سالی آشفته در انتظار اروپا

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 4038
محل سکونت : خوزستان

سالی آشفته در انتظار اروپا

یک روزنامه آلمانی با وجود پنج کشور بحران زده یونان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و مجارستان و وقایع پیش روی این کشورها در سال آینده میلادی اروپا را در آستانه یکی از آشفته‌ترین سال‌ها ارزیابی کرد.
به گزارش مشرق، روزنامه "راینیشن پست" آلمان در مطلبی نوشت: اتحادیه اروپا در آستانه یکی از آشفته ترین سال های خود در سال 2015 قرار دارد. مقصر چنین شرایطی بخصوص پنج کشور این اتحادیه هستند که عبارتد از یونان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و مجارستان.

همواره یک ترکیبی از خطرات اقتصادی و سیاسی است که یک تهدید برای پایداری تمام اتحادیه اروپا را به نمایش می گذارد. هر مورد متفاوت است. همچنین در اروپا مسئله بدهی ها، بیکاری و عدم رشد اقتصادی و بخصوص بحران های سیاسی تهدید کننده ای وجود دارد و همه جا به نظر می رسد مخالفان اروپایی در حال ظهور و رشدند.

نویسنده در ادامه به بررسی شرایط بحران زده این پنج کشور اروپایی که پایداری منطقه یورو را تهدید می‌کنند پرداخته و می نویسد:

یونان

بعد از انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده اخیر در این کشور واضح است که یونان در یک بحران سیاسی سخت گرفتار شده است. خروجی این بحران نامعلوم است. در انتخابات پارلمانی پایان ژانویه سال آینده حزب چپ گرای سیریزا به عنوان جانشین دولت فعلی مطرح است. وی سیاست های ریاضتی و اصلاحی دولت سابق یونان به رهبری آنتونیس ساماراس را رد می کند. آیا یک دولت چپ گرا در آتن روی کار خواهد آمد هنوز مشخص نیست اما اگر چنین اتفاقی بیافتذد بازارهای مالی سریعا اعتماد خود به این کشور را از دست می دهند و خطر شروع مجدد بحران یورو شکل می گیرد.

ایتالیا

پایداری اقتصادی در این کشور مانند ثبات سیاسی در معرض تهدید قرار دارد. سومین اقتصاد ملی منطقه یورو در برابر یکی از سخت ترین رکودهای تاریخچه خود قرار گرفته است. ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا به ندرت در برنامه های اصلاحی خود پیشرفتی دارد. کناره گیری "جورجیو ناپولیتانو" رئیس جمهوری فرتوت ایتالیا انتظار می رود. همچنین انتظار کشمکش های طولانی بر سر جانشینی وی می رود.

اخیرا جناح راست افراطی و پوپولیستی "لیگ شمال" در برخی انتخابات های منطقه ای موفقیت هایی را به دست آورده اند. این حزب خواهان خروج ایتالیا از منطقه یورو هستند. نخست وزیر سوسیال دموکرات ایتالیا نیز همچنین در جناح خود تحت فشار قرار گرفته که سیاست های ریاضتی خود را سست کند.

انگلیس

انگلیس که سریع ترین رشد را در همه اقتصادهای ملی بزرگ اروپا داشت دیگر در مسیر رشد قرار ندارد. اما در عین حال بدهی های این کشور در حال رشد است. در ماه می انتخابات مجلس در این کشور برگزار می شود. دیوید کامرون نخست وزیر محافظه کار انگلیس برای اینکه قدرت خود را نجات دهد و بخصوص آب را از آسیاب حزب دشمن با اروپای استقلال انگلیس که موفقیت های زیادی را در این کشور به دست آورده است بردارد هر گونه خشم قابل تصوری را بخصوص در قبال مهاجران انجام می دهد. وی می خواهد در سال 2017 یک رای گیری ملی درباره باقی ماندن کشورش در اتحادیه اروپا انجام دهد. اگر کامرون در مسئولیت خود باقی بماند هیچ راه برگشتی برای این مسیر وجود ندارد.

فرانسه

مدتهاست که رشته مسائل از دست این کشور بحران زده اروپایی خارج شده است. اقتصاد در حال رکود است. منتقدان خواستار ادامه اصلاحات بوده و درباره فقدان شایستگی رقابت فرانسه گله مندند. اما رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه فرانسوا اولاند نتوانسته است تا به حال امور را در دست گیرد.  حزب افراط گرای جبهه ملی فرانسه روز به روز محبوب تر می شود و سلف محافظه کار اولاند نیکلا سارکوزی به انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 چشم دوخته است.

مجارستان

دولت راست محافظه کار ویکتور اوربان در این کشور خود را در معرض انتقادات زیادی درباره فساد بالا می بیند. اتحادیه اروپا و آمریکا سبک حکومت استبدادی اوربان را مورد انتقاد قرار می دهند. همچنین به دلیل تکیه دولت مجارستان به روسیه اختلافات اوربان با متحدان غربی خود بیشتر شده است. البته این کشور در حال حاضر از نظر اقتصادی پایدار است. اما مالیات های ویژه برای بانک های خارجی و شرکت ها به اعتماد سرمایه گذاران به این کشور آسیب رسانده است.

منبع: تسنیم
چهارشنبه 10 دی 1393  11:49 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها