آمریکا مفتضحانه از افغانستان خارج شد

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 4040
محل سکونت : خوزستان

آمریکا مفتضحانه از افغانستان خارج شد

طالبان:

آمریکا مفتضحانه از افغانستان خارج شد

طالبان افغانستان خروج عمده نیروهای ناتو از این کشور را مفتضحانه و شکست خورده نامید.

به گزارش گروه بین الملل فرهنگ نیوز، در حالی که تنها دو روز از انتشار خبر خروج 90 درصد از نیروهای ائتلاف بین المللی از افغانستان می گذرد، طالبان اعلام کرده که مبارزه 13 ساله این گروه با آمریکا موجب شکست این کشور و خروج مفتضحانه نیروهای نظامی اش شده است.

ایالات متحده و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز یکشنبه رسما ۱۳ سال جنگ در افغانستان را طی مراسمی در مقر نظامی خود در کابل به پایان رساندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در طول سال های منتهی به 2014( زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان )، تلاش ناتو بر آن بوده که ضمن ارائه آموزش های لازم به نیروهای افغان، عملا امنیت این کشور را بدان ها بسپارند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان افغانستان در پیامی که منتشر نموده آورده است که نیروهای آیساف ( بین المللی ) مایوسانه و بدون دستیابی به نتیجه ملموسی ناگزیر به ترک افغانستان شده اند.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان روز یکشنبه اعلام کرده بود که ماموریت جنگی نیروهای خارجی در افغانستان رسما پایان یافت اما ماموریت جدید ناتو دربخش‌های آموزش و مشاوره ارتش افغان از روز اول سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز می‌گردد و همکاری ناتو با ارتش افغان ادامه دارد.

نیروهای آمریکایی در سال 2001 و به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله نمودند. برآورد کارشناسان منطقه بر این بوده که در طول 13 سال اشغال این کشور میلیاردها دلار هزینه برای آمریکا در پی داشته و عملا جهت رهایی از این فشار اقتصادی ناگزیر به ترک افغانستان شده اند.

در طول 13 سال گذشته صدها هزار تن از مردم غیر نظامی افغانستان در حملات زمینی و هوایی آمریکا تحت عنوان مبارزه با تروریسم کشته شده اند.

مقام‌های ناتو اعلام کرده‌اند، بعد ازسال ۲۰۱۴ میلادی، ۱۲ هزار سرباز ناتو در افغانستان باقی می‌مانند و این سربازان دربخش‌های آموزش و مشاوره‌دهی ارتش افغان فعالیت می‌کنند.

 

پنج شنبه 11 دی 1393  11:40 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها