عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دنباله‌دار لاوجوی مهمان آسمان شب + تصاویر

دنباله‌دار لاوجوی مهمان آسمان شب + تصاویر
پنج شنبه 11 دی 1393  11:53 ب.ظ

دنباله‌دار لاوجوی مهمان آسمان شب + تصاویر

پیش‌بینی‌ها می‌گویند که ممکن است دنباله‌دار لاوجوی که با نام C/2014 Q2 نیز شناخته می‌شود در دی ماه در آسمان نیمکره شمالی تا قدر 5 پرنور شود.

 به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، دنباله‌دار لاوجوی یکی از پرنورترین دنباله‌دارهایی است که پس از دنباله‌دار مک‌نات در زمستان 1385 دیده ‌شده است. این دنباله دار که پس از عبور از نزدیکی سطح خورشید جان سالم به در برد و اکنون اسطوره دنباله‌دارها نام گرفته، منظره‌ای فوق‌العاده را در آسمان صبحگاهی پیش از طلوع خورشید پدید می‌آورد.


این دنباله دار که تا چندی پیش در نیمکره ی جنوبی میزبان نگاه بسیاری از ستاره شناسان و علاقه مندان بود، حالا آرام آرام به آسمان شمالی آمده است و در موقعیت مناسبی برای رصد قرار دارد.


دنباله‌دار یک گلولهٔ برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته‌شده و تقریباً به اندازهٔ یک شهر کوچک است که تنها شمار کمی از آن ها که دیدنی و قابل‌توجه و چشمگیر هستند.


کاظم کوکرم در یادداشت خود در تارنمای ماهنامه ی نجوم نوشته است: پیش‌بینی‌ها می‌گویند که ممکن است دنباله‌دار لاوجوی که با نام C/2014 Q2 نیز شناخته می‌شود در دی ماه و در آسمان نیمکره شمالی تا قدر 5 پرنور شود. بر اساس آخرین گزارش‌ها قدر این دنباله‌دار اکنون به 5.3 و اندازه زاویه ای ظاهری آن به 12 دقیقه قوسی رسیده است.


لاوجوی هفتم و هشتم دی (دوشنبه و سه شنبه) از فاصله‌ی 1.3 درجه‌ای خوشه‌ی کروی 79 M در صورت فلکی خرگوش (اَرنب) می‌گذرد و عکاسان اعماق آسمان می‌توانند تصاویر زیبایی از این مقارنه را ثبت کنند.


این پنجمین دنباله­‌داری است که تری لاوجوی، منجم آماتور استرالیایی کشف کرده است. دنباله‌دار لاوجوی با گذر از صورت های فلکی کشتیدم، کبوتر و خرگوش، از اواسط دی وارد صورت‌های فلکی نهر می‌شود و با گذر از کنار جبار آن مسیر خود را به سمت سرسو ادامه می‌دهد. این نکته مهمی است که موجب می شود دنباله‌دار لاوجوی را یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای سال‌های اخیر بدانیم که در محدوده‌ی رصد با چشم غیرمسلح قرار دارد و در ارتفاع بالایی از افق در وسط آسمان دیده می‌شود.


 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نشانی: www.yjc.ir

 

چه شده؟ ای دل دیوانه هوایش کردی؟

با دو چشمان پر از اشک صدایش کردی؟

گفته بودم که دلش معدن بی معرفتی ست

تو نشستی و دلت خوش به وفایش کردی؟

 

amirhossein1392

amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 15211
محل سکونت : اصفهان
moradi92 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها