طرز تهيه داروهاي گياهي خانگی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

طرز تهيه داروهاي گياهي خانگی

 

داروهاي گياهي,تهيه داروهاي گياهي,جوشاندن گیاهان

 مسلماً اطلاعات مربوط به اثرات و خواص دارويي گياهان از زمان‌هاي بسيار دور، به تدريج به دست آمده و سينه به سينه منتقل شده است . بر طبق سنگ نوشته‌ها و شواهد ديگر به نظر مي رسد مصريان و چينيان در زمره اولين جمعيت‌هاي بشري بوده‌اند كه فراتر از ۲۷ قرن قبل از ميلاد مسيح از گياهان به عنوان دارو استفاده مي‌كردند .

مردم يونان باستان خواص دارويي گياهان را به خوبي مي‌دانستند . بقراط حكيم بنيانگذار طب يونان قديم و شاگرد وي ارسطو براي استفاده از گياه در درمان بيماري‌ها ارزش زيادي قائل بودند . آنها علاوه بر استفاده از گياهان يونان از گياهان كشورهاي ديگر نيز استفاده مي‌كردند. پس از آن يكي از شاگردان ارسطو به نام تئوفراست، مكتب درمان با گياه را بنيانگذاري كرد. يعني در درمان بيماري‌ها فقط از گياهان استفاده مي‌نمود . پس از آن ديوسكوريد در قرن اول ميلادي مجموعه اي از ۶۰۰ گياه دارويي با ذكر خواص درماني هر يك را تهيه و به شكل كتابي درآورد كه اين كتاب بعدها سرآغاز بسياري از مطالعات علمي در زمينه گياهان مذكور گرديد به‌طوريكه مثلاً جالينوس پزشك معروف يوناني در كارهاي خود از كتاب ديوسكوريد استفاده كرد .

در قرون هشتم تا دهم ميلادي دانشمندان ايراني مانند ابوعلي سينا ، محمد زكرياي رازي و ديگران به دانش درمان با گياه رونق زيادي دادند و كتاب‌هايي مثل قانون و الحاوي را به رشته تحرير درآوردند . در قرن سيزدهم ابن بيطار مطالعات فراواني در مورد خواص دارويي گياهان انجام داد و خصوصيات بيش از ۱۴۰۰ گياه دارويي را در كتابي كه از خود به جاي گذاشته يادآور شد.

پيشرفت اروپائيان در استفاده از گياهان دارويي در قرن هفده و هجده ابعاد وسيعي يافت و از قرن نوزدهم كوشش‌هاي همه‌جانبه جهت استخراج مواد مؤثره از گياهان دارويي، تعيين معيار معين براي تجويز و مصرف آن شروع شد و اكنون با در دست داشتن نتايج آزمايش‌ها و تحقيقات بسيار با كمال اطمينان مي‌توان به تشريح علمي مزاياي موجود در مواد مؤثره گياهان دارويي در رابطه با انسان و حيوانات پرداخت .

با توجه به نقش اندام‌هاي گياهان داروئي در درمان بيماري‌هاي مختلف و حساسيت آن‌ها به عوامل محيطي و نحوه فرآوري به بررسي روش استفاده و طرز تهيه داروهاي گياهي بر اساس كاربرد آنها مي‌پردازيم.
 
طرز تهيه داروهاي گياهي

در تهيه دارو از گياهان دارويي رعايت نكات زير الزامي است :

۱ - قبل از تهيه دارو ، گياهان را كاملاً شسته ، خشك كرده و خرد نمائيد . (به استثناء خاكشي و اسفرزه)

۲ - دارو را هر بار به تازگي تهيه و ميل نمائيد .

۳ - دارو را پس از تهيه صاف كرده و قبل از مصرف براي جذب بهتر مقدار كمي عسل بيفزائيد .

۴ - داروها را از محل مطمئن خريداري نمائيد .

روش‌هاي گوناگوني براي تهيه داروهاي گياه در كتب مختلف پيشنهاد شده كه در اينجا به مهمترين و مورد تأييدترين روشهاي استفاده تكيه مي كنيم:

دم‌كرده : يكي از بهترين و با ارزش‌ترين روش‌هاي تهيه داروهاي گياهي است كه در عين حال ساده ، سريع و آسان نيز مي باشد و بيشتر براي اندام‌هاي حساس گياهي مانند برگ‌ها و گل‌ها استفاده مي شود.

مقدار استاندارد : گياه خشك gr۳۰ يا گياه تازه gr۶۰ + cc۴۵۰ آب . براي مصرف ۳ بار در يك روز

روش تهيه : گياه + يك ليوان آب جوش: به مدت ۱۰ دقيقه مي گذارند (روي ظرف را درپوش بگذاريد) . سپس صاف كرده و ميل نمائيد . در اين روش مي‌توانيم مواد مؤثره را از داخل اندام‌ها برگ‌ها و گلبرگ‌ها (بافت‌هاي ظريف) خارج كرده و استفاده نمائيم . 

جوشانده : در اين روش مي‌توانيم  مواد مؤثر اندام‌هاي سخت مثل ريشه‌ها ، ريزوم‌ها ، پوست ريشه و ساقه و بذرها را به نحو احسن استخراج نمائيم. توجه داشته باشيد اندام‌هايي با بافت‌هاي ظريف مثل گل‌ها را اگر با روش جوشانده تهيه كنيم، در اثر حرارت بالا و نامناسب قسمت اعظم ماده مؤثرشان از بين خواهد رفت .

جوشانده ملايم : مقدار گياه مورد نظر (مقدار استاندارد مانند دم‌كرده) را با ليوان آب جوش روي حرارت مستقيم گذاشته تا كمي قل بزند ، پس از ۱۰ دقيقه از روي حرارت برداشته ۱۰ دقيقه كنار گذاشته تا دم بكشد .

جوشانده معمولي : مقداري از گياه مورد نظر را با يك ليوان آب سرد روي حرارت گذاشته تا جوش بيايد ، سپس از روي حرارت برداشته و صاف كرده و ميل نمائيد . - جوشانده قوي : گياه مورد نظر را با يك ليوان آب سرد روي حرارت مستقيم گذاشته تا جوش بيايد پس از ۱۰ دقيقه از روي حرارت برداشته و ۱۰ دقيقه هم مي گذاريم تا دم بكشد سپس مخلوط را صاف كرده و ميل نمائيد .

خيساندن: دو روش با آب سرد و با الكل

 خيسانده آب سرد (عصاره): گياه مورد نظر (به ازاي هر gr۱۰ ، ۱ ليوان آب) را در آب سرد خيس كرده و به مدت ۱۲-۶ ساعت و درب ظرف را مي‌بنديم در طي اين مدت مي‌توانيم گه‌گاه ظرف را تكان دهيم . پس از اين مدت مخلوط را در يك پارچه توري مي‌فشاريم ، مايع حاصل عصاره بدست آمده از گياه مورد نظر است كه هر بار مي‌توانيم ۵ تا ۱۰ قطره را در يك فنجان آب سرد رقيق كرده و ميل نمائيد.

خيسانده‌هاي الكلي (تنتور): يكي از بهترين و مؤثرترين روش‌هاي تهيه داروي گياهي است.

تنتور: عبارت است از خيساندن گياه مورد نظر در الكل. مزاياي استفاده از اين روش:

۱ ) الكل به‌عنوان يك حلال مهم اكثر تركيبات فعال گياه را استخراج مي‌كند.

۲ ) الكل يك ماه نگهدارنده است. بدين ترتيب پس از تهيه تنتورها شما مي توانيد تا مدت ۲ سال اين تركيبات را نگه مي‌دارد .
توجه: در تهيه تنتورها فقط يك گياه را مي‌توانيد براي تهيه در نظر بگيريد . پس از تهيه تنتورها شما مي‌توانيد از هر تنتور چند قطره را در يك فنجان آب رقيق كرده و ميل نمائيد.

مقدار استاندارد: گياه خشك gr۲۰۰ ، يا گياه تازه gr۵۰۰-۴۰۰ + ۱ ليتر الكل (۲۵ درصد)

براي هر بار استفاده ۵ سي سي (ميلي ليتر) را در يك فنجان آب سرد رقيق كرده و با مقداري عسل ميل نمائيد.

طرز تهيه: گياه و الكل را در يك ظرف درب‌دار ۲ هفته در محل خنك نگهداري كنيد در طي اين مدت مي‌توانيد  گه‌گاه ظرف را تكان دهيد . پس از ۲ هفته محتويات را در توري نازك ريخته و خوب بفشاريد و محلول حاصل را در يك ظرف شيشه اي تيره رنگ تا ۲ سال مي توانيد نگهداري كنيد.

شربت : هدف ما اضافه كردن عسل براي حفظ مواد مؤثره و طعم دادن به دمكرده‌ها و جوشانده‌هاي صاف شده و نگهداري آن‌ها براي مدت حداكثر يك ماه است. لازم به ذكر است عسل باعث افزايش جذب مواد مؤثره گياهي در بدن مي‌شود.

مقدار استاندارد : cc۵۰۰ (ميلي ليتر) دم‌كرده يا جوشانده صاف شده + gr۳۰۰ عسل

اين مخلوط را روي حرارت ملايم گذاشته (محلول دمكرده قبلاً بايد گرم باشد) و عسل را آرام آرام به آن اضافه مي‌كنيم تا در محلول حل شود. سپس از روي حرارت كنار مي‌گذاريم تا سرد شده و در بطري شيشه‌اي تيره رنگ با درب چوب پنبه نگهداري مي‌كنيم .
توجه: دقت كنيد، درب بطري چوب پنبه اي باشد . بطريهاي با درب پيچي به‌دليل اينكه شربت ها تخمير شده و توليد گاز مي‌كنند احتمال انفجار را به‌همراه دارد .

