عوامل افت و کاهش فشار خون

 
tachberdee
tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4133
محل سکونت : گلستان

عوامل افت و کاهش فشار خون


 

یک فوق‌ تخصص جراحی قلب و عروق گفت: مصرف خودسرانه دارو‌ها عاملی مهم در کاهش فشارخون افراد است که می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر جای گذارد.

دکتر عنایت‌الله کریمیان اظهار کرد: برای اندازه‌گیری فشارخون دو فشار مختلف سنجیده می‌شود؛ فشارخون سیستولیک که حداکثر فشار در زمان انقباض بطن چپ قلب است و فشار دیاستولیک که زمان استراحت و انبساط قلب است. معمولا در افراد سالم، فشار سیستولیک ۱۲۰ میلی‌م‌تر جیوه بر فشار دیاستولیک ۸۰ میلی‌م‌تر جیوه است که عموم افراد جامعه با فیزیک متوسط، دارای این‌گونه فشار هستند. فشار کمتر از این میزان که اگر به ‌تازگی در افراد ایجاد شود خطراتی را می‌تواند به وجود آورد.

وی با اشاره به این مطلب افزود: قلب و سیستم عروقی بدن با توجه به نیازهای خود سیستمش را تنظیم می‌کند. در همین راستا فشارخون بالا در درازمدت بر تمام اعضای بدن اثرات سوئی خواهد داشت. در رابطه با فشارخون پایین نیز می‌توان گفت عوامل مهمی در کاهش فشار خون دخیل هستند که ممکن است به دلیل بیماری خاصی بروز کند و یا اینکه به دلیل داشتن اندام لاغر و وزن کم ممکن است فشار پایینی داشته باشند که در چنین شرایطی چون مشکلی ندارند نیازی به درمان نیست.

این فوق‌تخصص جراحی قلب و عروق تصریح کرد: از جمله بیماری‌های قلبی، ضعف ماهیچه قلب است که می‌تواند باعث نارسایی قلب شود و در نتیجه مقدار پمپاژ خون توسط قلب کاهش یابد و کاهش فشارخون را منجر شود. یکی از علل شایع ضعف ماهیچه قلب، مرگ (از کارافتادگی) ‌ قسمت عمده‌ای از ماهیچه قلب است. همچنین هیجانات ناگهانی و تنش‌های عصبی، حساسیت‌ها و مسمومیت‌های غذایی، خون‌ریزی‌های داخلی که پنهان است، نظیر زخم معده از عوامل مهم در کاهش فشارخون است. در ضمن در افراد بالای ۶۵ سال اگر فرد علائمی نظیر ورم دست‌ و پا و افت فشارخون داشته باشد باید به نارسایی قلبی مشکوک شد و مورد معاینه قرار داد.

پنج شنبه 11 دی 1393  09:06 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها