لباس، و به طور کلی در تماس فیزیکی ، قصد لذت ملاک نیست، بلکه صرف این عمل اگر از روی عمد انجام پذیرد، از نظر شرع جایز نیست.(12)
نتیجه
هر گونه ارتباط و معاشرت علمی با رعایت موارد یاد شده جایز است، اما گاهی دیده می شود در دل برخی مردان و زنان شیطان چنان رسوخ می کند که به مراوده و معاشرت با نامحرم گرایش دارند و در حالی که می توانند مطلبی را از همجنس خود و یا محرم بپرسند، اصرار دارند از غیر همجنس نامحرم سوال کنند که از این جهت نیز باید اجتناب و دوری کرد، زیرا این گونه مراوده ها معمولاً با قصد لذت همراه است و شرعاً حرام می باشد و در برخی زمینه ها به عنوان مقدمه ی ترک حرام واجب می شود که هر چند این معاشرت خالی از اشکال باشد، این معاشرت (سخن گفتن، نگاه کردن) را انجام ندهند. علاوه بر این که واقع شدن در جایگاه گناه نیز حرام است.
مساله ی دیگر خلوت است که صرف خلوت (خالی از نگاه، صحبت و یا تماس) موضوعیت دارد و بر منبع آن و پیشگیری از آن اصرار شده است. بودن زن و مرد نامحرم در جای خلوت جایز نیست یا خلاف احتیاط است (13) در ذیل این مسئله علما و مراجع بزرگ تقلید توضیحاتی داده اند.

پي‌نوشت‌ها:

1. تحرير الوسيله، امام خميني، کتاب الرضاع.
2. در صورتي که مرد با زن خود آميزش کرده باشد و بنابراين، تنها اجراي عقد براي محرميت کافي نيست.
3. فرهنگ بزرگ سخن، حسن انوري، ج 4، ص 3540.
4. احزاب، 32.
5. العروة الوثقي، ج 2، ص 804.
6. همان.

7. تحريرالوسيله، مسئله 29.
8. همان.
9. همان.
10. توضيح المسايل مراجع، انتشارات جامعه ي مدرسين، ج 2، مسئله 2433، ص 415.
11. وسايل الشيعه، ج 14، باب 15، ح 2.
12. ر.ک: معاشرت زنان و مردان، حسن صادقي.
13. رساله ي مراجع مسئله، 889.

منبع: رضایی اصفهانی، محمد علی؛ (1387) پرسش های قرآنی جوانان: روابط دختر و پسر، قم، انتشارات پژوهش های تفسیر و علوم، چاپ سوم.

                  

پنج شنبه 11 دی 1393  11:33 ب.ظ
تشکرات از این پست
moradi92 amirhossein1392 shayesteh2000 salma57 ria1365 liasam omiddeymi1368 ali_kamali mehdi8888677
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26863
محل سکونت : سپاهان ایران

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟


نقل قول moradi92

سلام بر داداش حسین رضایی. خوب هستین ان شاالله؟ cheeky 

ممنون از ایجاد این تایپک خوبت..

راستش به نظر من، باید روی انواع مختلفی که برای این دوستی دو جنس مخالف قابل تصوره، بحث کنیم.

سلام داداش ،خیلی ها مخالف دوستی با جنس مخالف اند وخیلی ها موافق اند ،من تا الان وتا این ساعت با یک نفرشون هم ارتباط لفظی وصورت در صورت هم نداشته ام،6البته بدم نمی آید وچندین بارز هم اومده ام پا جلو بگذارم ولی از نظر مذهبی واسلامی چون این دوستی ها رد می شود ،منم بیخیالش شدم :ابته دیگه چه کنیم جوانی هست وهزار راه پر پیچ وخم cheeky ،ولی برایم جالب بود که به بحث وگفتگو بنشینیم ونتیجه ای بگیریم :شاید بتوانیم سالمترین راه را انتخاب کنیم ،شاید هم کلا بیخیال این دوستی ها باشیم چون ممکنه برای هر جوانی پیش بیاید

1. دوستیهایی که در محلّ کار یا تحصیل شکل میگیرن..:این دوستی ها ممکنه به ازدواج ختم بشه

2. دوستیهایی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شکل میگیرن..:شاید سالم وکم خطر وپر از تجربه باشد

3. دوستیهایی که در پارک و خیابون و مثل اینا شکل میگیرن../این خطرناک ترین راه وفاسد ترین راهه

4. دوستیهایی که در محیط فک و فامیلی شکل میگیرن..:به نظر می رسد راهی برای ازدواج وشناخت سالمتر باشد

5. دوستیهایی که از طریق تلفن و پیامک شکل میگیرن..:اینم که بهش نمیشه دوستی گفت

6. شاید انواع دیگری هم هستن که من ذکر نکردم و دوستان مطرح میکنن و روی اونها بحث میکنیم..:بله شاید :

ان شالله که دوستان مشارکت کنند

  

 

مهربان همیشگی من... خودت گفتی:ادعونی استجب لکم... بخوانید مرا تا اجابت کنم شمارا...
گوش کن... این منم که اینروزها بیش از همیشه میخوانمت... اجابت کن مرا...

 

جمعه 12 دی 1393  01:01 ق.ظ
تشکرات از این پست
moradi92 salma57 shayesteh2000 ria1365 shirdel2 liasam omiddeymi1368 ali_kamali
ria1365
ria1365
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 7865

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟


نقل قول moradi92

..

 

1. دوستیهایی که در محلّ کار یا تحصیل شکل میگیرن..

این رو من به دو دسته تقسیم میکنم 1: ممکنه باعث ازدواج بشه 2: ممکنه نتیجه ازدواج نشه و باعث لطمات زیادی به دوطرف مخصوصا طرف مونث بشه

2. دوستیهایی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شکل میگیرن..

 این دوستیها اگه به ازدواج بینجامند زود هم پایان میپذیرند چون دوطرف چیزهایی بهم میگن که از واقعیات دوره و وقتی بهم میرسن میبینن طرف دروغ گفته و  کل توهماتی کهبر اساس دروغ ساخته شده بهم میریزه بعد مدتی هم نتیجش شکست مطلق

3. دوستیهایی که در پارک و خیابون و مثل اینا شکل میگیرن..

زندگی که تو پارک شرو بشه تو پارکم تموم میشه اینهاهم اکثرا نتیجش شکسته  

4. دوستیهایی که در محیط فک و فامیلی شکل میگیرن..ا

ین دوستیها کم خطرتر و مفیدترهاینها هم برای شناخت بیشتر از هم و چون تحت کنترل بزرگترها میتونه باشه از نظرم بهتره و نتیج مفیدتر ازدواج پایدارتر

5. دوستیهایی که از طریق تلفن و پیامک شکل میگیرن.. 

این هم مشخصه ........ اکثر دوستیهای ایران از این نوع و دوستی های خیابانی میباشد

 

در پایان برای دوری از گناه بهترین راه ازدواج هست و اگه شناختی هم لازم باشه دختر پسر زیر نظر خانواده باید در ارتباط با هم باشند اگر هم شرایط  ازدواج مهیا نباشد صبر و بردباری

 

winkدوستان حالا فکر میکنن من جامعه شناسن خخخخخcheeky

 


     Android iOS , Windowsphone , Symbian , JavaMobile Review ,Learning

جمعه 12 دی 1393  08:54 ب.ظ
تشکرات از این پست
moradi92 shirdel2 hossein201273 omiddeymi1368 ali_kamali shayesteh2000 liasam
liasam
liasam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1393 
تعداد پست ها : 1143
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

از نظر من فقط با اطلاع خانواده ها و برای آشنایی قبل ازدواج خوبه وگرنه موافق نیستم

**بسم الله القاصم الجبارین**

دوشنبه 29 دی 1393  03:37 ب.ظ
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 ali_kamali shayesteh2000 moradi92 hossein201273
mehdi8888677
mehdi8888677
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 118
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

به نظر من این یه چیزیه که خدا تو ذات بشر قرار داده یعنی ارتباط برای بشر خیلی ضروریه چه جنس مخلف یا موافقش.

هرکدومشون یه جور نیازهایی رو برطرف می کنن.دوستی پسر با پسر که موجب ایجاد اعتماد و الفت و به نوعی بازگو کردن مشکلات و گفتن رازهای پنهان در سینه میشه و موجب سبکی روح و روان ادم میشه یا دوست دختر که فواید خودش رو داره.

البته دوست دختر انواع داره مثلا خواهر یه نوع دوست دختره که وابستگی عاطفی بهش داری و از زاویه مهر و محبت و رابطه خونی و نسبی بهش نگاه می کنی یا همسر که نیازهای عاطفی و جنسی و... را برطرف می کنه-پس ارتباط درست و مشروع برقرار کردن راه حلیه که خدا به ما داده ولی همانطور که تو خیلی مسایل دیگه عقل خودمون را کافی دونستیم و به مشکل برخوردیم در مساله ارتباط با جنس مخالف هم همینطور شده

هیئت عشاق الحسین (ع) شهرستان قائمشهر:

http://oshagh-qaem.ir

oshaghqaem@yahoo.com

دوشنبه 29 دی 1393  07:40 ب.ظ
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 moradi92 hossein201273 liasam
alireza_sarlak
alireza_sarlak
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 135
محل سکونت : مرکزی

پاسخ به:دوستی با جنس مخالف آری یا نه؟

نه خیر.مخالفم.ما باید ببینیم حضرت قائم المنتظر به چنین روابطی راضی هستند؟باید ببینیم صاحب امر در آن صورت کارمان را امضا میکند؟اگر در محضر حضرت بودیم می توانستیم چنین مسئله ای را مطرح کنیم؟خودمان هم می دانیم که صحیح نیست!فقط می خواهیم مجوزی از کسی برسد که در صورت بازخواست بگوییم فلانی گفت،در صورتی که قائل به این مسئله هستیم که درست نیست.پس از دوستی با نامحرم روز به روز صمیمی تر میشویم و اگر کار بین ما و او به بی راهه نکشد بالاخره رویمان باز می شود و پرده های حیا دریده می شود،تکویناً،روز به روز کار خراب تر می شود آقا جان

دوشنبه 6 بهمن 1393  03:57 ب.ظ
تشکرات از این پست
liasam hossein201273
دسترسی سریع به انجمن ها