روغن: با دو روش داغ و سرد تهيه مي‌شوند . اندام‌هاي با بافت سخت‌تر را بهتر است با روش داغ و اندام‌هاي نازك را با روش سرد مي‌توانيم تهيه كنيم . مقدار استاندارد: گياه خشكgr  ۳۰۰يا گياه تازه gr۷۰۰ + cc۵۰۰ (ميلي ليتر) روغن

داروهاي گياهي,تهيه داروهاي گياهي,جوشاندن گیاهان

الف : روش داغ: روغن و گياه مورد نظر در آرام پزهاي دوجداره (در كاسه شيشه‌اي كه روي قابلمه پرآب قرار داده شده) به مدت ۳ تا ۵ ساعت حرارت ملايم ببيند پس از‌ آن داخل توري ريخته (يا دستگاه آبليموگيري منظور فشرده شدن كامل) تا روغني كه جذب اندام هاي گياه شده به طور كامل خارج شود .


ب : روش سرد: روغن و گياه مورد نظر را در يك ظرف شيشه اي درب‌دار به مدت ۲ هفته در آفتاب يا فضاي گلخانه نگهداري مي كنيم (گهگاه ظرف را تكان دهيد) و پس از اين مدت مانند بالا عمل مي كنيم .

كرم : تنها تفاوت كرم با پماد در اين است كه كرم ها داراي آب هستند به همين منظور همراه با فرمول كرم سازي مقداري ماده امولسيون كننده نياز است تا مخلوط چربي و آب دو فاز نشده و همگن شوند.  مواد مورد نياز عبارتند از: ۱۵۰ گرم ماده امولسيون كننده + ۷۰ گرم گليسيرين + ۸۰ (سي سي) ميلي ليتر آب + ۷۰ - ۳۰ گرم گياه خشك. همه مواد در بخارپز دوجداري (روي حرارت غير مستقيم) به مدت ۵ تا ۳ ساعت حرارت داده سپس از روي حرارت برداشته و خوب هم زنيد سپس بگذاريد كرم سرد بشود و بعد اقدام به پركردن قوطي مورد نظر نماييد .در مرحله پركردن با كاردك ابتدا اطراف ظرف را پر كنيد و به‌تدريج به وسط بياييد (براي جلوگيري از جايگزيني هوا در قوطي كرم).

پماد: پمادها آب ندارند و به اندازه كرم ها سريع در پوست نفوذ نمي‌كنند. فرمول آن عبارت است از: ۵۰۰ گرم ژله يا پارافين ياموم + ۱۰۰ - ۵۰ گرم گياه خشك

موم را روي حرارت غير مستقيم نرم كرده بعد از آن گياه را اضافه كرده و ۴ - ۳ ساعت حرارت مي دهيم پس از آن از روي حرارت برداشته و مي‌فشاريم و تا گرم است درون ظرف را پر مي‌كنيم .

كمپرس: روش موضعي بسيار خوبي براي التيام و ترميم زخم ها ، صدمات يا كشش هاي عضلاني ، سردرد است . دم‌كردها، جوشانده‌ها، رقيق شده تنتورها را گرم كرده و پارچه‌اي از جنس پنبة كتان يا گازهاي استريل را در آن خوابانده سپس كمي فشار داده و روي محل مورد نظر بگذاريد.

مرهم: تفاوت كمپرس و مرهم اين است كه كمپرس حالت محلول را دارد اما مرهم خمير شده گياه است كه آنرا ضماد نيز مي‌نامند. پودر گياه مورد نظر را در كمي آب گرم خمير كرده روي محل مورد نظر قرار داده و روي آنرا با پارچه تميز بپوشانيد. شامپو: ۵۰ -۳۰ گرم از گياه مورد نظر را (اگر نسخه تركيبي است روي هم ۵۰-۳۰ گرم) دم‌كرده يا جوشانده صاف مي‌كنيم . سپس اگر مو خشك باشد فقط زرده و اگر چرب باشد فقط سفيده و اگر معمولي هر دو قسمت را در محلول مورد نظر آن‌قدر مي‌زنيم تا كف كند . سپس مو و پوست سر را با آن ماساژ مي‌دهيم .

حمام: روش جديد كه در عطر درماني بيشتر مطرح مي‌شود و بيشتر از گياهان اسانس‌دار استفاده كنيم . چون اسانس‌ها خيلي راحت از طريق پوست جذب شده و اثر دارويي خود را مي‌گذارند.

مقدار استاندارد: ۱۰۰ گرم گياه يا گياهان مورد نظر را با روش مناسب (جوشانده يا دم‌كرده) صاف كرده و در آب وان مخلوط مي‌كنيم و در آن ۱۰ تا ۱۵ دقيقه آرام مي‌گيريم. يا قسمتي را كه دچار درد يا كشش شده ماساژ مي‌دهيم .

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 11 دی 1393  09:02 ق.ظ
تشکرات از این پست
tachberdee
دسترسی سریع به انجمن ها